امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۶ - ۱۹:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

“مصادره دارایی‌های ایران به بهانه غرامت” پیگیری می‌شود

به گزارش بابل نوین، سید «احسان قاضی‌زاده هاشمی» نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی درباره اینکه برخی اتباع آمریکایی به بهانه «قربانی تروریسم» سعی دارند تا با مصادره اموال و دارایی‌های ایران از جمله آثار هنری ما در خارج کشور به اصطلاح غرامت بگیرند، اظهارداشت: بخشی از این میراث فرهنگی و تاریخی ما در ایام طولانی‌ مدت گذشته و پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به موزه‌های خارجی در آمریکا و اروپا منتقل شده است.

وی ادامه داد: این آثار باستانی در موزه‌های آمریکا و کشورهای اروپایی نگهداری می‌شود و برای برخی از آنها قرارداد منعقد شده و برخی دیگر قراردادهایشان به پایان رسیده و باید به داخل کشور بازگردانده شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا میراث فرهنگی کشور هویت آن کشور است و اگر یک کشور و یا دولتی دست به چنین اقدامی بزند قصد آن تحریک افکار عمومی ایرانیان است و طبعا باید دولتمردان ما اقدام شایسته و بایسته در مجامع بین‌المللی انجام دهند.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از مهمترین ضعف‌های ما در حوزه بین‌الملل این است که نسبت به بسیاری از موضوعاتی که در مجامع بین‌المللی قضایی باید انجام دهیم در این نقطه ضعف حقوقی داریم.

وی بیان کرد: دولت، وزارت خارجه و میراث فرهنگی باید با قدرت موضوع (مصادره آثار باستانی) را پیگیری کنند.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: این موضوع قابل طرح در کمیسیون فرهنگی است و از مسئولان دعوت به عمل می آوریم تا گزارشی دقیقی راجع به این موضوع ارائه دهند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين