امروز : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/24 - 16:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیکر محمدرضا مقدسیان از محل خانه سینما تشییع شد

پیکر محدرضا مقدسیان با حضور اهالی سینما و مستندسازان صبح امروز ۳ خرداد از محل خانه سینما تشییع شد.۱۷۱۷۸۷۲
کامران ملکی عضو هیات‌مدیره خانه سینما اجرای این مراسم را نیز به عهده داشت. او در صحبت‌هایش اشاره کرد که اجرای این برنامه به ناصر صفاریان و محسن عبدالوهاب دستیاران قدیمی مقدسیان پیشنهاد شده بود که هیچ‌کدام نمی‌توانستند در این مراسم صحبت کنند و او به ناچار آن را به عهده گرفته است.

در این مراسم که جمعی از سینماگران سخن گفتند، رخشان بنی‌اعتماد گفت: سخت است درباره این استاد حرف زدن. استاد به معنای واقعی کلمه نه استادی که همه‌ ما وقتی مو سفید می‌کنیم به ما می‌گویند. استاد به این معنا که ذکات علم خود را پرداخته است. او یگانه بود نه فقط از جهت فیلم‌سازی بلکه از نظر اخلاق حرفه‌ای و من به عنوان یک مستند ساز شرمی تاریخی دارم از محضر او، چون آن افرادی که باید از وضعی که امثال مقدسیان داشتند، شرم کنند‌، سنگینی خوابشان ابدی است.

سپس ابراهیم مختاری (رییس هیات مدیره خانه سینما) در سخنانی از دوره‌ی همکاری‌اش با مقدسیان یاد کرد و گفت: مقدسیان خانی گسترده بود که همه از دانش او بهره می‌بردند. او وقتی وارد کاری می‌شد حساب و کتاب اقتصادی نمی‌کرد و تا کار را به کمال نمی‌رساند رها نمی‌کرد. او حدود ۲۰ فیلم در طول ۲۰ سال برای تلویزیون ساخت اما در همان روزهایی که برای تلویزیون کار می‌کرد‌، با وانت هم برای حفظ شرافت حرفه‌ای خود کار می‌کرد و این اتفاق به این دلیل بود که نظام تولید مستند در تلویزیون نظامی دلال پرور و ضایع کننده حقوق مولف است.

مختاری گلایه کرد از اینکه مسوولان تلویزیون به محمدرضا مقدسیان در دوران بیماری‌اش در بیمارستان سری نزدند، یادآور شد: آخرین کاری که او در دست تهیه داشت مستندی درباره مجله «خط خطی» بود که سر آن کار نیز پیگیر احقاق حقوق مولفان بود. امیدوارم رفتن او هم بهانه‌ای شود برای پیگیری این حقوق در دولت چرا که دولت موظف است در این زمینه به ما پاسخگو باشد.-e1432457399745

رضا میرکریمی -مدیرعامل خانه سینما- هم در سخنانی ضمن تسلیت برای درگذشت محمدرضا مقدسیان سخنانش را این‌گونه ادامه داد:  مقدسیان از جمله کسانی بود که بی‌حاشیه پیگیر امور همکاران‌اش بود. او در دوره تعطیلی خانه سینما کمیته‌ای را برای پیگیری حقوق هم صنف‌های خود تشکیل داد و صنف خود را به دندان کشید و در خانه و دفتر کارش سختی‌های این کار را به جان خرید و امروز که خانه سینما آرامشی نسبی دارد، جا داشت که از او تقدیر کنیم و صد افسوس که این تقدیر امروز و این‌گونه انجام می‌شود.

در ادامه کامران ملکی از محمد تهامی‌نژاد محقق و پژوهشگر سینمای مستند خواست تا درباره محمدرضا مقدسیان سخن بگوید. این پژوهشگر سینمای مستند در ابتدای صحبت‌های خود گفت: «محمدرضا مقدسیان مردی است که همه لحظه‌های یک ملت را زیست و امروز ما گنجینه‌ای از کار و تلاش را به خانه ابدی بدرقه می‌کنیم. در واقع همه ما به مشایعت یک جهان آمده‌ایم. محمدرضا مقدسیان در روزهای انقلاب یک انقلابی فعال بود و در روزهای جنگ در محاصره آبادان زندگی کرد و در عملیات مروارید به دهانه اروند رفت و تمام لحظه‌ها را ثبت کرد. حال باید بگوییم که امروز و اینجا پیکر مردی مقاوم در بین ما حضور دارد که به سوی ابدیت رهسپار می‌شود.»

در این مراسم چهره‌هایی چون بهمن فرمان‌آرا، محمدرضا اصلانی، رضا میرکریمی، جعفر پناهی، همایون اسعدیان، رخشان بنی‌اعتماد، مازیار میری، منوچهر شاهسواری، ابراهیم مختاری، مصطفی رزاق‌کریمی، محسن عبدالوهاب، امیر اثباتی، محمدرضا درویشی، جعفر صانعی‌مقدم، اسماعیل محرابی، علیرضا قاسم‌خان، بیژن میرباقری، فرهاد توحیدی، منوچهر مشیری، مهوش شیخ‌الاسلام، مجتبی میرطهماسب، مرتضی رزاق‌کریمی و جمعی از مستندسازان جوان حضور داشتند.-e1432457450119

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين