امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/13 - 16:22 ذخیره فایل ارسال به دوستان

ایمن سازی صندوق‌های صدقات در تهران تا پایان مرداد ماه

به گزارش بابل نوین،محسن ولیئی، مدیرکل کمیته امداد استان تهران در جمع مدیران و روسای مدیریت‌های تابعه استان با اشاره به اینکه افزایش کمک‌های مردمی به نیازمندان از طریق این نهاد نشانه اعتماد آن ها به کمیته امداد است، اظهار کرد: باید با شفاف‌سازی عملکرد و اعلام گزارش در زمینه نحوه هزینه کرد به مردم اعتماد عمومی را افزایش دهیم و بسترهای لازم برای حضور و مشارکت بیش از پیش خیران جهت توانمندسازی هرچه بیشتر جامعه هدف این نهاد فراهم شود.

وی افزود: تقویت و گسترش مشارکت‌های مردمی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های خیران و سایر سازمان‌ها جهت رفع مشکلات نیازمندان و ایجاد بسترهای توانمندسازی آن ها امری ضروری است.
ولیئی بر ضرورت تعامل این نهاد با سایر دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات نیازمندان تاکید کرد و گفت: تعامل با دستگاه‌های اجرایی و استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها، سرعت بیشتر در خدمت رسانی به نیازمندان را به همراه خواهد داشت،توانمند سازی مددجویان یکی از رویکردهای مهم کمیته امداد است که  باید تلاش شود تا همه شرکت ها، مجتمع‌های اقتصادی و افرادی که تمکن مالی دارند نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در قبال نیازمندان حساس‌ باشند.
مدیرکل کمیته امداد استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار صندوق فلزی صدقات در استان تهران جانمایی شده است، بیان کرد: از این تعداد حدود ۴۳ هزار صندوق در معابر و میادین شهر تهران نصب شده است که از این تعداد ۲۰ هزار صندوق به دلیل استقرار در مناطق آسیب خیز استان در دست تعمیر و ایمن سازی  است و تاکنون ۱۹ هزار صندوق از این تعداد ایمن سازی و مابقی تا پایان مردادماه امسال ایمن سازی می‌شود.
وی با اشاره به استقرار، جانمایی نامناسب و غیر اثربخش بودن برخی از صندوق‌های صدقات در سطح استان، گفت: صندوق‌هایی که در معابر شهری قرار دارند، مورد سوء استفاده معتادان قرار گرفته و منجر به آسیب پذیری شده است که به همین جهت کمیته امداد در قالب گام‌های اجرایی و عملیاتی برنامه ساماندهی این صندوق‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.
ولیئی با بیان اینکه ساماندهی این صندوق‌ها در ۱۲ گام در حال بررسی و اجرا است، افزود: جمع آوری صندوق صدقات متعدد در یک مکان محدود، بررسی دفعات تخلیه صندوق ها، جمع آوری صندوق‌های نصب شده در محل‌های کم تردد، تنوع بخشیدن به صندوق ها، جانمایی در محل‌های پر درآمد، نصب در مسیر دید دوربین‌های مداربسته، تعیین تکلیف صندوق‌های زیان ده، تولید و تعمیرات صندوق‌ها با رویکرد تمرکز زدایی، ایمن سازی و رمز دار کردن قفل صندوق ها، افزایش میزان ایمنی صدقات و کاهش امکان سرقت و سرمایه گذاری تبلیغی وسیع از جمله گام‌های اصلی این برنامه عملیاتی ساماندهی محسوب می‌شود.
مدیرکل کمیته امداد استان تهران تصریح کرد: کاهش هزینه‌ها و نیروی انسانی، افزایش درآمد، جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، افزایش اعتماد عمومی، ایجاد جذابیت در پذیرش صندوق صدقات، ایجاد مزیت رقابتی با موسسات خیریه، افزایش میزان امنیت وجوه در صندوق‌ها و ممانعت از سرقت، افزایش شیب دریافت صدقات الکترونیکی نسبت به فیزیکی، کاهش هزینه تخلیه صندوق صدقات از جمله مهم‌ترین مزیت‌های طرح عملیاتی ساماندهی صندوق صدقات است.
وی یادآور شد: تلاش در جهت افزایش ظریب نفوذ صدقات به شیوه‌های مختلف و توجه به شیوه‌های نوین پرداخت باید در دستور کار نیروهای مشارکت‌های مردمی قرار گیرد و در این زمینه باید نسبت به شناسایی مشترکان صدقاتی که تمایل به پرداخت صدقه خود با آنی پرداخت دارند اقدامات لازم انجام گیرد.
ولیئی به برنامه‌های دبیرخانه شورای زکات استان اشاره کرد و گفت: دبیر خانه شورای زکات استان تنها مرجع قانونی است که می‌تواند نسبت به جمع آوری زکات فطریه اقدام کند.
مدیرکل کمیته امداد استان تهران با تاکید بر استفاده این دبیر خانه از توان سایر سازمان‌های حمایتی و موسسات خیریه، تصریح کرد: صندوق‌های جمع آوری فطریه امسال با یک لوگوی مشخص تحت عنوان شورای زکات استان طراحی می‌شود.
وی همچنین به هدف گذاری برای تأمین بن نان از محل جمع آوری کفارات اشاره کرد و گفت: جمع آوری بیش از شش میلیارد تومان کفاره پیش بینی شده است.
ولیئی افزود: امسال تمامی دفاتر کمیته امداد، مراکز نیکوکاری، مساجد، مصلی‌های برگزاری نماز عید فطر و واحدهای سیار با هماهنگی شورای زکات استان آمادگی جمع‌آوری زکات فطره و کفاره‌های روزه‌داران را دارد و همه صندوق‌ها به صورت متحدالشکل با آرم شورای زکات استان و به صورت پلمپ شده هستند.
مدیرکل کمیته امداد استان تهران یادآور شد: امسال با توجه به اینکه عید فطر در زمان تعطیلی مدارس است پاکت فطریه توزیع نمی‌شود و فقط مدیریت‌ها و اداراتی که با سازمان‌ها و ادارات تفاهم نامه همکاری دارند می‌توانند نسبت به توزیع پاکت فطریه اقدام کنند.
وی با اشاره به سامانه تلفن گویای ۷۳۵۵ گفت: نیکوکاران گرامی از طریق این سامانه علاوه بر پرداخت انواع وجوهات شرعی، صدقه و ثبت نام در طرح اکرام می‌توانند نسبت به رسیدگی به درخواست ها، انتقادات، پیشنهادات خود به این نهاد اقدام کنند.
ولیئی به سامانه پیامکی کمیته امداد برای پرداخت کمک‌های نقدی اشاره و خاطرنشان کرد: شهروندان تهرانی می‌توانند با استفاده از کد # ۰۲۱ * ۸۸۷۷ * نسبت به پرداخت زکات فطریه خود اقدام کرده و در این برنامه حتی می‌توانند با انتخاب کد استان، شهرستان و منطقه، محل مورد نظر برای کمک را نیز انتخاب کنند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين