امروز : سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/25 - 10:16 ذخیره فایل ارسال به دوستان

برنده نخل طلای کَن اعلام شد

محمد محمودی | شصت‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کن با اعطای جایزه نخل طلا به فیلم « دیپان»، ساخته ژاک اودیار از فرانسه پایان گرفت.

French director Jacques Audiard talks on stage after being awarded with the Palme d'Or during the closing ceremony of the 68th Cannes Film Festival in Cannes, southeastern France, on May 24, 2015.       AFP PHOTO / ANNE-CHRISTINE POUJOULAT
ژاک اودیار

بخش های جوایزِ امسال به شرح زیر می باشد:

۲۵CANNES-articleLarge
دیپان/ هفتمین ساخته بلند ژاک اودیار/برنده نخل طلای کن ۲۰۱۵

نخل طلا (Palme d’Or): «دیپان» داستان یک جنگجوی ببرهای تامیل سریلانکا را بازگو می‌کند که به فرانسه پناهنده شده و در آنجا مجبور است به عنوان نگهبان کار کند. این انتخاب، برخلاف پیش بینی‌های همه منتقدانی بود که اگرچه نسبت به فیلم دیپان نظر مثبتی داشتند ، اما فیلم‌های دیگری را شایسته نخل طلا می‌دانستند.اودیار  در سال ۲۰۰۹ با فیلم «پیامبر» جایزه ویژه هیئت داوران کن را از آن خود کرده بود و در سال ۲۰۱۲ نیز با فیلم «استخوان و زنگار» نامزد نخل طلا بود.همانند سال قبل نیز ،این جایزه کاملا غیرمنتظره بود.ژاک اودیار فیلمساز بزرگ و قهّار فرانسوی ست که سبک سینمای ِ او تأثیر گذار است،بطوری که بعنوان برترین فیلمساز مؤلفِ بین فیلمسازان فرانسوی شناخته شده است.

جایزه بزرگ هیئت داوران کن(The Grand Prix): جایزه بزرگ هیئت داوران کن که مهم‌ترین جایزه پس از نخل طلاست به فیلم «پسر شائول» اثر لازلو نمش رسید که جایزه اصلی هیئت داوران انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم (فیپرشی) را نیز در کن امسال از آن خود کرده بود.سال قبل،این جایزه به «رورواچِر» فیلسماز ایتالیایی برای فیلم «شگفتی ها» رسید.

بهترین کارگردانی(Award For Best Director): جایزه معتبر بهترین کارگردانی کن شصت و هشتم به فیلم «آدمکش»، ساخته هو شیائو – شین رسید،او برای همین فیلم در بخش رقابتی نیز حضور داشت.شین در حضور کارگردانان سرشناس دیگر حاضر در جشنواره موفق به کسب این جایزه شد.وی هشت سال را برای ساخت فیلم آدمکش صرف کرده است.

بهترین بازیگر زن(Prix d’interprétation féminine): جایزه بهترین بازیگر زن امسال جشنواره کن نیز به صورت مشترک به «رونی مارا» برای فیلم «کارول» و امانوئل بارکوت برای فیلم «پادشاه من» رسید.

بهترین بازیگر مرد(Prix d’interprétation masculine): ونسان لندون، بازیگر «اقدام یک مرد» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خانه برد.

جایزه هیئت داوران کن(Special Jury Prize):جایزه هیئت داوران کن نیز به فیلم «خرچنگ» ساخته یورگوس لانتیموس رسید،فیلمی که با نمایش خود تحسین منتقدین را در کن برانگیخته بود و انگلیسی ها امیدوار بودند امسال با این فیلم برنده نخل طلا شوند.

جایزه بهترین فیلمنامه(Prix du scénario):جایزه بهترین فیلمنامه نیز به فیلم «مُزمن» به کارگردانی مایکل فرانکو تعلق گرفت. این فیلم ، یکی از فیلم های موفق در جشنواره کن بود.

جایزه بهترین فیلم کوتاه(Palme d’Or du court métrage):فیلم انیمیشن کوتاه «موج‌های ۹۸» ساخته الی راگر موفق به کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه این دوره از جشنواره کن شد. عبدالرحمن سیساکو کاگردان اهل موریتانی ریاست هیئت داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فوندانسیون کن را بر عهده داشت.

جایزه دوربین طلای جشنواره کن که هرساله به بهترین فیلم اول  اعطاء می شود  به فیلم «زمین و سایه» ساخته سزار آکودو از کشور کلمبیا رسید.

اعطای جایزه نخل طلای افتخاری به آنیس واردا، فیلم ساز کهنه کار بلژیکی و «مادر موج نوی سینمای فرانسه» همراه با تشویق گرم و ابراز احساسات تماشاگران حاضر در سالن بود که ایستاده برای او دست می‌زدند.

امسال برادران کوئن ریاست هیئت داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره کن را بر عهده داشتند و در کنار آنها گیلرمو دل تورو ، خاویر دولان ،جک جیلنهال، روسی دی پالما، سینا میلر ، سوفی مارسو  و روکیا ترائوره دیگر اعضای هیئت داوران بودند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين