امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۷ - ۸:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزیر کشور عراق:

ما از حامیان روابط خوب و مثبت و متوازن عراق با همه کشورها هستیم

وزیر کشور عراق با ستایش از فرمانده سپاه قدس تاکید کرد که وی نقش بزرگی در نبرد علیه گروه تروریستی داعش ایفا می‌کند.

به گزارش بابل نوین، قاس الاعرجی وزیر کشور عراق در مصاحبه با برنامه “زاویه‌ای دیگر” در شبکه تلویزیونی السومریه نیوز از روابط “خوب” خود با سردار سلیمانی سخن گفت و تصریح کرد: “قاسم سلیمانی شخصیتی میدانی است و نقش بزرگی در نبرد با گروه تروریستی داعش دارد”.

الاعرجی با اشاره اینکه “روابطش با سردار سلیمانی فراتر از خوب است”، افزود: این امر تاثیر (منفی) بر منافع عراق ندارد بلکه ما از کسانی هستیم که برای ایجاد روابط با همه طرف ها در راستای منافع عراق تلاش می کنیم.

وی تصریح کرد: در سفر اخیرم به ایران، معاون رئیس جمهور ایران از دولت عراق خواست تا روادید ورود به عراق برداشته شده یا لغو شود.

به گفته الاعرجی، عراق این درخواست را دلیل وضعیت امنیتی عراق و سطح خدمات رسانی و ساختار زیربنایی نامناسب این کشور نتوانست بپذیرد.

الاعرجی گفت که این درخواست را “به خاطر وضعیت امنیتی و نیز خدمات و ساختار زیربنایی عراق ” رد کرد زیرا به گونه‌ای نیست که “بتواند به تحقق این امر (لغو روادید) کمک کند”.

وی افزود: ما به خاطر وجود ۱۶ میلیون زائر در داخل عراق قادر به استقبال از میلیونها زائر در جریان مناسبت‌ها نیستیم.

الاعرجی گفت که کشورش درخواست دیگر ایران برای ورود کامیون های حامل کالاهای ایران به داخل خاک عراق را نیز به دو دلیل بویژه به دلیل ناتوانی در تامین امنیت آنها نتوانسته است برآورده کند.

وی در این زمینه گفت: طرف ایرانی درخواست دومی نیز داشت. آنها خواهان ورود خودروهای ایرانی حامل کالاهای تجاری به عراق بودند که به دلیل ناتوانی خودمان در محافظت از همه خودروهای موجود و درحال تردد در عراق و نیز بیکار نشدن رانندگان عراقی با آن موافقت نکردم؛ بویژه که ما هم اکنون سرگرم پرونده های امنیتی دیگری هستیم.

وزیر کشور عراق در بخش دیگری از مصاحبه خود اعلام کرد که عربستان از وی برای سفر به ریاض در ۲۵ ماه جاری میلادی دعوت کرده است.

وی افزود: ما از حامیان روابط خوب و مثبت و متوازن عراق با همه کشورها هستیم.

الاعرجی در پاسخ به سوالی درخصوص درخواست بحرین در نشست وزیران کشور عرب برای قرار دادن نام الحشد الشعبی عراق به عنوان “یک سازمان تروریستی” گفت: بحرین برخی ملاحظات درباره برخی طرف های عراقی دارد و مدعی است که این طرف‌ها در امور داخلی بحرین دخالت می کنند. این امر دیدگاه دولت عراق نیست زیرا این دولت به قانون اساسی پایبند است و در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی کند.

وی افزود: ما برخی ملاحظات را از وزارت کشور بحرین دریافت کردیم و هم اکنون درباره صحت این ادعاها تحقیق می کنیم و در راستای از بین بردن هرگونه بحرانی با همه برادران عرب تلاش خواهیم کرد و باید همه بحران ها در منطقه برچیده شود./م

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين