امروز : چهارشنبه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/24 - 15:53 ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت:

داخلی سازی ۴۰درصدی پژو ۲۰۰۸ درسال نخست تولیداجرایی می شود

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه داخلی سازی خودروی پژو 2008 در سال نخست تولید 40 درصد است و به طور قطع به این رقم تا پایان امسال دست خواهیم یافت.

به گزارش بابل نوین، «محسن صالحی نیا» در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایرنا درباره شایعه ها مبنی بر کاهش داخلی سازی این خودرو از ۴۰ به ۳۰ درصد در سال نخست تولید، افزود: همواره برنامه داخلی سازی بر اساس مراحل پیش بینی شده بتدریج به نقطه اوج خود می رسد، اما گاهی اوقات با توجه به زمان عقد قرارداد تا تامین تجهیزات و ماشین آلات یا قالب های خاص ممکن است با وقفه هایی در کار مواجه شویم که البته طبیعی است.
وی تصریح کرد: برنامه داخلی سازی محصول جدید ایران خودرو مطابق وعده داده شده (۴۰ درصد داخلی سازی تا پایان امسال) با قوت و قدرت اجرایی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر برخی رسانه ها اعلام کرده بودند: در حالی که تولید پژو ۲۰۰۸ بنا بر مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با داخلی سازی ۴۰ درصدی آغاز می‌شد، طبق اعلام محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت قرار است با داخلی سازی ۳۰ درصدی آغاز شود.
این رسانه ها همچنین از دفاع صالحی‌نیا از عقب نشینی وزارت صنعت از داخلی‌سازی ۴۰ درصدی خبر دادند و به نقل از این مقام مسئول اعلام کردند: مغایرتی بین تولید پژو ۲۰۰۸ با داخلی‌سازی ۳۰ درصدی و مصوبه وزارت صنعت وجود ندارد و اگر دیدید سال آینده داخلی‌سازی این خودرو افزایش نیافت، نسبت به این مسئله اعتراض کنید.
پیشتر «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان خودرو در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار کرده بود، مطابق اعلام مدیرعامل ایکاپ (شرکت ایران خودرو- پژو)، تولید خودروی پژو ۲۰۰۸ با داخلی سازی ۲۰ درصدی در سال گذشته آغاز شد که از این میزان ۱۴ درصد مربوط به مونتاژ بدنه و رنگ و ۶ درصد دیگر تولید و تامین قطعه توسط قطعه سازان داخلی است.
به گفته این مقام مسئول، مطابق قرارداد ایران خودرو و طرف خارجی، عمق ساخت داخل این خودرو در تولید انبوه در سال نخست تولید ۴۰ درصد خواهد بود و پس از دو سال به ۷۰ درصد می رسد؛ در این راستا، ایران خودرو در تفاهم نامه ای با قطعه سازان داخلی، قرارداد عمق ساخت داخل ۵۵ درصدی شامل ۴۱ درصد تامین قطعات و ۱۴ درصد مونتاژ بدنه و رنگ منعقد کرده است.
محبی نژاد تصریح کرد: دستیابی به این مهم تحول بزرگی در تولید خودروی کشور به دنبال خواهد داشت؛ این در حالی است که در گذشته همه قطعات خودرویی به صورت CKD (بسته کامل) وارد می شد و عمق ساخت داخل کم بود یا بتدریج صورت می گرفت.
وی ادامه داد: با شروط چهارگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، شامل عمق ساخت داخل تا ۴۰ درصد در سال نخست تولید و تا ۷۰ درصد در مدت سه سال، صادرات ۳۰ درصدی خودرو و قطعات، انتقال دانش فنی و فناوری و سرمایه گذاری مشترک طرف خارجی (شامل سرمایه گذاری نقدی و تامین ماشین آلات و انتقال فناوری)، آینده صنعت خودرو تضمین می شود.
به گزارش ایرنا، پژو ۲۰۰۸ نخستین محصول ایکاپ (شرکت مشترک ایران خودرو و پژو فرانسه) است که در ایران به مرحله تولید رسیده است، دور تازه همکاری های ایران خودرو و پژو با امضای قرارداد بین مدیران دو گروه خودروساز و در حضور روسای جمهوری ایران و فرانسه به امضا رسید.
دوازدهم اردیبهشت ماه امسال تولید انبوه دو خودروی دنا پِلاس و پژو ۲۰۰۸ با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در سایت مرکزی گروه صنعتی ایران خودرو آغاز شد.
تولید این خودرو نخستین قرارداد پسابرجامی ایران با کشورهای غربی بود که منجر به تولید محصولات به روز اروپایی در ایران شد.
سرمایه گذاری مستقیم طرف خارجی، انتقال دانش، فناوری و صادرات ۳۰ درصد محصولات تولید این شرکت، از الزام های این قرارداد به شمار می آید.
با امضای این تفاهم نامه ها همه قطعه سازان داخلی در طراحی خودرو حضور خواهند داشت و محصولات با ۷۰ درصد ساخت داخل و با استاندارد روز جهانی تولید می شود.
۵۰ درصد تولیدات قابلیت صادرات خواهد داشت و نخستین تولید دو سال و نیم آینده افتتاح خواهد شد و در مدت ۱۰ سال ۵۰ درصد خودروهای تولیدی صادر و همه طراحی ها و انتقال دانش و فناوری انجام خواهد شد.

** افزایش قیمت وانت پراید
صالحی نیا همچنین در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره افزایش قیمت وانت پراید در روزهای گذشته، تاکید کرد: هر گونه افزایش قیمت خودروها بر اساس مصوبه ای است که خودروسازان بر اساس پیشنهاد شورای رقابت دریافت می کنند.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: در این زمینه مدیر فروش شرکت سایپا باید توضیح بدهد که مبنای این افزایش، اصلاح قیمت در شورای رقابت یا هزینه های قانونی مترتب است؟
به گزارش ایرنا، برپایه اخبار منتشر شده ، گروه خودروسازی سایپا در جدیدترین ابلاغیه به نمایندگی‌های فروش خود، قیمت وانت پراید را یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان افزایش داد.
براین اساس، قیمت وانت پراید که پیشتر ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، حال به ۲۰ میلیون و ۳۱۴ هزار تومان رسیده است./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين