امروز : دوشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/16 - 19:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تحریم روسیه یا لایحه‌ای ضد ترامپ/ سنا قدرت نقض وتوی رئیس جمهور را دارد

به گزارش بابل نوین، حمیدبعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در پیام تلگرامی درباره مصوبه مجلس سنای ایران و تمدید تحریم‌ها نوشت: مجلس سنای آمریکا روز گذشته بعد از چند هفته مذاکرات فشرده با اکثریت نزدیک به اتفاق آراء لایحه تشدید تحریمهای ایران را به تصویب رسانید.

مهمترین محورهای این لایحه علیه ایران عبارتند از:
١- متعهد نمودن دولت آمریکا به مسدود کردن حسابهای بانکی و ممنوعیت سفر شخصیتهای حقیقی و حقوقی که در توسعه برنامه موشکی ایران رای حمل سلاحهای هسته‌ای و دیگر سلاحهای کشتارجمعی طراحی میشوند، مشارکت دارند. ٢- متعهد کردن دولت آمریکا به تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی که مرتکب نقض فاحش حقوق بشر در ایران میشوند،  ٣- تحریم سپاه پاسداران و سپاه قدس که به اقدامات برهم زننده ی ثبات در منطقه دست میزنند و ۴- متعهد نمودن دولت آمریکا به اعمال تحریم های موجود در قطعنامه های شورای امنیت پیرامون فروش و انتقال سلاحهای متعارف پیشرفته به ایران و تحریم کسانیکه این تحریمها را نقض کنند. جدیدترین این موارد، تحریم سپاه و نیروی قدس میباشد که نشاندهنده استیصال و بغض و کینه آمریکا از شکست سیاست خود و متحدین در منطقه است.
سناتور کورکر بهمراه برخی دیگر از سناتورهای تنظیم کننده این لایحه ادعا کردند که این لایحه به نحوی نوشته شده است که با متن برجام انطباق داشته باشد و با تعهدات آمریکا در برجام تعارضی نداشته باشد. اما تحولاتی در آخرین روزهای منتج به تصویب این لایحه بوقوع پیوست که ابعاد جدیدی به این لایحه اضافه کرد و حتی نقطه تمرکز این لایحه را از بحث تحریم ایران به بحث تحریم روسیه تغییر داد. به طوریکه موضوع تحریم ایران در این لایحه کاملا تحت الشعاع تحریمهای گسترده روسیه قرار گرفت.
مهمترین امری که در این میان بوقوع پیوست به تفاهم رسیدن دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به وارد کردن موضوع تحریم روسیه به علت اتهام دخالتهای اخیر این کشور در کارزار انتخاباتی آمریکا در این لایحه بود. در حالیکه سنا می‌توانست تحریمهای روسیه را در قالب یک لایحه مستقل جدید وضع کند، فرآیند مذاکرات دو حزب بدینجا رسید که تحریمهای روسیه نیز در همین لایحه درج شوند.
مهمترین دلیل این کار فشار حزب دموکرات بود که وضع تحریمهای ایران را که مورد اشتیاق حزب جمهوریخواه بود به وضع تحریمهای روسیه گره زد و اعلام کرد که اگر به حمایت دموکراتها برای تحریم ایران علاقمندند باید به موازات آن تحریمهای روسیه نیز همزمان در همین لایحه مورد تصویب قرار بگیرند. این در حالی بود که وزیر خارجه آمریکا با حضور در سنا نگرانی جدی دولت از ورود سنا به بحث تحریمهای روسیه را اعلام کرده بود. دولت آمریکا صراحتا اعلام کرده بود که اقدامات سنا نباید فرآیند گفتگو میان آمریکا و روسیه برای رفع اختلافات را تضعیف کند. اما این دقیقا کاری است که این لایحه انجام میدهد. این لایحه با شدیدترین عبارت بندیها اقدامات روسیه در انتخابات آمریکا، در اکراین و منطقه خاورمیانه را محکوم نموده و تحریمهای بسیار سنگینی را به ویژه علیه بخش انرژی روسیه تحمیل میکند که به گفته کارشناسان، پروژه های بسیار مهم مد نظر روسیه در کشف ذخایر جدید انرژی در مناطق ویژه یخبندان و همچنین تولید نفت شیل در این کشور را که قرار بود با سرمایه گزاری هنگفت و فن آوریهای مدرن کمپانیهای بزرگ نفتی غربی انجام شوند را تا سالهای سال به عقب می اندازد. ضمن آنکه وضع تحریمهای سنگین علیه روسیه در بخش سرمایه گذاری در بخش انرژی دارای تاثیرات فرا ملی نیز هست و مشخصا این تحریمها شرکتهای اروپایی را هم در بر میگیرد.
بر این اساس لایحه سنا با وارد شدن بحث تحریم روسیه عملا به لایحه ای ضد ترامپ تبدیل شد. در اقدامی مقابله جویانه با ترامپ، سنا حتی تصمیم به لغو تحریمهای علیه روسیه در این لایحه در آینده را نیز از اختیار رئیس جمهور خارج نموده و این تصمیم را به سنای آمریکا محول کرده است. با این بند و با توجه به روند تحولات سیاسی آمریکا امکان لغو تحریمها علیه روسیه عملا بسیار ضعیف خواهد شد.
اقدام دیگری که باز جهت گیری مقابله جویانه این مصوبه سنا با دولت ترامپ را نشان میدهد، حمایت قاطع سنا با یکصد رأی تمامی سناتورها از اضافه کردن اصلاحیه پیشنهادی دیگری در این لایحه در خصوص اعلام حمایت آمریکا از اصل بنیادین ناتو در حمایتهای متقابل نظامی در میان اعضای ناتو میباشد که ناظر بر اینست که حمله به یک کشور عضو ناتو حمله به دیگر اعضای ناتو تلقی شود.
این اصلاحیه در پاسخ به سیاست مبهم ترامپ اتخاذ گردید که در اقدامی نادر در اجلاس اخیر سران ناتو از بیان تعهد دوباره آمریکا به دفاع دسته جمعی اعضای ناتو از یکدیگر در برابر حمله خارجی طفره رفته بود.
حال ترامپ با شرایط بسیار دشواری مواجه شده است. شکی نیست که اجرای این لایحه به همین شکل که تصویب شده است روابط ناپایدار فعلی آمریکا و روسیه را وارد یک دوره تنش میسازد. روسیه پس از تصویب این لایحه اعلام نمود که در صورت تبدیل شدن این لایحه به قانون، قطعا اقدامات متقابلی را علیه آمریکا وضع خواهد نمود.

بر این اساس اگر ترامپ موفق به مدیریت این شرایط نشود، روابط آمریکا با روسیه به سطح تنش آمیزی خواهد رسید و دولت او را با بحرانی جدی مواجه خواهد کرد. اما بدون شک این اقدام سنا پاسخی به شرایط سیاسی داخلی آمریکاست و می‌توان آن را به تلاش مجلس سنا جهت پیگیری پرونده اتهام ارتباط نظام یافته مقامات وابسته به ترامپ با روسیه نیز مرتبط دانست.
حال لایحه سنا برای تصویب باید به مجلس نمایندگان برود که در صورت تصویب باید به امضای رئیس جمهور نیز برسد. رئیس جمهور البته در صورت مخالفت میتواند لایحه را وتو کند. اما از همین الان اعضای سنا ترامپ را از وتوی این لایحه برحذر داشته‌اند و با توجه به حمایت بالایی که این لایحه در میان سناتورها دارد تهدید کرده اند که سنا از قدرت کافی برای نقض وتوی رئیس جمهور برخوردار است و حتما هم این کار را خواهد کرد.
با وضعیتی که بوجود آمده است، رئیس جمهور آمریکا در برابر بسیار دشواری قرار گرفته است و قطعا امضای لایحه توسط او نیز وی را از این شرایط سختی نجات نخواهد داد، چرا که با دست خود روابط آمریکا با روسیه را به بحرانی فرو می برد که باعث خواهد شد این کشور را در مسیری تقابلی با روسیه قرار دهد و شرایط بسیار بغرنجی را در سیاست خارجی آمریکا به ویژه در مباحث منطقه ای برای این کشور رقم بزند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين