امروز : شنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/11 - 13:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مقاوم‌سازی گلدسته حرم امامین جوادین(ع) به‌دست متخصصان ایرانی

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین(ع) گفت: مناره در خطر سقوط حرم مطهر امامین جوادین(ع) در شهر کاظمین با همت مهندسان و متخصصان ایرانی مقاوم‌سازی می‌شود.

به گزارش بابل نوین، علی مهاجری مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین(ع) اظهار داشت: یکی از ۴ گلدسته تاریخی حرم مطهر امامین جوادین(ع) به‌دلیل بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی طی سال‌های طولانی و نشست زمین، کج شده است.

وی افزود: میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم مطهر به‌حدی رسیده که از نظر مهندسی خطوط قرمز را رد کرده و خطر سقوط این مناره تاریخی که سازه‌ای بسیار سنگین است، دوگنبد حرم امام جواد(ع) و امام موسی کاظم(ع) را تهدید می‌کند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان ادامه داد: تولیت آستان مقدس امامین جوادین به‌دنبال یافتن گروه متخصصی برای مهار این مناره و اجرای طرح مقاوم‌سازی آن بود که با دیدن توانمندی مهندسان ایرانی در اجرای طرح مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین(ع)، از ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اجرای این پروژه مهندسی بسیار پیچیده درخواست کمک کرد.
مجری پروژه مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم امام حسین(ع) گفت: مذاکرات فنی با حضور نمایندگان تولیت آستان امامین جوادین(ع) و گروه مشاوران پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات در شهرهای کربلا، نجف و غیره برگزار شد که در نهایت پیشنهاد تیم مشاوران کربلا با مسئولیت ستاد بازسازی عتبات کرمان پذیرفته شد.
مقاوم‌سازی گلدسته حرم امامین جوادین(ع) به‌دست متخصصان ایرانی
مهاجری تصریح کرد: بررسی‌های فنی و مهندسی نشان می‌دهد که به علت سست بودن بستر مناره، خطر ریزش آن در حین انجام پروژه جدی است و، چون می‌خواهیم اصل مناره به علت تاریخی و سنتی بودن آن حفظ شود، تصمیم گرفته شد تا با ساخت سازه پوششی «ساپورت»، کار مقاوم سازی را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه سازه فلزی که کار ساپورت گلدسته را انجام می‌دهد، در کرمان ساخته می‌شود، افزود: مهندسان مجرب ستاد بازسازی عتبات عالیات هم اکنون در حال انجام مطالعات و عملیات «ژئوتکنیکی» هستند.
مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین(ع) گفت: فرآیند تجیز کارگاه که ۲۵ درصد از کل کار است، شروع شده و در حال آماده کردن نیروی متخصص، نقشه‌بردار و خرید و انتقال مواد و ابزار مورد نیاز هستیم.
مهاجری گفت: در حال حاضر زمین برای تجهیز کارگاه و استقرار نیرو، تحویل شده و همچنین تیم نقشه‌بردار در حال کار و نقشه‌برداری است و به زودی یک گروه ژئوتکنیکال به درخواست پرفسور قهرمان معروف به پدر خاک ایران، با تیم و تکنیک به محل خواهند رفت و آخرین ریز اطلاعات در مجموعه‌ی منهای صفر و آخرین وضعیت خاک و زمین نهایی می‌شود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين