امروز : شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ - ۱۴:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش رسانه‌های فرانسوی به «امروز» ایرانی

نمایش فیلم «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی در فرانسه بازتاب‌های رسانه‌ای را در این کشور به همراه داشته است.

به گزارش بابل نوین، پس از نمایش فیلم «امروز» با بازی پرویز پرستویی، سهیلا گلستانی و شبنم مقدمی در تعدادی از رسانه‌های فرانسوی مطالبی درباره این فیلم منتشر و نقدهایی از آن چاپ شده است.

در برخی از این گزارش‌ها که در روزنامه‌هایی همچون «فیگارو»، مجله «اپس»(L’OBS) به عنوان یکی از مجلات خبری و شناخته شده پاریس و نیز مجلات تخصصی سینما، تلویزیون و رادیو آمده، ضمن اشاره به جشنواره‌هایی که تاکنون فیلم «امروز» در آن‌ها حضور داشته و نیز جوایزی که کسب کرده، توضیحاتی درباره داستان فیلم نوشته شده است: «امروز» با صرفه‌جویی اقتصادی و در حالی که کمی لحن غمگین دارد به خوبی درباره موقعیت زن ایرانی و نیز بشر امروز صحبت می‌کند.

فیلم «امروز» رضا میرکریمی درامی ایرانی با بازی پرویز پرستویی، سهیلا گلستانی و شبنم قلی‌خانی‌است. میرکریمی ـ کارگردان فیلم «کودک و سرباز» ـ با وسایل و ابزاری کوچک سوژه‌ای ظریف را با ریاضتی خاص آن هم با دیالوگ‌های کم، بدون موسیقی و با تصاویر خشک ارائه می‌کند. کارگردان با پایان مبهم و گیج کننده فیلم به سادگی احساسات را کنار می‌گذارد، اما بدون شک یک نگاه سیاسی پشت این اثر وجود داشته است.

«امروز» نهمین فیلم رضا میرکریمی است که متأسفانه آثار دیگرش کمتر در فرانسه نمایش داده شدند. این فیلم درامی معمولی اما با تم‌هایی چند لایه است که از خشونت‌های زندگی مشترک گرفته تا بی‌تفاوتیهای خطرناک را در یک جامعه مردسالارانه به تصویر می‌کشد. قهرمان داستان در ابتدا به نظر می‌رسد آدمی مضطرب و بدون هیچ احساسی است اما سکوت‌های یونس (پرویز پرستویی) هرگز به معنای بی‌اعتنایی او نیست بلکه بیشتر از دردی عمیق و یک همدردی نسبت به مسافرش (سهیلا گلستانی) ناشی می‌شود.

«امروز» اکران خود در سینماهای فرانسه را توسط کمپانی «ZooTrope Films» از تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) آغاز کرد و در ابتدا در چندین سالن سینمایی در شهر پاریس و حومه پاریس به روی پرده رفت.

ساخته میرکریمی در ادامه اکران خود در سایر شهرهای فرانسه شامل «برست»، «رِن»، «گرونوبل» و «مون پلیه» به روی پرده رفت و این فیلم هم‌اکنون در چند سینمای پاریس و همچنین سینمای شهرهای «روان»، «تولوز»، «لیون» و «سن مارتن» به روی پرده است.

«امروز» با عنوان «UN JOUR NOUVEAU» (یک روز نو) در فرانسه اکران شده است./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين