امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/18 - 21:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اولین دور مذاکرات تهیه سند جامع همکاری‌های راهبردی ایران و افغانستان

به گزارش بابل نوین، بر اساس توافق انجام شده در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کابل در اردیبهشت ماه گذشته، اولین دور مذاکرات تهیه سند جامع همکاریهای راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه با حضور یک هیات سی و پنج نفره شامل معاونین وزرا و مدیران کل وزارتخانه ها و بخشهای مختلف دولت افغانستان در تهران در قالب پنج کمیته مذاکراتی شروع شد.

دستور کار این کمیته ها بررسی راههای گسترش و ارتقاء همکاریهای دوجانبه در حوزه های مختلف امنیتی- دفاعی، اقتصادی و ترانزیت، آب، اتباع و فرهنگی و آموزشی به منظور تهیه موفقتنامه جامع همکاریهایی راهبردی دو کشور می باشد.

در مراسم افتتاحیه این مذاکرات ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان ، روابط دوکشور را بسیار صمیمانه و نزدیک خواند و ضمن تسلیت حوادث تروریستی اخیر در کابل ، مزارشریف و سایر شهرهای افغانستان ابراز امیدواری کرد طرفین در این مذاکرات بتوانند سناریوهای برد- برد مناسبی را برای تضمین منافع پایدار دو کشور مورد توافق قرار دهند.

یما کرزی معاون شورای امنیت ملی افغانستان نیز در این مراسم گفت: دو کشور با تهدید مشترک تروریسم ، قاچاق مواد مخدر ، جرایم سازمان یافته و استفاده ابزاری از گروههای تروریستی مواجه هستند و باید تلاش کنیم تا با عبور از مسایل کوچک، به سطح بالایی از. همکاریهای راهبردی نایل شویم.

کمیته های مذاکراتی پنجگانه موظف شده اند در ظرف سه تا حد اکثر شش ماه این مذاکرات را به نتیجه برسانند و پیش نویس متن سند جامع همکاریهای راهبردی دو کشور را جهت امضای مقامات ارشد تهیه کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين