امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۲۰:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

افشای رانت دارو/ مدعیان می‌گویند “چرا دولت داروهای گران خرج بیماران صعب‌العلاج می‌کند؟”

مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی دارو سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه غذا و دارو جلوی سود برخی را گرفته است، گفت: برخی می‌خواهند حق رانت خود را داشته باشد، اما بیماران از دارو محروم شوند.

به گزارش بابل نوین، اکبر عبدالهی اصل مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در نشست خبری که امروز برگزار شد، در  پاسخ به برخی ادعاهای دیده‌بان شفافیت گفت: ابتدا دیده‌بان شفافیت باید ثابت کند که شفافیت لازم در مشاوران و کارشناسان آن وجود دارد زیرا ما آن‌ها را می‌شناسیم اما لازم است تا مردم نیز آن‌ها را شناخته و از اقداماتشان در حوزه دارو باخبر شوند.

وی ادامه داد: کارشناس دیده‌بان شفافیت که این صحبت‌ها را در مورد سازمان غذا و دارو عنوان کرده زمانی مدیر عامل تماد تولید کننده ماده اولیه مخدر در کشور بود و پس از خروج از تماد عین این کارخانه داروسازی را در بخش خصوصی تاسیس کرد . این در حالی است که دانش تولید این ماده اولیه برای تامین اجتماعی و دولت بود حالا این جوان ۲ کارخانه تولید ماده اولیه دارد.

عبدالهی اصل در پاسخ به این ادعا که چرا دولت داروهای گران خرج بیماران صعب‌العلاج می‌کند، گفت: ادعا می‌کنند بیمار سرطانی و نادر چون برای دولت خرج دارد دولت نباید برای او هزینه کند و او بمیرد. این در حالی است که در آمریکا سرانه دارو هزار و ۱۰۰ دلار کشورهای اروپایی بالای ۵۰۰ دلار و در عراق ۶۰ دلار است، کارشناس دیده‌بان شفافیت می‌خواهد حق رانت خود را داشته باشد اما بیماران از دارو محروم شوند.

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مورد صحبت‌ها مبنی بر فرار گمرکی گفت: وقتی ۱۸ سال پیش برای اینکه صنعت ماده اولیه رشد کند اجازه دادند تولید کنندگان بروند و در هر بیغوله‌ای ماده اولیه تولید کنند و اگر آزمایشگاه کارخانه داروسازی ماده اولیه را تایید کرد کارخانه می‌تواند از آن ماده اولیه استفاده کند.

عبدالهی اصل ادامه داد: ما چهار سال پیش جلوی این کار را گرفتیم زیرا نمی‌توانیم اجازه دهیم هر کس در هر بیغوله‌ای ماده اولیه تولید کند و در این میان برخی از این افراد ماده اولیه بی‌کیفیت از چین و هند وارد می‌کنند و بعد از یک واکنش شیمیایی ساده ماده اولیه را با ۲۶ درصد تعرفه می‌فروشند.

افرادی که ادعای عضویت در سندیکای دارو دارند هیچ یک پروانه تولید ماده اولیه ندارند

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو تصریح کرد: شرکت‌های داروسازی می‌گویند ماده اولیه ما کیفیت ندارد و علت این است که مردم نسبت به داروهای ایرانی بدبین هستند این مواد اولیه بی‌کیفیت و ما به کارخانه‌های داروسازی حق می‌دهیم؛ ما در سازمان غذا و دارو به کارخانه‌ تولید کننده ماده اولیه که پروانه از سازمان غذا و دارو بگیرد به عنوان تولید کننده نگاه می‌کنیم.

عبدالهی اصل افزود: اعضایی که ادعا می‌کنند عضو سندیکای تولید کنندگان ماده اولیه دارو هستند هیچ کدام پروانه تولید ماده اولیه ندارند و از چهار هزار ماده اولیه ثبت شده تنها ۲۰۰ مورد را تولید می‌کنند که ۸۰ مورد آن پروانه دارد.

وی نسبت به ۲ هزار میلیارد تومان فرار گمرکی اشاره کرد و گفت: گفتن این حرف‌ها درست نیست زیرا مردم فکر می‌کنند که مسئولان مالشان را خوردند و بردند اما این در حالی است که باید نگاه کنیم بازار دارویی ایران مگر چقدر است که ۲ هزار میلیارد فرار گمرکی شده باشد. کل مواد اولیه که در سال ۹۵ وارد کشور شده ۵۸۰ میلیون دلار است.

عبدالهی اصل اظهار کرد:‌ در مورد قیمت داروهای وارداتی بیماران صعب‌العلاج روی هیچ دارویی سوپسیت و یارانه نمی‌دهند.

وی افزود: به عنوان مثال داروی هرسپتین در گذشته قبل از دولت یازدهم ۸٫۵ میلیون به فروش می‌رسید که قیمت آن به ۳٫۵ میلیون رسیده و با کاهش قیمت بیماران و بیمه‌ها هر ۲ سود می‌برند و در داروهای عادی بیمه‌ها ۷۰ درصد قیمت دارو را پوشش می‌دهند و دولت تنها روی داروهای خاص، واکسن‌ها، داروی بیماران سرطانی، پروانه‌ای، هموفیلی و پیوند سوپسیت می‌دهند.

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مورد آمارنامه دارویی و اینکه اسامی برخی شرکت‌های وارداتی به عنوان تولید کننده درج شده است، گفت:‌ این موضوع به این مربوط است که برخی داروهای وارداتی پس از مدتی تبدیل به تولید داخل می‌شوند به عنوان مثال داروی پلاویکس در گذشته وارداتی بود اما شرکت خارجی به تولید کننده ما اعتماد کرد و این دارو تحت لیسانس در کشور تولید می‌شود؛ افراد مدعی با تولید دارو تحت لیسانس مخالفند در صورتیکه این موضو ع نشان از انطباق بیشتر با WTO است./م

منبع: باشگاه خبرنگارن
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين