امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ - ۱۹:۱۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر اعلام کرد

«مذاکره مستقیم با عربستان» بهترین راه پیگیری مطالبات خانواده‌ شهدای منا

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت:معتقدم برای به نتیجه رسیدن پیگریها و مطالبات خانواده‌های شهدای مسجدالحرام و منا، بهترین راه مذاکره مستقیم با عربستان است لذا همین مسیر را دنبال کرده‌ایم.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در دیدار با جمعی از خانواده شهدای منا، روند اقدامات صورت گرفته برای پیگیری حادثه مسجد‌الحرام و فاجعه منا را از آغاز تاکنون تشریح و تصریح کرد: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از ابتدای وقوع حادثه تا‌کنون پیوسته پیگیر امور بوده و بحمدالله نتایج مطلوبی نیزحاصل شده است.

در این دیدار که بیش از دو ساعت ادامه داشت، مطالبات و درخواست های حاضران مطرح شد و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در خصوص هر موضوع توضیحات لازم را ارائه کرد؛ خانواده شهدای منا با تاکید بر اینکه به دنبال مشخص شدن تکلیف خود در رابطه با این فاجعه هستند، از عدم پیگیری حقوق خود توسط برخی ارگانها انتقاد کرده و خواستار کمک بیشتر به این موضوع شدند.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در این دیدار تصریح کرد: بعثه و سازمان حج بعنوان وظیفه و مسئولیت شرعی پیگیردرخواست های خانواده شهدای منا و مسایل حقوقی درخصوص این فاجعه بوده و خواهند بود.

وی از فاجعه منا به عنوان حادثه ای بزرگ و جانکاه یاد کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مستندات خود را برای روشن شدن وضعیت شهدای منا به طرف سعودی ارائه کرده است و درحج امسال نیز این مسئله را پیگیری خواهیم کرد تا انشاءالله به نتیجه نهایی برسد.

وی اضافه کرد: بنده از آغاز هم معتقد بودم برای به نتیجه رسیدن پیگریها و مطالبات خانواده‌های محترم شهدای مسجدالحرام و منا، بهترین راه مذاکره مستقیم با این کشور است لذا همین مسیر را دنبال کرده‌ایم تا خواسته‌های خانواده های محترم شهدا محقق شود.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در ادامه ضمن دلجویی ازبازماندگان خانواده شهدای منا ، یاد و خاطره این شهیدان والامقام را گرامیداشت وازاین خانواده ها خواست به بعثه وسازمان حج در راستای تحقق خواسته هایشان کمک کنند.

وی افزود: پس از مراجعت اینجانب به کشور در سال ۹۴ تاکنون هر وقت خانواده های معظم شهدای مسجدالحرام و منا به بعثه مراجعه کرده‌اند، توانسته‌اند مستقیما با اینجانب گفتگو کرده و خواسته‌های خود را مطرح کنند.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی افزود: همانگونه که عزیزان اطلاع دارند اگر برای اتباع ایرانی در خارج کشور حادثه ای رخ دهد، پیگیری حقوقی و احقاق حقوق آسیب دیدگان به عهده وزارت محترم امور خارجه است، لیکن علیرغم این موضوع بعثه و سازمان حج با تمام توان مطالبات خانواده های محترم را پیگیری کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر ادامه داد: پس از وقوع این دو حادثه بزرگ، از مقام معظم رهبری استدعا کردم که ابدان پاک و مطهر شهیدان در جوار شهدای جبهه و جنگ دفن شود. معظم له موافقت فرمودند، سپس نام پرافتخار آنان در شمارشهدای عزیز کشور ثبت شد و هم اکنون نیز با مصوبات و بودجه های درنظر گرفته شده، بنیاد شهید و امور ایثارگران تمام خانواده ها را تحت پوشش گرفته و تمام مزایایی که به خانواده های معظم شهدا داده می شود به خانواده های این عزیزان نیز اختصاص یافته است.

وی همچنین روند شناسایی و بازگرداندن پیکر شهدای فاجعه منا به کشور را بیان کرد و با توجه به اینکه حدود ۱۰ نفر از خانواده‌های شهدا به دلیل قطع روابط سیاسی دو کشور و عدم اعزام این خانواده‌ها به عربستان نتوانستند پیکر مطهر شهیدان خود را شناسایی کنند، اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، خانواده‌های این عزیزان امسال به حج مشرف می شوند تا با آزمایش DNA تکلیف این چند مورد نیز مشخص شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بود که پیکر شهیدان خود را از عربستان به ایران منتقل کرد، روند اقدامات صورت گرفته در داخل کشور برای کاستن از آلام خانواده شهدای منا را یادآور شد و افزود: در نشست های مختلف با مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت مطالبات باقی مانده بازماندگان فاجعه منا را پیگیری کرده ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر همچنین درخصوص مذاکرات صورت گرفته با مسئولان سعودی درباره حج ، به برخی مفاد تفاهم نامه امضا شده با وزارت حج عربستان مبنی بر تصریح برحفظ عزت، حرمت و امنیت زائران از زمان ورود به عربستان تا خروج از آن کشور اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود تا حج امسال به خوبی برگزار شود./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين