امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/14 - 14:52 ذخیره فایل ارسال به دوستان

جنگ آب؛ سکانس جدید استعمارگران برای لشکرکشی

طبق آمار سازمان ملل، میزان مصرف جهانی آب در طول 50 سال اخیر، سه برابر شده است.

به گزارش بابل نوین،  ۷۰ درصد کره زمین را آب پوشانده است. اما این آب با آنچه ما کمبود آن را حس می کنیم، فرق می­‌کند. تنها ۳ درصد از آب کره زمین برای نوشیدن، استحمام، مصارف کشاورزی و صنعتی مناسب است (همان چیزی که به آب شیرین معروف است) و از این میزان نیز، دو سوم آن در یخچال­‌های قطب شمال و جنوب خاک می­‌خورد. از این آمار، مشخص می‌­شود که فقط یک درصد از آب کره زمین برای ما به راحتی قابل استفاده است و باقی آن را باید با صرف هزینه‌­های بیشتر، آن هم در برخی مصارف خاص به کار ببریم.

طبق آمار سازمان ملل، میزان مصرف جهانی از این یک ­درصد آب در طول ۵۰ سال اخیر، سه برابر شده است. هم اکنون حدود ۱ میلیارد نفر دسترسی به آب شرب سالم ندارند و بیش از ۲٫۵ میلیارد نفرِ دیگر نیز یک ماه در سال با کمبود آن مواجه هستند. در کل حدود ۲٫۵ میلیارد نفر به خاطر آب غیربهداشتی در معرض بیماری­‌هایی چون وبا و تب هستند، که از این رقم، ۲ میلیون نفر هر ساله به همین دلیل جان خود را از دست می­‌دهند.
جنگ بزرگی که به راه خواهد افتاد
کمبود آب یا کم‌­آبی یعنی، هر نفر به کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب آب برای مصرف سالانه خود دسترسی داشته باشد که اگر به کمتر از ۵۰۰ متر مکعب برسد، کم ­آبی نامیده می­‌شود.
کمبود آب شامل تنش آب، کم‌آبی و بحران آب است. مفهوم تنش آب نسبتاً جدید است. تنش آب مشکل در یافتن منابع آب شیرین برای استفاده است، که علت آن تخلیه منابع است. بحران آب وضعیتی است که در آن آب قابل آشامیدن و غیر آلوده در یک منطقه کمتر از تقاضای آن باشد.
هنگامی که به اندازه کافی آب آشامیدنی مورد نیاز وجود ندارد، خطر بحران آب حس می‌شود. با توجه به اینکه این مسئله یک نگرانی جهانی است، سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های جهانی مناطق گوناگونی را، دچار بحران آب دانسته اند. دیگر سازمانها مانند سازمان غذا و کشاورزی، استدلال می‌کنند که هیچ بحران آبی در این مکان‌ها وجود ندارد، اما این یک واقعیت است و سوال اینجاست که چه زمانی باید گامهایی برای جلوگیری از بروز چنین بحرانی برداشته شود.
جنگ بزرگی که به راه خواهد افتاد
*علل اصلی کمبود آب در جهان چیست؟
افزایش جمعیت: شاید اولین کسی که نسبت به خطر افزایش جمعیت در نسبت با منابع اندک هشدار داد، توماس مالتوس در قرن ۱۸ باشد. حتماً می­‌دانید که در ۵۰ سال اخیر، جمعیت جهان به بیش از دو برابر افزایش یافته است. یکی از علل عمده آن را باید در رشد بهداشت عمومی به ویژه کاهش مرگ نوزادان، کودکان و مادران یافت. در واقع تولدها زیاد نشده، بلکه مرگ و میر کم شده است. با این حال همه تخم­‌مرغ­‌ها را نمی‌توان در سبد افزایش جمعیت گذاشت، چرا که در آمریکا روند کاهش آب شیرین در یک قرن اخیر، دو برابر روند افزایش جمعیت بوده است.
 آلوده‌­شدن آب­‌های قابل شرب: کشاورزی کنونی نه تنها بسیاری از منابع آبی را هدر می­‌دهد، بلکه آفت‌­کش‌­ها و کودهایی در آن مورد استفاده قرار می‌­گیرد که در آب­‌های سطحی رها می­‌شود و آن را آلوده می­‌کند. صنایع گسترده در کشورهای توسعه­‌یافته و در حال توسعه نیز برای کاهش هزینه تولید خود از مدیریت پسماندشان دریغ می­‌کنند و آن را بی­‌ملاحظه در رودخانه­‌ها، دریاچه­‌ها و دریاها خالی می­‌کنند. انسان­‌ها علاوه بر اینکه با افزایش جمعیت موجب گسترش صنایع برای تأمین غذا، خانه و پوشاک خود شده­‌اند و افزایش مصرف آب را به صورت غیرمستقیم افزایش داده­‌اند، با فاضلاب تصفیه­‌نشده­ خود نیز به طور مستقیم موجب آلودگی آب­‌ها می­‌شوند. لازم به ذکر است آلودگی­ به آبهای زیرزمینی هم نفوذ می­‌کند.
متاسفانه بسیاری از این آلودگی­‌ها به سرعت قابل شناسایی نیست و پس از اینکه چندسال بعد موجب بیماری افراد و گونه­‌های جانوری شد، تازه خود را نشان می­‌دهد.
تغییرات آب و هوایی: گرم شدن جو زمین یا اتمسفر مهم‌ترین مصداق این موضوع است. صنایع گسترده و گازهای گلخانه‌­ای به ویژه دی­‌اکسید کربن، دمای میانگین کره زمین را افزایش داده‌­اند. در نتیجه بارش­‌ها کمتر شده و به علت گرما (که فاصله مولکول­‌های آب را بیشتر می­‌کند) یخچال­‌ها در دو قطب، ذوب شده و سطح آب­‌های آزاد در حال بالاآمدن است.در نتیجه بسیاری از شهرهای ساحلی باید سکنه خود را تخلیه کنند.از سوی دیگر این تغییرات موجب خشکی در برخی قسمت­‌های کره زمین و راه‌­افتادن طوفان و سیل در قسمت­‌های دیگر شده است.
طبق برآورد سازمان ملل، با روند فعلی تا سال ۲۰۲۵ حدود دو سوم جمعیت جهان با تهدید کم‌­آبی و ۱٫۸ میلیارد نفر با مصیبت بی­‌آبی روبرو خواهند شد. جدا از این، کم­‌آبی موجب کاهش محصول کشاورزی و فعالیت صنایع می­‌شود که به صورت غیرمستقیم بر زندگی انسان­‌ها اثر منفی می‌­گذارد.
جنگ بزرگی که به راه خواهد افتاد
*جنگی که به زودی به راه خواهد افتاد
متأسفانه طبق برآوردها؛ کمبود آب در نقاطی جدی­‌تر خواهد بود که هم­‌اکنون نیز دچار منازعات سیاسی هستند. به نظر می­‌ر‌‌سد هم­ اکنون یکی از علل عمده تصاحب بلندی‌های جولان توسط رژیم صهیونیستی تأمین امنیت آب برای صهونیست­‌ها است. منازعه سنگال و موریتانی بر سر رود سنگال و مناقشات سوریه و عراق بر سر فرات در چند دهه اخیر نیز، از اولین نشانه‌­های وقوع جنگ آب در آینده نزدیک است.
در حال حاضر هیچ کشوری مستقیما برای منابع آب درگیر جنگ نشده؛ اما متخصصان هشدار می‌دهند روزی منابع موجود آب، کفاف مصرف جمعیت جهان را نخواهد داد و جنگ بر سر منابع آن بین کشورها آغاز خواهد شد. این پیش بینی با بررسی رقم رشد مصرف آب به میزان دو برابر رشد جمعیت در آینده نزدیک دور از ذهن نخواهد بود. البته هستند جنگهایی که سبقه سیاسی دارند، اما امروز در مسیر نبردهای خود به جنگ آب روی آوردند؛ مثل گروه تکفیری تروریستی داعش و تلاشی که برای به دست آوردن سد موصل کردند.
جنگ بزرگی که به راه خواهد افتاد
جالب اینجاست که یکی از معروف­ترین جنگ‌­های آب بر سر دجله و فرات رخ داده است. سال ۲۰۲۵  پیش از میلاد در همین منطقه (استان ذی­قار کنونی در عراق) دو شهر سومری با نام‌­های اوما و لاگاش با فاصله حدود ۳۰ کلیومتر از یکدیگر قرار داشتند که پس از منازعات متمادی، قراردادی بر سر استفاده از حق‌آبه این رودخانه­‌ها و کشاورزی بر زمین­‌های حاصل‌خیز اطراف آن بسته بودند. با تجاوز اوما از این قرارداد، لاگاش به آن شهر حمله کرد و پادشاه آن را شکست داد. در حکاکی­‌های سنگیِ آن منطقه، تصویر لاشخورهایی در حال پرواز نقش بسته که سر بریده‌­شده سربازان اوما را به دندان گرفته‌اند.
حتی مشکلات بی‌آبی به حدی جدی است که هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام کرد: این تهدیدها واقعی است و دغدغه‌­های جدی در حوزه امنیت ملی ایجاد می‌­کند. به هرحال همه ما امیدواریم که مشکل بی‌آبی برطرف شود؛ در غیر این صورت باید شاهد بهانه‌تراشی‌های جدید استعمارگران همچون آمریکا و انگلیس برای لشکرکشی‌های جدیدشان به منظور حل معضل جهانی آب باشیم!!!!/ص
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين