امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/06/29 - 14:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

برنامه رشد ۵میلیون تنی ظرفیت فولاد در نیمه نخست امسال

بررسی طرح جامع فولاد کشور با نگاهی بر برنامه های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی نشان می دهد مجموع ظرفیتی که تا نیمه نخست امسال در بخش فولاد به بهره برداری می رسد نزدیک به پنج میلیون تن است.

به گزارش بابل نوین، به نقل از اطلاعات آماری و جداول مربوط به شرکت مهندسی مشاور طرح جامع فولاد حاکی است بهره برداری از مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو به ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، طرح توسعه فولاد مبارکه با یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن و صنایع فولاد کرمان با ۴۰۰ هزار تن از برنامه های امسال است.
همچنین اصلاح کردن ظرفیت واحدها و نیز پیوستن همه واحدهای فعال بخش خصوصی با ظرفیت پایین (کوره القایی و …) در این برنامه به چشم می خورد.

** ظرفیت کنونی تولید فولاد
برابر اطلاعات موجود، اکنون ظرفیت فولاد خام کشور نزدیک به ۳۰ میلیون تن است و تا دستیابی به رقم پیش بینی شده در سند چشم انداز ۱۴۰۴ (۵۵ میلیون تن ) فاصله حدود ۲۵ میلیون تنی وجود دارد.
همچنین از ظرفیت کنونی سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن مربوط به واحدهای با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن و کمتر است (این ظرفیت به فولادسازی به روش کوره القایی و کارشناسی مربوط می شود).

** بیش از سه چهارم تولید فولاد با روش قوس الکتریکی
بررسی ها نشان می دهد امروز بخش زیادی از تولید فولاد ایران (بیش از سه چهارم) با بهره گیری از روش قوس الکتریکی (به میزان ۷۶ درصد) صورت می گیرد. روش قوس الکتریکی حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا دیگر محیط ‌هایی است که به طور معمول نارسانا محسوب می شوند و زمانی که جریان الکتریکی توسط هوای بین ۲ رسانا که مستقیم با هم در تماس نیستند منتقل شود، قوس الکتریکی ایجاد می شود.
این قوس به ولتاژ، هدایت الکتریکی محیط و فاصله بین ۲ رسانا بستگی دارد.
انتظار می رود با توجه به مزیت مواد اولیه موجود در کشور، سهم تولید به روش قوس الکتریکی در افق چشم انداز بیست ساله (۱۴۰۴) به ۸۰ درصد برسد.
درعین حال براساس اطلاعات موجود، ۷۰ تا ۷۵ درصد فولاد جهان به روش کوره بلند با استفاده از زغالسنگ کک به جای سوخت تولید می شود.

** مجموع ظرفیت طرح های فولادی در دست اجرا
برابر پایش صورت گرفته توسط شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک مشاور طرح جامع فولاد، اکنون ظرفیت طرح های در دست اجرا و قابل تحقق در این بخش به رقم ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده و مجموع ظرفیت کنونی و طرح های در دست اجرای قابل تحقق بیش از ۵۲ میلیون تن است.
از سوی دیگر، انتظار می رود سیاست ها و قوانین حاکم بر صنعت فولاد با وضعیت پیشرفت فناوری حاکم بر این صنعت سازگاری داشته باشد.

** فاصله ۹ میلیون تنی برای تکمیل واحدهای تولید آهن اسفنجی
مطالعات انجام شده نشان می دهد اکنون ظرفیت تولید آهن اسفنجی در کشور ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است. همچنین به میزان ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن طرح های در دست اجرای قابل تحقق وجود دارد که مجموع آنها به ۴۳ میلیون تن می رسد و تا دستیابی به رقم هدفگذاری شده (۵۲ میلیون تن) فاصله ۹ میلیون تنی وجود دارد.

** ۳۲ میلیون تن ظرفیت واحدهای گندله سازی
اکنون مجموع واحدهای تولیدی کشور که گندله سازی دارند به ظرفیت ۳۲ میلیون تن دست یافته اند.
ظرفیت طرح های در دست اجرای قابل تحقق نیز ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است و در مجموع رقم ۷۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن را فراهم می کند که اختلاف آن با هدف تعیین شده در این قسمت (۸۰ میلیون تن) بالغ بر پنج میلیون تن است.
به گزارش ایرنا، گندله یعنی گلوله های تولید شده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس سخت یا پخته می شود و برای احیا به روش سنتی تولید آهن در کوره بلند و یا روش های متعدد احیای مستقیم به کار می رود.
گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است و باید باید در کوره های احیا ویژگی مکانیکی، شیمیایی و حرارتی مطلوبی را داشته باشد.

** کمبود ۱۶ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن
بررسی خبرنگار ایرنا از جدول های منتشر شده شرکت مهندسی مشاور طرح جامع فولاد نشان می دهد اکنون ظرفیت کنسانتره سنگ آهن کشور ۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که با احتساب ۲۶ میلیون تن ظرفیت طرح های در دست اجرای قابل تحقق، در مجموع ظرفیت به بیش از ۷۰ میلیون تن می رسد.
این میزان با هدف ۸۶ میلیون تنی پیش بینی شده در این قسمت، کمبود ۱۶ میلیون تنی دارد.
جمهوری اسلامی ایران اکنون به عنوان چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود که در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به جایگاه هفتم جهانی را هدفگذاری کرده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين