امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۳ - ۱۷:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشدار وزیر بهداشت درباره افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور

وزیر بهداشت ضمن هشدار نسبت به افزایش مصرف آنتی بیوتیک در کشور آن را زنگ خطری دانست که نیاز به چاره اندیشی دارد.

به گزارش بابل نوین، سید حسن هاشمی در اجلاس بین‌المللی چالش‌های نظام مراقبت مقاومت میکروبی که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: آنتی بیوتیک ابتدا برای مقابله با عفونت در انسان مصرف می‌شد، اما بعد از آن استفاده از این فناوری به حوزه دامپروری نیز تسری پیدا کرد. به همین دلیل طبیعی است که مقاومت نسبت به آن باعث آسیب به مردم می‌شود و تهدیدی جهانی است. امروز مقاومت آنتی بیوتیکی جیب و سلامت مردم را تهدید می‌کند.

وی افزود: مصرف آنتی بیوتیک از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، ۳۰ درصد افزایش یافته است که در حال حاضر با رشد مقاومت نیز همراه شده است. ۲۰ درصد مصرف آنتی بیوتیک‌ها در مراکز بهداشتی و درمانی است، اما ۸۰ درصد آن در خدمات سرپایی تجویز می‌شود که بیش از ۵۰ درصد این رقم غیر ضروری است.

هاشمی با بیان اینکه در ۵۰ درصد نسخه‌های پزشکان آنتی بیوتیک وجود دارد، ادامه داد: ما تلاش کردیم که تعداد اقلام دارویی در نسخ را از ۳٫۴ به ۲٫۷ کاهش دهیم. اما در حال حاضر از میان ۱۰ داروی تجویزی در نسخه‌های پزشکان حداقل یک قلم مربوط به آنتی بیوتیک‌های وسیع‌الطیف است. باید بپذیریم که شرایط ما در این زمینه خوب نیست و مصرف آنتی بیوتیک رو به افزایش است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه افزایش مصرف آنتی بیوتیک زنگ خطری است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده، ادامه داد: باید قبول کنیم در این منطقه از جهان که گرفتاری‌های زیادی داریم، در معرض تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی هستیم. حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مقاومت نسبت به ۱۰ آنتی بیوتیک پر مصرف در کشور وجود دارد. در حوزه دامپروری نیز تنها در سال ۲۰۱۰، ۶۳ هزار تن آنتی بیوتیک مصرف شده است. اگر با همین روند پیش رویم در سال ۲۰۳۰ این رقم به ۱۵۰ هزار تن در دنیا می‌رسد.

هاشمی همچنین اضافه کرد: مصرف شیر نقش اول را در حوزه دامپروری و در مورد مقاومت آنتی بیوتیک ایفا می‌کند. به همین دلیل باید همکاری‌های بین بخشی را افزایش دهیم. ما به دلیل قوانینی که در این زمینه داریم و همچنین با وجود برخی ساختارها مانند شورای عالی سلامت و امنیت غذایی می‌توانیم در سطح استان‌ها هماهنگی‌های موثرتری انجام دهیم. تدوین برنامه ملی مقاومت میکروبی اولین قدم در این راه است اما مهمتر از آن اجرای برنامه است.

هاشمی ضمن اشاره به همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان غذا و دارو، دامپزشکی و بیمارستان‌های منتخب در این برنامه ملی اظهار کرد: کمک گرفتن از چارچوب‌هایی که سازمان بهداشت جهانی در این زمینه مشخص کرده است نیز اهمیت زیادی دارد. همچنین انجام پایش برای مصرف آنتی بیوتیک‌ها، طراحی نظام مراقبت مقاومت میکروبی در انسان، دام و شیلات و همچنین توجه به مصرف منطقی داروها نیز از جمله مواردی است که باید به آنها توجه کرد.

هاشمی نقش بیمه‌ها، سازمان‌های حمایت از مصرف کننده و نهادهای نظارتی را در این خصوص بسیار مهم توصیف کرد و گفت: سازمان غذا و دارو باید نظارت گسترده‌تر و آزمایشگاه‌های مجهزتری در این زمینه داشته باشد. علاوه بر آن تاکید بر تحقیق و توسعه در صنعت دارو، توجه به شرکت‌های دانش بنیان، بایو و نانو تکنولوژی و همچنین سرمایه گذاری برای دستیابی به آنتی بیوتیک‌های جدید می‌تواند جزء اهداف بلندمدت دستگاه‌های ذینفع در این حوزه باشد./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين