امروز : دوشنبه, ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ - ۱۷:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
کارگردان جوان بابلی:

هنرمند باید در جایگاه خودش به جامعه خدمت کند/زیبایی در کتابخانه‌ها و در رشد افکار ماست

کارگردان جوان بابلی گفت: هرانسانی در جامعه باید خدمت کند حالا در هر صنفی، هنرمند هم همین‌طور است باید در بخش هنری، فرهنگی و آموزشی خدمت کند و تاثیر بگذارد بر روی افراد جامعه علی‌الخصوص جوانان.

به گزارش بابل نوین، سیدمهدی بیکایی کارگردان تئاتر بابلی با حضور در دفتر پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: بابل شهر هنر است، شهر تئاتر و موسیقی است، ما هنرمندان بزرگی داریم که در سطح استان نیستند، هنرمندان جهانی در عرصه نقاشی، مجسمه‌سازی، سینما، تئاتر و موسیقی که باعث افتخار بابل هستند.

وی افزود: به هر جهت این فعالیت‌های هنری انجام می‌شود و بخش عمده آن ناشی از علاقه‌مندی افراد است و چیزی جز این مورد نیست.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: تئاتر برای من چیزی جز دغدغه و دل مشغولی نیست، حمایت خاصی از جایی نمی‌شویم مگر از سوی اطرافیان و دوستان هنرمندم، دوستانی که سال‌های سال از آن‌ها یاد گرفتم و همه شاهد هستند که تئاتر کار سختی است و مشکلات خاصی دارد.

بیکایی تصریح کرد: من در سال ۵۷ که دبیرستانی بودم با تئاتر آشنا شدم و باتوجه به علاقه‌ام تحصیلات دانشگاهی‌ام را در این مسیر با گرفتن کارشناسی نمایش به پایان رساندم و در کنار آن چون در زمینه موسیقی هم فعالیت می‌کنم این روزها در کنار تئاتر به آموزش موسیقی در آموزشگاه‌های بابل مشغول هستم.

وی افزود: آخرین کار تئاتری که انجام دادم پریش‌خوانی بود و ریشه و هسته اصلی‌اش یک کار نمایشی است و تلاقی آن در موسیقی، چیزی که همیشه دغدغه‌ام بود و موفق شدیم آن را روی صحنه ببریم.

این هنرمند گفت: یکی از مشکلات امروز ما نداشتن اسپانسر در عرصه هنر است و هیچ ارگانی نپذیرفت که اسپانسر ما در این کار هنری شود، کسی قبول نکرد که حمایتی بکند، ما هنوز که هنوز است باید تلاش کنیم بخش فرهنگی و هنری شهرما قوی‌تر شود.

وی ادامه داد: هنرمندها باید حمایت شوند، ما احتیاج به حمایت و نگاه بیشتری داریم، احتیاج به این داریم که دغدغه مالی برای کار کردن نداشته باشیم، این که بخواهم کمی بیشتر کارم دیده شود دغدغه این را نداشته باشم که چهار تا بنر کمتر بزنم تا هزینه آن کمرنگ‌تر باشد یا دغدغه این را نداشته باشم که سالن کوچک است، سالنی که حدودا ۴۰ نفر گنجایش دارد، من کارم در سطح عموم دیده نشده چون تبلیغات وسیعی نداشتم یا در فضای مجازی بوده و یا در چند بنر که دغدغه‌اش را داشتم که آیا شهرداری به من اجازه نصب می‌دهد یا خیر.

بیکایی یادآور شد: وقتی وارد شهری می‌شوید و می‌خواهید ببینید که آن شهر به لحاظ فرهنگی شهر بزرگی است سالن‌های تئاترش و سینمایش را می‌شمارید، نمایشگاه‌هایش را می‌بینید و این نشانگر رشد و فرهنگ در آن منطقه است.

وی تاکید کرد: در هرصورت بابل الان خیلی رشد کرده است، ماالان  در حال حاضر سالن‌های بلک باکس کوچکی داریم که در هر ماه دوستان هنرمند در ان فعالیت دارند البته شاید خیلی از کارها قوی نباشند ولی به نگاه خودم رشد در تعدد کارها خیلی خوب است.

این کارگردان بابلی تصریح کرد: باید قبول کرد جریان تئاتر در بابل وجود دارد و نفس می ‌کشد و همه این‌ها خودجوش‌اند، ما منتظر کمک بیشتر و حمایت بیشتر نیاز داریم.

 

وی با توضیح بیشتری در زمینه پریش‌خوانی گفت: پریش‌خوانی یعنی پریشخوانی آدم‌ها، در جامعه داریم افرادی که پریشانند و تشویش دارند، دنیا دنیای مدرنی شده و ماهمچنان نگرانیم، کارها راحت‌تر شده اما دغدغه‌هایمان بیشتر، حساب‌های بانکی‌مان را با یک پیام در فضای مجازی بررسی می‌کنیم ولی هنوز دغدغه‌هایی داریم، هنوز هم دلتنگ می‌شویم برای گذشته، برای آن سادگی، برای آن آدم‌ها، برای باغچه خانه‌مان حتی.

این هنرمند با اشاره به آموزش در عرصه تئاتر اظهار کرد: بحث آموزش بسیار مهم است، خانواده نقش بسیار مهمی در آموزش و حمایت از هنرمند دارد، اگر بخش آموزش‌مان ضعیف باشد، بحث فرهنگی و هنری‌مان ضعیف باشد نوجوانان و جوانان سردرگم می‌شوند.

وی تاکید کرد: جوان‌های ما در جامعه امروز انرژی بسیار زیادی دارند و احتیاج به آموزش دارند، آموزشی که به اجبار نباشد، در ناخودآگاه باشد، ما دوستی داریم که معلم موسیقی است هیچ وقت بچه‌هایش اجبار نمی‌کند که تو باید حتما ساز یاد بگیری اما من میبینم این اتفاق می‌افتد و یاد می‌گیرند.

این کارگردان بابلی در مورد کار آخر خود توضیحات بیشتر ارائه کرد و گفت: کار پریش‌خوانی محصول زحمت چندماهه یک تیمی بود که در ذهن من بوجود آمد در رابطه با یک معضل اجتماعی پریشانی افراد اجتماع، بخش دیگر هم ساز دف است در این کار چیزی که تنظیم شد یک فضای مدرن، افرادی که آرزوهای داشتند در دنیای قبل اما به آن نرسیدند و سعی می‌کنند در دنیای جدید به آن برسند،حتی یکی از شخصیت‌ها به این نتیجه می‌رسد که اگر به دنیای دیگر هم برود بازهم همین اتفاق برایش خواهد افتاد چون تقدیر این است ،این کار دارای سه صحنه است که صحنه دوم آن بخشی از موسیقی و تعریف موسیقی و حرکت‌های فرمی دارد که برمبنای دیالوگ و فضاسازی است که بازیگران همراه با ماسک و صورتک انجام می‌دهند، به هرجهت شخصیت‌ها به خواسته‌های خود می‌رسند و یک رهایی و یک اوجی در فضای آسمانی برای خودشان دارند.

بیکایی با اشاره به خدمت هنرمندان به جامعه اظهار کرد: هرانسانی در جامعه خودش یکی از کارهایی که باید انجام دهد خدمت است حالا در هر صنفی، هنرمند هم همین‌طور است باید سعی کند که در جایگاه خودش خدمت کند، بخش هنری، فرهنگی و آموزشی خدمت بکند و تاثیری بگذارد بر روی افراد جامعه علی‌الخصوص جوانان.

وی تاکید کرد: امیدوارم هنرمندان آن‌قدر کارهای سازنده انجام دهند که عشق به آدم‌ها بیشتر، بدی‌ها کمتر و زیبایی بیشتر شود، باید تاکید کنم زیبایی در کتابخانه‌ها و در رشد افکار ماست.

این هنرمند در پایان گفت: از مردم می‌خواهم بیشتر حمایت کنند تا هنر بیشتر دیده شود، از مسئولین هم می‌خواهم که همان‌قدر به زیباسازی بافت شهر اهمیت می‌دهند به بخش فرهنگی و هنری هم اهمیت دهند و هنرمندان را ساپورت مالی و معنوی کنند تافقط در بخش تولید اثر هنری و نوشتن باشد.

 

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين