امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/13 - 17:52 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روایت زاکانی از خسارت‌های زنگنه به کشور

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به قرارداد گازی ایران و ترکیه و شکایت ترک‌ها گفت: بر اساس توافق وزارت نفت باید روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون مترمکعب گاز مجانی به ترکیه صادر کنیم.

به گزارش بابل نوین، نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به قرارداد گازی ایران و ترکیه و شکایت ترک‌ها گفت: بر اساس توافق وزارت نفت باید روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون مترمکعب گاز مجانی به ترکیه صادر کنیم.

علیرضا زاکانی با اشاره به قرارداد گازی ایران و ترکیه و زیانهایی که متوجه ایران شده اظهار کرد: قراردادی گازی بین ایران و ترکیه در سال ۷۴ امضا شده و قرار بر این بود که از  سال ۸۰ به مدت ۲۵ سال روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب به ترکیه گاز صادر کنیم.

وی با اشاره به روند طی شده در این قرارداد افزود: در سال ۸۴ قیمت گاز در بالاترین سطح خود بود و ترکیه از ایران به خاطر گرانی قیمت گاز شکایت کرد تا اینکه در سال ۸۷ ایران با رای داوری سوئیس به جریمه یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار و دادن تخفیف ۱۲٫۵ درصدی محکوم شد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به اقدامات دولت قبل در گرفتن ۹۰۰ میلیون دلار از ترک‌ها عنوان کرد: در سالهای ۸۸ و ۸۹ شرکت ملی گاز ایران در دولت دهم موفق شد ترکیه را بیش از یک میلیارد و ۳۲۷ میلیون دلار بدون رای داوری جریمه و طلب ترکها به خاطر شکایت داوری سال ۸۷ تهاتر کرده و مبلغ بیش از ۲۵۰ میلیون دلار نیز اخذ کند.

وی با اشاره به شکایت‌ ترکها در سال ۹۱ ادامه داد: در سال ۹۱ ترکیه در داوری سوئیس به لحاظ کم فروشی، کمیت و کیفیت گاز از ایران شکایت کرد و کاهش ۲۵ درصدی قیمت گاز صادراتی ایران یا جریمه ۲٫۵ میلیارد دلاری را خواستار شد که شرکت ملی گاز ایران با تشکیل کار گروه قرارداد گازی ترکیه با استناد به دلایل محکم و فنی اثبات کرد که شکایت ترکها بی‌اساس است.

زاکانی با بیان اینکه بعد از حضور بیژن زنگنه در راس وزارت نفت در سال ۱۳۹۲ مسئولان کارگروه ذکر شده برکنار شدند، گفت: بعد از این افول دفاع کارشناسی در این زمینه را شاهد بودیم و ایران در آستانه محکومیت قرار داشت که به درخواست رسمی مسئولان گاز کشور در دی ماه سال ۹۲ دوباره مسئولیت دفاع از منافع کشور به مسئولان کارگروه دولت قبل سپرده شد و با دفاع کارشناسی داوری سوئیس به نفع شرکت ملی گاز ایران رای صادر کرد.

وی اضافه کرد: در همان سال ۹۱ ترکها به همراه شکایت نخست‌شان به فاصله چند ماه شکایت دومش را درمورد گران بودن گاز صادراتی ایران به داوری سوئیس ارائه کرد و همزمان در همان سال هم شرکت ملی گاز ایران در مورد ارزان بودن گاز صادراتی خود به ترکیه به داوری سوئیس شکایت کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه موضوع شکایت ترکیه و ایران تا آبان ماه سال ۹۴ در دولت آقای روحانی دنبال شد، اظهار داشت: به دلیل برخورد ضعیفی که در این خصوص شد و فقدان دیپلماسی انرژی قوی در وزارت نفت دولت یازدهم و از همه مهمتر استناد ترکها به قیمت گاز ایران در قرارداد کرسنت ترکها در آبان ۱۳۹۵ موفق به اخذ رای داوری به نفع خود شدند.

وی بیان کرد: بر این اساس شرکت ملی گاز ایران به ۱۳٫۳ درصد کاهش قیمت گاز تا پایان قرارداد و جریمه یک میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار محکوم شد.

زاکانی در مورد صدور مجانی گاز ایران به ترکیه نیز گفت: ایران برابر توافق وزارت نفت باید به مدت ۱۴ تا ۱۵ ماه و به حجم روزانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون مترمکعب به ترکیه گاز مجانی صادر کند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با اشاره به در در پیش بودن مراسم رای اعتماد به وزرا در ماه‌های آینده ابراز کرد: معتقدم نمایندگان مجلس باید دقت نظر کارشناسی خود را تشدید کرده و یک نظارت اساسی در امورات مختلف از جمله موضوع گازی داشته باشند که ماحصل آن این باشد که این چنین کوتاهی‌هایی را شاهد نباشیم.

وی با بیان اینکه نباید دوباره خسارتهای چندین میلیارد دلاری به کشور تحمیل شود، افزود: به طور یقین نمایندگان اراده لازم را برای پیگیری خسارتهایی که توسط آقای زنگنه وارد کشور شده را دارند و امیدوارم این اراده به نتایجی که جلوگیری از تحمیل چنین خسارتهایی است، منجر شود.

زاکانی با بیان اینکه آقای زنگنه باید پاسخگوی تحمیل خسارتهایی که به کشور زده باشد، اضافه کرد: باید توجه کنیم که ترکها به قرارداد کرسنت استناد کرده‌اند و کرسنت نیز در زمان وزارت آقای زنگنه بر کشور تحمیل شده است. /م

منبع: صراط
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين