امروز : سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/12 - 13:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر

آیت‌الله آملی لاریجانی، با صدور بخشنامه‌ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور دستور داد تا به زندانیان محکوم با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسبت 15 روز مرخصی داده شود.

به گزارش بابل نوین، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، با صدور بخشنامه‌ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور دستور داد تا به زندانیان محکوم با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسبت ۱۵ روز مرخصی داده شود.

متن کامل بخشنامه رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل است:
بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور
به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید سعید فطر و با هدف بهره مندی معنوی بهتر زندانیان از این فرصت و نیز آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آنها مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل و اخذ تامین مناسب  ۱۵ روز مرخصی داده شود. این مرخصی به مدت ۱۵ روز دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.
الف ـ زندانیان محکوم به حبس:
۱)    محکومان به حبس ابد به شرط تحمل حداقل۵ سال حبس.
۲)    محکومان به حبس بیش از ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل یک سال حبس.
۳)    محکومان به حبس از ۵ تا۱۰ سال به شرط تحمل شش ماه حبس.
۴)    محکومان به حبس از یک سال تا ۵ سال به شرط تحمل حداقل دو ماه حبس.
۵)    محکومان به حبس کمتر از یکسال به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.
تبصره ـ محکومان به حبس یا حبس و جزای نقدی که باقی مانده محکومیت آنها کمتر از شش ماه باشد، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می شود.
ب ـ زندانیان محکوم به جزای نقدی :
۱) محکومان به جزای نقدی که باقیمانده محکومیت آنها بیش از یکصد و بیست میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل دو ماه حبس.
۲) محکومان به جزای نقدی که باقیمانده محکومیت آنها بیش از هفتاد میلیون ریال تا یکصد و بیست میلیون ریال باشد، به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس.
تبصره ـ محکومین به جزای نقدی که باقیمانده محکومیت آنها تا هفتاد میلیون ریال باشد مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می شود.
ج ـ محکومین جرایم غیر عمدی و محکومین مالی:
 زندانیانی که به لحاظ عجز از پرداخت دیه در جرایم غیر عمد بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت های مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.
تبصره ـ در مورد محکومان موضوع این بند که دارای شاکی های متعدد هستند، چنانچه در زمان بهره مندی از مرخصی یا تمدید آن موفق به اخذ رضایت برخی از شکات گردند، تمدید مجدد مرخصی به منظور اخذ رضایت از سایر شکات بلامانع است.
د ـ مفاد این بخشنامه شامل مرتکبین جرایم ذیل نخواهد بود:
 محکومین جرایم سرقت  های مسلحانه و مقرون به آزار، جاســوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم ربایی، جرایم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسید پاشی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، محکومان به قصاص و اعدام و حدود شرعی، محکومان دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومینی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر و روان گردان ها و سایر محکومینی که اخلاق و رفتار آنها در زندان به گونه ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری  یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند.
تبصره ۱ ـ  در مورد محکومان مواد مخدری که میزان محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد، ترتیبی اتخاذ گردد هر چهل و هشت ساعت یکبارخود را به مراجع انتظامی محل سکونت خویش معرفی نمایند.
تبصره ۲ ـ منظور از قاچاق عمده مواد مخدر و روان گردانها عبارت است از :
۱-    بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و ملحقات آن، موضوع   بند ۶ ماده ۵ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر.
۲-    بیش از ۳۰گرم هرویین و روان گردان ها و ملحقات آنها موضوع  بند ۶ ماده ۸ قانون مذکور.
دادستانهای سراسر کشور ملزم به اجرای این بخشنامه بوده و بر حسن اجرای آن نظارت خواهند نمود.
آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين