امروز : دوشنبه, ۱۱ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۳۱ - ۱۰:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پای لنگ صنایع تولیدی مازندران منتظر نسخه شفابخش بازاریابی

تداوم رکود دامن‌گیر بر واحدهای تولیدی در کشور ادامه دارد و تولیدکنندگان معتقد هستند که رایزن‌های اقتصادی برای فروش کالا نتوانستند نسخه شفابخشی برای بازاریابی مناسب بنویسند.


به گزارش بابل نوین به نقل از  بلاغ، با توجه به قول‌های مدیران دست‌اندرکار در حوزه توافق هسته‌ای، انتظار این بود که میوه و گلابی برجام به راحتی در دسترس باشد و مردم برای صرف این میوه و گلابی مشکل چندانی نداشته باشند.

اوضاع قبل از توافق هسته‌ای از نگاه موافقان جریان برجام به حدی نگران‌کننده بود که برای نوشیدن آب خوردن نیاز به این توافق داشتیم که خوشبختانه این روزها با واردات آب از فرانسه مشکل دسترسی به آب خوردن برجامی حل و فصل شد، البته قیمت این آب خوردن به حدی گران است که دست مردم عادی به آن نمی‌رسد که این موضوع نیاز به واکاوی جدی دارد.

اما چرا رونق اقتصادی در واحدهای تولیدی ایجاد نشد؟!

موضوعی که پای ثابت گلایه تولیدکنندگان اقتصادی است، برخی از تولیدکنندگان اقتصادی نداشتن نقدینگی مناسب، تعدادی بدهی سنگین به بانک‌ها و تامین اجتماعی، برخی از آنها بحث مالیاتی و در نهایت تعدادی از تولیدکنندگانی که توانستند خودشان را در شرایط تحریم و پساتحریم حفظ کنند عدم فروش کالاهای تولید شده را مشکل رکود اقتصادی در کشور و به تبع آن در استان مازندران ذکر می‌کنند.

اما در بحث کلان وقتی که کنار وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزاری نفت می‌نشینیم این مشکل اصلا دیده نمی‌شود.

کالاهای تولید داخل، بازار فروش ندارند

نگرانی که تولیدکنندگان اقتصادی هم نسبت به این موضوع اذعان دارند، رئیس خانه صنعت و معدن استان مازندران در این ارتباط اظهار کرد: این موضوع که از رکود در حوزه صنعت نفت، خودروسازی و فولاد خارج شدیم ممکن است که درست باشد ولی در صنایع پایین دستی و در سطح کلان واحدهای تولیدی به شدت دچار مشکل هستیم و دلیل این موضوع هم نداشتن بازار فروش کالاهای تولیدی است.

مجتبی رضوی در جمع خبرنگاران مازندران اعلام کرد: غیر از مباحث نقدینگی که این روزها برخی‌ها اعلام می‌کنند، مشکل اصلی تولیدکنندگان بوده این است که برای فروش با ممانعت‌هایی مواجه هستند.

وی با اعلام اینکه پس از برجام انتظار بود که رایزن‌های اقتصادی کشور در اقصی نقاط کشور مناسب‌تر عمل کنند، افزود: رایزنی اقتصادی که بالاترین رقم مالی که در زندگی‌اش دیده حقوق ماهیانه‌اش است، نمی‌تواند برای تولیدکننده داخل کشور بازاریابی کند.

رئیس خانه صنعت و معدن مازندران خاطرنشان کرد: در این حوزه مناسب عمل نشده، به همین دلیل در حال حاضر رکود موجود بر تولیدات داخل کشور وجود دارد و اگر برای آن فکری نشود، در سایر بخش‌ها به شدت دچار مشکل می‌شویم.

البته به این مباحث می‌توان بحث نقدینگی واحدهای تولیدی، قاچاق کالا و مشکلات بانکی در کشور را هم اشاره کرد.

البته رئیس خانه صنعت معدن مازندران، بحث تامین اجتماعی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده را به مشکل واحدهای تولیدی در کشور اضافه کرد.

استاندار مازندران که به نظر می‌رسد نسبت به عملکرد خویش در حوزه واحدهای تولیدی استان تا حدودی ابراز رضایت داشته و در همه جلسات این موضوع را مطرح می‌کند، به پرداخت تسهیلات به واحدهای در آستانه ورشکستگی اشاره کرد و تلاش دارد در این ارتباط بارها و بارها صحبت به میان بیاورد.

اما متولیان بخش تولید و بازاریابی در استان مازندران معتقد هستند که پرداخت تسهیلات اگر چه مدت زمانی مانع ورشکستگی واحدهای تولیدی در استان شد ولی رونق اقتصادی ایجاد نکرد.

در همین ارتباط هم اظهارنظرهای متفاوتی وجود دارد، رئیس خانه کارآفرینان مازندران در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که تهسیلات بانکی که متولیان استانی از آن نام می‌برند، بخشی صرف بدهی بانکی و مابقی دیگر برای بدهی‌ها تامین اجتماعی و مالیات هزینه شد.

سیدعباس رویان اعلام کرد: تسهیلات پرداختی به دلیل بدهی سنگین واحدهای تولیدی به تامین اجتماعی و مالیات در این بخش هزینه شده و عملا رونق اقتصادی واحدهای تولیدی دیده نمی‌شود.

قاچاق کالا بسیار نگران‌کننده است

رئیس اتاق بازرگانی مازندران که در ایام انتخابات سعی در حمایت از سیاست‌های دولت داشت و کمتر در این ارتباط اظهارنظر می‌کرد، برخی از درد و دل‌های تولیدکنندگان را در جمع فعالان صنعتی و مدیران استان آورد و اعلام کرد: قاچاق کالا بسیار نگران‌کننده است.

عبدالله مهاجر معتقد است که در روند پرداخت تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان، نیاز به بازنگری جدی است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیاردی برای رفع دغدغه‌های تولید در استان، بیان کرد: در صورتی که نسبت به روند پرداخت تسهیلات در استان بازنگری نشود، نمی‌توان به رفع موانع تولید دل‌گرم بود.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مسئله در حال حاضر رکود و بحث قاچاق کالا هست.

رئیس کل دادگستری استان مازندران هم یکی از افراد علاقمند به رونق در حوزه صنعت است.

محمدعلی تقوی‌فرد در جمع فعالان اقتصادی و تولیدی مازندران از بیماری جدی واحدهای صنعتی و تولیدی استان مازندران صحبت به میان آورد و افزود: وضع صنعت مازندران باید به صورت اورژانسی حل شود.

صنعت استان مازندران به شدت بیمار است

وی تاکید کرد که صنعت استان مازندران به شدت بیمار است و در حال حاضر طبیبی حاذق باید بر بستر این بیمار حاضر شود.

بحث پرداخت تسهیلات، مالیات و تامین اجتماعی از دغدغه‌های جدی فعالان اقتصادی در گذشته بوده و هست و این روند همچنان ادامه دارد اما در گذشته به دلیل اینکه تولیدکنندگان بازاری برای فروش کالا داشتند این مشکلات را به صورت مقطعی اعلام و در برخی موارد خودشان نسبت به رفع آن اقدام می‌کردند، در حال حاضر به دلیل عدم ایجاد بستر مناسب برای فروش کالا تولیدکننده غیر از مشکلات مطرح شده با تولید انبوه کالاهای مواجه شده است که بازاری برای فروش آن پیدا نمی‌کند، آنچه که امروز دست‌اندارکاران کشور باید برای آن تلاش کنند، رایزنی برای فروش کالاهای تولید شده و نیز جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه آن در کشور تولید می‌شود، است.

از طرفی دانش‌بنیان کردن تولیدات و نیز افزایش کیفت تولیدات از مواردی است که متولیان تولید باید برای عرضه در بازارهای جهانی به آن توجه کنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين