امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/11 - 20:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان

کمیسیون مشترک برجام تیر ماه تشکیل می‌شود/ آمریکا حرکت‌های بسیاری برخلاف برجام داشته است/ به مبارزه مقتدرانه علیه تروریسم ادامه می‌دهیم

معاون ظریف گفت: ما در منطقه به مباره مقتدارنه علیه تروریسم ادامه می‌دهیم و ترقه‌بازی‌های صورت گرفته خللی بر اراده ملت ایران وارد نمی‌کند.

به گزارش بابل نوین، درباره طرح تصویب تحریم سنا علیه ایران و اینکه چنین حرکتی از سوی آمریکایی‌ها نقض برجام است یا خیر، اظهارداشت: براساس بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام، آمریکایی‌ها متعهدند که برجام را با «حسن نیت» و در «فضای سازنده» اجرا کنند و از هر اقدامی که «اجرای موفقیت آمیز» برجام را تحت الشعاع قرار دهد خودداری کنند.

وی اضافه کرد: به اعتقاد ما حرکت‌هایی که در طول یک سال‌ونیم گذشته چه توسط دولت قبلی آمریکا و چه توسط دولت جدید آن صورت می‌گیرد، در موارد بسیاری بر خلاف تعهدات آمریکا در این سه اصل است.

عراقچی با بیان اینکه مصوبه کنگره هم اگر نهایی شود از نظر ما در همین راستا ارزیابی خواهد شد، تصریح کرد: ما از نزدیک این تحولات را رصد کرده و قانون جدیدی که کنگره دارد روی آن کار می‌کند را بررسی می‌کنیم. اصلاحات متعددی تا اکنون صورت گرفته و تلاش می‌کنند که موارد نقض برجام را از درون این قانون خارج کنند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: به اعتقاد ما نفس تصویب چنین قانونی می‌تواند بر خلاف «اصل حسن نیت» و «اصل اجرای موفقیت آمیز» برجام باشد.

وی با تصریح اینکه تمام اینها از سوی ستاد اجرای برجام وزارت امور خارجه در حال رصد شدن است، بیان داشت: ما همه موارد را به هیأت نظارت بر اجرای برجام گزارش می‌دهیم و تصمیم مقتضی توسط این هیأت اتخاذ خواهد شد.

عراقچی درباره ادعاهای مقام‌های آمریکایی مبنی بر حمایت ایران از تروریسم و تصویب چنین طرحی علیه ایران، اظهارداشت: این مسأله اظهر من الشمس است که تصویب چنین طرحی در این فضا بسیار شرم آور است و نشان دهنده سردرگمی و سیاست‌های بسیار غلط و ناشی از برداشت‌های نادرست نسبت به مسائل منطقه است.

وی تاکید کرد: همه دنیا می‌دانند که منشأ تروریست و پرورش گروه‌های تروریستی در منطقه ما کجاست و همه می‌دانند جمهوری اسلامی ایران چگونه با تروریسم مبارزه کرده و چه قربانیانی را تقدیم این مسیر کرده و چگونه در خاک خودش هدف حملات تروریستی وحشیانه قرار می‌گیرد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه موضع کنگره آمریکا در محکومیت ایران به حمایت از تروریسم، موضعی خنده‌دار، زننده و شم‌آور است، خاطرنشان کرد: مواضعی که بعضا از سوی برخی مقام‌های آمریکایی اتخاذ می‌شود به همین ترتیب است. لذا ما فکر می کنیم دنیا در این باره قضاوت درستی را کرده و خواهد کرد. کما اینکه می‌بینیم  تقریبا تمامی کشورهای دنیا، اعم از کشورهای اروپایی و آسیایی فاجعه تروریستی تهران را محکوم و با ملت ایران ابراز همدردی کردند. بعضی در کشورهای مختلف با علائم و شیوه‌های گوناگون این هواداری از مردم ایران و محکومیت این اقدام را نشان دادند.

عراقچی گفت: فکر می کنم دنیا این مسأله را درک کرده و عکس‌العمل‌هایی که ما از رهبران دنیا و مردم  کشورهای مختلف دیدیم نشان دهنده این است که کاملا درک می‌کنند چه کسی قربانی تروریسم و چه کسانی حامی تروریسم هستند.

 وی اظهارداشت: ما در منطقه به مباره مقتدارنه خودمان علیه تروریسم ادامه می‌دهیم و این گونه حرکت‌های موردی و به قول مقام معظم رهبری ترقه بازی که صورت گرفته آنقدر سخیف است که به هیچ وجه نمی‌تواند در اراده مردم شریف ایران خللی وارد کند. ما برای مقابله و جنگیدن با تروریسم به سیاست‌های خودمان ادامه خواهیم داد.

عراقچی درباره کمیسیون مشترک برجام نیز بیان داشت: کمیسیون برجام بر روال خود هر سه ماه یکبار برگزار خواهد شد. فکر می‌کنم در تیرماه ما موعد سه ماهه آن را داریم که روز آن هنوز مشخص نیست و در حال رایزنی هستیم./ص

باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين