امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۴:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سخنگوی وزیر بهداشت: نسخه جدید برنامه پزشک خانواده ابلاغ می شود

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نسخه 04 پزشک خانواده در وزارت بهداشت تدوین شده و به زودی ابلاغ می شود.

به گزارش بابل نوین، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت افزود: نسخه ۰۴ پزشک خانواده شامل نظام ارجاع سطح یک در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و نیز نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهاست.
وی ادامه داد: همزمان با نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با محوریت مراقبان سلامت طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت نیز تا پایان امسال برای همه ایرانیان تکمیل می شود اما اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در کشور زمان بر است.
وی گفت: اقدام مهم دیگری که امسال شروع شده و در دولت دوازدهم کامل می شود، نسخه الکترونیک داروهاست که زیرساختهای الکترونیک آن آماده شده است.
قائم مقام وزیر بهداشت درباره وضعیت سواد سلامت مردم نیز گفت: مطالعات وزارت بهداشت در شهرها نشان می دهد که حدود ۴۴ درصد مردم از سطح سواد سلامت کافی به معنای توانایی و مهارت کافی برای مراقبت از خود در برابر بیماری ها و حفظ و ارتقای سطح سلامت خود، برخوردار نیستند.
وی ادامه داد: سطح سواد مردم ایران در استان های مختلف متفاوت است و تا ۳۶ درصد تفاوت اختلاف سطح سواد سلامت بین استانهای مختلف وجود دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پایین بودن سطح سواد سلامت مردم یکی از مشکلات اساسی حوزه سلامت است، بسیاری از مردم هنوز توان و مهارت نه گفتن و حل مسائل زندگی را ندارند و به همین علت سطح سواد سلامت مردم هنوز کافی نیست.
وی افزود: مهمترین منابع کسب اطلاعات سلامت رادیو و تلویزیون با ۴۲ درصد، بعد از آن کسب اطلاعات از پزشکان و کارکنان سلامت با ۴۰٫۶درصد، سپس اینترنت ۳۲ درصد و دوستان ۱۶درصد و روزنامه ها و مجلات ۹ درصد است.البته منابع کسب اطلاعات سواد سلامت مردم در این مطالعه همپوشانی دارد.
وی گفت: برای جبران این کمبود وزارت بهداشت برنامه آموزش خودمراقبتی را از چهار مسیر فردی، سازمانی، اجتماعی و گروه‌های خودیار در دستور کار قرار داد و از این طریق برای ۱۵درصد خانواده‌ها،‌۱۲٫۸درصد دانش آموزان، ۱۸ درصد سازمان‌ها، ۲۱درصد مدارس آموزش های خودمراقبتی ارائه شده است و در سطح خودمراقبتی اجتماعی نیز پوشش ۲۷درصدی در محلاتشهرها و روستاها داشته ایم.
حریرچی افزود: تاکنون دو میلیون و ۷۳۰ هزار سفیر سلامت خانوار، یک میلیون و ۲۷۰ هزار سفیر سلامت دانش آموزی و ۲۵۰ هزار نفر سفیر سلامت دانشجویی فعال در کشور داریم که آموزش‌های لازم را در این زمینه دریافت کرده‌اند.
وی گفت: همزمان ۵۱۰هزار معلم آموزش ضمن خدمت درباره اصول خودمراقبتی دریافت کرده‌اند و فیلم ها و سریال‌های متعددی مانند سریال پریا و برنامه دیرین دیرین برای بالابردن سطح سواد سلامت مردم تولید شده است.

*آموزش آکادمیک پرستاری در بیمارستا‌ن‌ها
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت آموزش پرستار در بیمارستان ها گفت: در کشور حداقل با کمبود ۱۰۰ هزار پرستار مواجه هستیم و در آگهی های استخدام پرستار در شهرهای بزرگ از جمله تهران معمولا ظرفیت استخدام از داوطلبان آزمون استخدامی کمتر است و گاهی معادل نصف ظرفیت استخدام پرستار جویای کار داریم.
حریرچی گفت: برای جبران این کمبود ظرفیت دانشکده های پرستاری دو برابر شده است اما هنوز هم کمبود پرستار جدی است به همین علت از ظرفیت آموزشی آکادمیک بیمارستان ها نیز برای تربیت پرستار استفاده می‌کنیم، این آموزش ها از طریق کنکور و کاملا بر اساس اصول آکادمیک زیر نظر دانشکده‌های پرستاری انجام می‌شود و فقط از فضای کلاسی در بیمارستان‌ها برای آموزش استفاده می‌شود.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: کمبود نیرو در نظام سلامت در مورد پزشک عمومی و متخصص هم صادق است و به خصوص کمبود پزشک متخصص در شهرهایی غیر از تهران مشهود است زیرا حدود ۴۰ درصد پزشکان متخصص در تهران متمرکز هستند.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر درباره پرداخت مردم برای درمان گفت: سال ۹۱ و ۹۲ سهم مردم از هزینه‌های سلامت حدود ۵۲ تا ۵۸ درصد بود اما با اجرای طرح تحول سلامت سهم مردم از هزینه‌های سلامت در سال ۹۳ به ۳۸٫۳ درصد کاهش یافت و این یک دستاورد بزرگ است به خصوص که می دانیم برای کاهش هر یک درصد از سهم مردم باید حدود یک میلیارد تومان بر مبنای هزینه های امسال هزینه کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: بازار سلامت هر سال رو به گسترش است. حجم بازار سلامت در سال ۹۳ حدود ۷۹ هزار میلیارد تومان تا ۸۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این میزان در سالهای بعد افزایش یافته است.

*لزوم افزایش آموزش سلامت جنسی در کشور
حریرچی در پاسخ به پرسشی درباره مرگ آتنا گفت: آموزش‌هایی که در کشور ما وجود دارد بر مبنای مبانی فرهنگی، اجتماعی و دینی ماست که برای رده های مختلف سنی و گروه های مختلف تعریف می‌شود.
وی افزود: متاسفانه آموزش مهارتهای زندگی از جمله مراقبت های جنسی و اصول سلامت جنسی و نیز آموزش های مهارت های اجتماعی مثل مهارت نه گفتن و حل مسئله در جامعه ما بسیار پایین است، این آموزش ها باید از دوره ابتدایی و حتی مهد کودک انجام شود تا کودکان کمتر در معرض خطر قرار گیرند.

*۲۵ درصد دختران اروپا خشونت جنسی را تجربه می‌کنند
حریرچی گفت: آسیب های اجتماعی از جمله تجاوز وجود دارد و نمی‌توانیم آن را کتمان کنیم، در اروپا ۲۵درصد دختران در کودکی نوعی از خشونت جنسی را تجربه می کنند، در کشور ما نیز این مسئله وجود دارد و نمی توانیم آن را کتمان کنیم.
وی افزود: حادثه مرگ آتنا زنگ خطری بود که لزوم افزایش سطح آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و پدران و مادران را نشان داد به خصوص اینکه می‌دانیم درصد بالایی از تعرض‌های جنسی از سوی نزدیکان و آشنایان افراد صورت می‌گیرد، بنابراین لازم است که این آموزش ها از طریق کانال های ارتباطی مختلف و رسانه ملی توسعه یابد.

*تفسیر وزارت بهداشت از تولیت نظام سلامت
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایرنا که منظور وزارت بهداشت از داشتن تولیت نظام سلامت دقیقا برخورداری از چه اختیاراتی است، گفت: تولیت نظام سلامت بر اساس قانون برنامه توسعه ششم و سه بند از سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری باید در اختیار وزارت بهداشت باشد اما متاسفانه هنوز این اختیارات به وزارت بهداشت داده نشده است.
وی گفت: تولیت نظام سلامت دارای سه بعد سیاستگزاری و اعمال سیاست‌ها، رهبری درون بخشی و تبعیت و همکاری بین بخشی در نظام سلامت است.
حریرچی افزود: بر اساس بند ۷ از سیاست های کلی نظام سلامت وزارت بهداشت تولیت نظام سلامت را باید عهده‌دار باشد و این تولیت شامل برنامه‌ریزی راهبردی، ارزشیابی و نظارت همه اقدامات مرتبط در حوزه سلامت است.
حریرچی با اشاره به موضوع واگذاری سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت گفت: این سازمان در کنار سازمان تامین اجتماعی تا سال ۸۳ جزو وزارت بهداشت بود که متاسفانه در این سال جدا شد.
وی افزود: در تمام سال‌های پس از این جدایی به خصوص در دولت قبل بین سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت اختلاف نظرهای جدی وجود داشت که مانع پیشرفت برنامه‌های نظام سلامت می شد.
قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: مجلس در قانون برنامه ششم، برای جبران این مشکل، با بازگشت سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت موافقت کرد اما بازگشت همه سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌ای مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت با تفاوت چند رأی تصویب نشد.
وی گفت: با بازگشت سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت به زودی بسته‌های خدمتی متعددی برای بهبود کیفیت و کمیت خدمات بیمه‌ای به مردم تدوین و اجرا می‌شود.
وی گفت: در برنامه ششم توسعه موضوع تولیت وزارت بهداشت باز هم گسترش یافته و مسئولیت تعیین بسته‌های خدمات سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تجاری نیز به عهده وزارت بهداشت گذاشته شده، اختیاری که هنوز به وزارت بهداشت داده نشده و هنوز در اختیار شورای عالی بیمه است.
قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره خدمات توانبحشی در کشور گفت: متاسفانه خدمات مربوط به بازتوانی و توانبخشی و نیز خدمات مراقبتی که بیماران و سالمندان برای زیستن تا آخر عمر نیاز دارند در کشور، وضعیت مناسبی ندارد.
وی افزود: به علت ضعف خدمات مراقبت‌های دوران بیماری و سالمندی در کشور؛ بسیاری از مردم انتظار دارند، این دوران را در بیمارستان طی کنند که درست نیست بنابراین امیدوارم با همکاری و تقسم کاری بین وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر این خدمات در کشور ساماندهی شود.
حریرچی گفت: تفاهمنامه‌هایی برای گسترش خدمات توانبخشی و نگهداری دوران بیماری و سالمندی بین وزارت بهداشت و دستگاه‌های دیگر متولی منعقد شده است که امیدوارم در دولت دوازدهم اجرایی شود و شرایط مطلوبتری را در کشور شاهد باشیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت کیمیا علیزاده، قهرمان تکواندوی بانوان ایران گفت: وظیفه وزارت بهداشت ایجاد شرایط مناسب درمانی و مراقبت از بیماران است اما مردم انتظار دارند، وضعیت بیماری افراد مشهور مانند هنرمندان، ورزشکاران و افراد سیاسی را بدانند در حالی که بر اساس قانون و اصول اخلاقی اعلام اسرار بیماران و وضعیت آنها فقط در صورتی مجاز است که خود آنان موافق باشند و مصلحت بدانند، در غیر این صورت هیچ ارگان و سازمانی حق این کار را ندارد./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين