امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۸:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون وزیر بهداشت در پاسخ اعلام کرد

درخواست استخدام ۱۲ هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت/۲۱ هزار تخت بیمارستانی جدید به بهره‌برداری رسید

معاونت توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموز پزشکی از راه‌اندازی 21 هزار تخت بیمارستانی جدید در دولت یازدهم خبر داد و گفت: برای فعالیت این بیمارستان‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم و درخواست استخدام 12 هزار نیروی جدید را به دولت داده‌ایم.

به گزارش بابل نوین، سید علی صدرالسادات روز یکشنبه در نشست خبری جشنواره عمران سلامت در وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره نیاز به نیروی جدید برای بیمارستان‌های تازه تاسیس توضیح داد.
وی گفت: در دولت‌های گذشته حداکثر سالی ۱۸۰۰ تا دو هزار تخت بیمارستانی ساخته می‌شد و حداکثر آن در دولت قبل بود که ۸۲۰۰ تخت بیمارستانی جدید ساخته شد اما در این دولت ۲۱ هزار تخت بیمارستانی جدید به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان دولت تعداد این تخت‌های جدید به ۲۵ هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی می رسد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا افزود: برای فعالیت مناسب این بیمارستان‌ها به نیروی انسانی کافی نیاز داریم، برای جبران کمبود نیرو سال گذشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مجوز استخدام ۱۶ هزار نفر را داد، سال قبل از آن نیز -سال ۹۴- مجوز استخدام هفت هزار نفر را گرفتیم و امسال نیز درخواست استخدام ۱۲ هزار نیروی جدید را برای تکمیل نیروی مورد نیاز بیمارستان‌های جدید به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داده‌ایم.
صدرالسادات گفت: امیدواریم مجوز استخدام این نیروها صادر شود اما به مردم قول می‌دهیم که هیچ بیمارستانی افتتاح نشده و نمی‌شود مگر اینکه نیروی انسانی مورد نیاز آن به صورت استخدام یا قراردادی تامین شده باشد.
وی افزود: ممکن است در برخی بیمارستان‌های افتتاح تعدادی از بخش‌های بیمارستانی به علت کمبود نیرو هنوز راه‌اندازی نشده باشد و بعدا با تامین نیروی لازم وارد مدار خدمت رسانی به مردم شوند.
معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه شاخص نسبت تعداد تخت بیمارستانی به جمعیت در ایران بسیار پایین و حتی از کشورهای همسایه نیز کمتر است به همین علت در دولت یازدهم با استفاده از مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص یک درصد از درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده، اقدامات بزرگی برای جبران این عقب ماندگی و افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی در کشور انجام شد.
وی گفت: این اقدام در قالب طرح تحول سلامت و به صورت بسته‌های خدمتی متفاوتی مانند، ایجاد تخت‌های بیمارستانی جدید، ایجاد کلینیک‌های ویژه سرپایی، نوسازی و گسترش فضای اورژانس های بیمارستانی، افزایش مراکز زایمان طبیعی و ایجاد مراکز جدید غربالگری سرطان دنبال شده است و سرمایه‌گذاری عظیمی نیز در نوسازی و توسعه خانه‌های بهداشت روستایی و مراکز بهداشت شهری و روستانی و مراکز جامع سلامت در حاشیه شهرها انجام شده است.
صدرالسادات افزود: برای اجرای این برنامه بزرگ نهادهای غیر دولتی بزرگی مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)؛ بنیاد برکت، بنیاد علوی، نهادهای خیریه و بخش خصوصی نیز استفاده کرده‌ایم.
وی گفت: اولویت توسعه و افزایش تخت‌های بیمارستانی در کشور مناطق محروم،حاشیه شهرها و مناطقی کمتر از برخوردار بوده است به عنوان مثال در استان البرز که یکی از محرومترین استان‌های کشور از نظر بیمارستان است، ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی در دولت یازدهم در این استان ساخته شد.

* وزارت بهداشت ۱۷۰ هزار نیروی انسانی کم دارد
مصطفی پریدار، قائم مقام معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت نیز در ادامه این نشست گفت: توسعه و نوسازی مراکز بهداشتی ودرمانی در دولت یازدهم بر اساس سه اولویت کاهش هزینه های مردم، ارتقای کیفیت خدمات و ایجاد عدالت در سلامت دنبال شد.
وی افزود: نوسازی اورژانس‌های بیمارستانی یکی از اولویت‌های این برنامه بود زیرا ۶۰تا ۷۰ درصد مراجعات درمانی مردم به اورژانس‌های بیمارستانی است به همین علت اورژانس ۱۲۲ بیمارستان بزرگ کشور که بیمارستان‌های تروما و بیمارستان های ارجاعی بودند؛ نوسازی شد و توسعه یافت به طوری که ۱۹۳ هزار مترمربع به فضای اورژانس بیمارستان های بزرگ کشور اضافه شد.
وی ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت، ۲۹۳ کلینیک ویژه درمانی در قالب ۶هزار مطب و با زیربنای چهارهزار مترمربع ساخته شد.
پریدار گفت:‌ در این برنامه برای کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی، ۲۸۸ مرکز تسهیلات زایمان طبیعی افتتاح شد.
وی افزود: تعداد تخت های مراقبت ویژه-ICU- تا قبل از طرح تحول سلامت در کشور ۵۴۰۰ تخت بود که در این دولت با ایجاد و افزایش دو هزار و ۴۶۰ تخت آی سی یو جدید حدود ۴۲ درصد به تعداد این تخت ها اضافه شد.
پریدار در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا تعداد تخت‌های مورد نیاز کشور را افزایش حدود ۳ هزار تخت آی سی یو جدید اعلام کرد.
قائم مقام رئیس جشنواره عمران سلامت گفت: برای درمان بیماری سرطان، برنامه ساخت و تجهیز ۱۱۱ مرکز جامع سرطان نیز در دولت یازدهم اجرایی و ۴۶۲ دستگاه جدید تشخیص سرطان نیز خریداری شده است.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره تامین نیروی انسانی بیمارستان های جدید گفت: هیچ بیمارستانی بدون تامین نیروی انسانی به بهره برداری نرسیده است.
پریدار افزود: کمبود نیرو یکی از معضلات جدید بیمارستان ها و مراکز بهداشتی – درمانی کشور است و هم اکنون برای ارائه خدمات مناسب به مردم ۱۷۰ هزار نیروی انسانی کمبود داریم، مجوزهای استخدام هفت هزار نفر در سال ۹۴؛ ۱۷ هزار نفر در سال ۹۵ برای جبران این کمبود کافی نبوده و امسال هم درخواست مجوز استخدام ۱۲هزار نفر را به دولت داده ایم.
مدیر کل امور پشتیبانی و رفاهی وزارت بهداشت ادامه داد: بیمارستان‌های جدید برای تامین نیروی انسانی خود با مجوز هیات امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی نیروهای مورد نیاز خود را به صورت قراردادی جذب می‌کنند ولی امیدواریم روزی امکان استخدام ۱۷۰ هزار نفر نیروی مورد نیاز وزارت بهداشت را به دست آوریم.
وی گفت: برای ساخت حدود ۲۵ هزار تخت بیمارستانی جدید و مراکز بهداشتی و درمانی جدید، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان در چهارسال گذشته هزینه شده است که بخش مهمی از آن از محل اعتبار یک درصد مالیات بر ارزش افزوده بوده است.
پریدار افزود: در دو سال گذشته حدود پنج هزار میلیارد تومان از محل یک درصد ارزش افزوده برای ساخت مراکز بهداشتی و درمانی جدید هزینه شده است که به عنوان مثال سال گذشته از ۱۵۰۰ میلیارد تومان این اعتبار هزار میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مراکز بهداشتی- درمانی جدید هزینه شده است.
وی گفت: در سال ۹۶ نیز از حدود ۲هزار میلیارد تومان یک درصد ارزش افزوده که در اختیار بخش سلامت است، ۱۵۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی هزینه می‌شود.
پریدار افزود: بخشی از هزینه ساخت مراکز بهداشتی – درمانی نیز ممکن است به صورت وام یا فاینانس تامین شود.
وی گفت: اولویت ساخت مراکز جدید در مناطق محروم است و در این مناطق برنامه ای برای واگذاری مراکز بهداشتی – درمانی به بخش خصوصی وجود ندارد.
امیر ساکی، مدیرکل منابع فیزیکی وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: در دولت یازدهم ۱۷ هزار واحد بهداشتی بازسازی شده است و با ساخت و تجهیز چهارهزار و ۵۱۵ واحد بهداشتی جدید، سه هزار و ۴۰۰ خانه بهداشت، ۳۶۵ مرکز بهداشت روستایی و ۷۵۰ محل زیست پزشک رکوردی را در توسعه مراکز بهداشتی در دولت های پس از انقلاب ثبت کرده است.
وی افزود: در سه سال گذشته در مجموع دو میلیون مترمربع فضای بیمارستانی کشور نوسازی شده یا توسعه یافته است.
به گفته وی هزینه ایجاد هر تخت بیمارستانی جدید عادی ۵۰۰ میلیون تومان و هزینه ایجاد هر تخت آی سی یو جدید یک میلیارد تومان است./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين