امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/14 - 12:11 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مجموعه نمایشنامه‌های مصطفی رحماندوست در دست خردسالان

مصطفی رحماندوست، مجموعه 7 جلدی نمایشنامه «آن، مان، نباران» را به دست خردسالان و کودکان رساند.

به گزارش بابل نوین، «آن، مان، نباران» مجموعه‌ای ۷ جلدی شامل نمایشنامه‌های مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده پیشکسوت کشورمان است که از سوی انتشارات سوره مهر برای کودکان گروه سنی «الف و ب» منتشر شده است.

نمایش، مادر هنرهای دراماتیک است و قدرت خلاقه و اعتماد به نفس بر روی پای خود ایستادن به بچه‌ها را می‌دهد و به آن‌ها می‌آموزد زمانی که در حرف زدن گیر می‌کنند خودشان دیالوگ بسازند. هرکدام از نمایشنامه‌های این مجموعه با حداکثر ۳ شخصیت و بازیگر اجرا می‌شوند. برای اجرای این نمایش ها به امکانات خاصی نیاز نیست و کودکان ۴ تا ۷ سال می‌توانند آنها را اجرا کنند.

عناوین این مجموعه عبارتند از: جلد اول «یک بابا و یک مامان»، جلد دوم «یک مسواک و یک دندان»، جلد سوم «یک اخمو و یک خندان»، جلد چهارم «بهار بود و زمستان»، جلد پنجم «قصه گرگ و چوپان»، جلد ششم «قصه باغ و باغبان» و جلد هفتم «قصه ابر و باران».

مضامین این نمایشنامه‌ها اخلاقی و تربیتی است و کودکان در محیط مهدهای کودک و خانه می‌توانند به اتفاق هم بازی‌های خود آنها را اجرا کرده و ضمن سرگرم شدن آموزه‌های تربیتی و اخلاقی را نیز یاد بگیرند.

رحماندوست درباره مجموعه «آن، مان، نباران» می‌گوید: وقتی بچه بودیم یکی از بازی‌های‌مان مامان‌بازی بود و به شکل نمایش اجرا می‌کردیم. بر همین اساس همیشه به این فکر بودم نمایش‌نامه‌هایی برای کودکان بنویسم تا بتوانند در خانه و در کنار پدر و مادرهای‌شان آن را اجرا کنند. بر این اساس سه نمایش‌نامه نوشتم و در مجله‌های رشد منتشر کردم و خیلی مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری گفتند ما این نمایش‌نامه‌ها را در خانه و در مهدکودک اجرا کردیم. من تحت تاثیر قرار گرفتم و تعداد دیگری نمایش‌نامه نوشتم که کلاً شد هفت نمایش‌نامه و آن‌ها را منتشر کردم.

این شاعر و نویسنده همچنین درباره هدفش از تولید این مجموعه بیان می‌کند: می‌خواستم با این کار به صورت غیر مستقیم به کودکان بگویم که با هم دعوا نکنند و بدانند هر کسی ویژگی‌های مثبت و منفی دارد و کسی بر دیگری برتری ندارد. در این کتاب‌ها به کودک آموزش داده می‌شود که یک فرد سوم بی‌طرف می‌تواند بین آن‌ها قضاوت کند و مشکل‌ها را حل کند. این نمایش‌نامه‌ها را کودکان می‌توانند در منزل و مهدکودک‌ها با حداقل امکانات اجرا کنند.

در بخشی از کتاب «یک بابا و یک مامان» می‌خوانیم:
«هرسه: آن مان نباران
یک بابا و یک مامان
و بچه‌ای خوشگل و ناز و خندان
بابا: من پدرم، صبح تا غروب کار دارم
مامان: من مامانم کارهای بسیار دارم
بابا: ما دو تا بچه داریم
مامان: تو باغچه‌مون غنچه داریم
بچه: من چی‌چی‌ام؟ کی‌ام؟ کجام؟
بچه مامان و بابام
بازی فقط کار منه
خدا نگه‌دار منه»

مصطفی رحماندوست، شاعر، قصه نویس و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان، اول تیر سال ۱۳۲۹ در همدان به دنیا آمد. وی پس از اخذ مدرک کارشناسی خود در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس مشغول به کار شد.رحماندوست پس از سال ۱۳۵۷ با عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان مشغول به کار شد.

از آن پس تا به امروز در سمت مدیر برنامه‌ کودک‌ سیما، سردبیر نشریه‌ پویه‌، مدیر مسئول نشریات رشد، مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی، سردبیر رشد دانش‌آموز، سردبیرسروش‌ کودکان و داور جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان (اصفهان) فعالیت کرده و مدرس داستان نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در دانشگاه‌ها نیز بوده است.از او بیش از ۱۶۰ اثر به صورت مجموعه داستان و مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است. شمارگان کتاب‌های او به بیش از پنج و نیم میلیون نسخه می‌رسد.

ازجمله آثار او می‌توان به «آسمان هم خندید»، «ترانه‌های نوازش»،‌ «بازی شیرین است»، «درسی برای گنجشک»، «توپ در تاریکی»، «بچه‌ها را دوست دارم»،‌ «مرغ قشنگ تپلی»، «پرنده گفت: به!به!»، «صدای ساز می‌آید»، «خروس غصه خورد» و «زیبا تر از بهار» اشاره کرد وی همچنین «فرهنگ آسان: دانشنامه ویژه کودکان و نوجوانان» و «فرهنگ ضرب‌المثل‌ها: مجموعه‌ای ارزشمند از ضرب‌المثل‌های ایرانی» و مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» را در کارنامه‌اش دارد.

رحماندوست پس از بازنشستگی از سمت‌های دولتی، مدیر گروه شکوفه (بخش کودکان و نوجوانان) انتشارات امیرکبیر و مشاور ادبی آثار مربوط به کودکان و نوجوانان کتابخانه ملی ایران و یکی از اعضای اصلی داوران بین‌المللی جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودکان و نوجوانان است. او عضو هیئت‌های داوری کتاب سال، جشنواره‌های کتاب و مطبوعات کودکان و عضو شورای موسیقی کودکان و شورای کتاب کودک ایران نیز بوده‌است.

انتشارات سوره مهر، مجموعه ۷ جلدی «آن مان نباران» را در قالب ۱۲ صفحه مصور رنگی با شمارگان پنج هزار نسخه و قیمت ۷۰ هزار ریال برای هرجلد منتشر کرده است.  /ص

ایبنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين