امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ - ۱۶:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اعلام جزئیات بیمه شخص ثالث سال ۹۶

پلیس راهور ناجا جزئیات قانون جدید بیمه شخص ثالث سال ۹۶ را اعلام کرد. این قوانین که در ۶۶ ماده تنظیم شده‌اند، در حال حاضر لازم‌الاجرا هستند.

به گزارش بابل نوین،  پلیس راهور نیروی انتظامی جزئیات قانون جدید بیمه شخص ثالث را اعلام کرد و از لازم‌الاجرا شدن آن خبر داد. قانون جدید در ۶۶ ماده تنظیم شده است.

تخفیف مربوط به بیمه‌گذارانی که خسارت نداشته‌اند، در قانون جدید هم اجرا می‌شود. افراد می‌توانند در زمان فروش خودرو این تخفیفات را برای خود حفظ کنند یا حتی آن را به وابستگان خود مانند همسر و فرزند منتقل کنند.نرخ بیمه برای اشخاص به‌صورت یکسان محاسبه نخواهد شد و عواملی مانند سابقه رانندگی پرخطر، نمرات منفی ثبت‌شده در سیستم راهنمایی و رانندگی و حوادثی که راننده مسبب آن بوده است، در نرخ بیمه اثرگذار خواهند بود. سوابق نمره منفی راننده بر حسب شماره پلاک خودروی دارنده‌ی آن است.دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در آغاز هر سال منتفی می‌شود تا دغدغه بیمه‌گذاران با شیوه‌ی جدید رفع می‌شود؛ زیرا نرخ دیه هر سال افزایش می‌یابد. در شیوه جدید اگر دیه افزایش یابد، سقف پوشش بیمه نیز به‌صورت خودکار افزایش می‌یابد و خسارت زیان‌دیده بر مبنای دیه جدید پرداخته می‌شود، به صورتی که نیازی به دریافت الحاقیه نیست.

در تصادفات کمتر از ۶۳ میلیون ریال بدون اخذ کروکی و گزارش پلیس خسارت‌ها به زیان دیدگان پرداخت می‌شود.

بیمه حادثه برای رانندگان وسائل نقلیه نیز پیش‌بینی شده است.

مسبب حادثه نیز می‌تواند برای تعیین جرح به پزشکی قانونی مراجعه کند.

شرکت‌های بیمه از این پس از اخذ رضایت از زیان‌دیده و پرداخت خسارت کمتر منع شده‌اند.

اگر فردی به خاطر تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی مسبب حادثه‌ای بود که خسارت آن توسط شرکت بیمه پرداخت شد، بخشی از خسارت را باید بپردازد؛ بنابراین بیمه‌گر به تناسب درصدی از خسارات را از مسبب حادثه اخذ می‌کند.

برابری دیه زن و مرد نیز به قوت خود باقی مانده است.

اگر مدارک پرونده کامل و مقدار خسارت بدنی نیز به‌موجب حکم دادگاه قطعی شده باشد، بیمه‌گر برای تأخیرش در پرداخت خسارت به ازای هر روز، نیم در هزار بابت تأخیر جریمه پرداخت خواهد کرد.

بیمه‌گران مانند گذشته موظف به پرداخت خسارت به همه افراد زیان‌دیده خارج از وسیله نقلیه نیستند و تعهد بیمه‌گر ۱۰ برابر سقف تعهدات در بیمه‌نامه است.

اگر خسارت وارده ناشی از نقص راه، نبود علائم رانندگی یا نقص وسیله نقلیه باشد، شرکت بیمه می‌تواند پس از پرداخت خسارت به زیان‌دیده، نسبت به بازیافت خسارت به نسبت درجه تقصیر که در همه آن در حکم دادگاه مشخص می‌شود، به مسببان ذی‌ربط مراجعه کند./ص

خبرگزاری دانشجو

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين