امروز : جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ - ۱۴:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس نهضت سواد آموزی اعلام کرد

فقر و مسایل فرهنگی، علت ۸۸ درصد ترک تحصیل در مقطع ابتدایی/ پرداخت پاداش نقدی سوادآموزی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در سالهای اخیر 2.85 درصد به نرخ باسوادی افزوده شده و یک میلیون و 113 هزار و 700 مورد از آمارهای بیسوادی کاسته شده گفت: اکنون آمار بیسوادان زیر 50سال ما 2 میلیون و 690 هزار نفر است که البته بخشی از اینها اتباع و بخشی دیگر سوادناپذیرند.

به گزارش بابل نوین، علی باقرزاده در مراسم امضای تفاهم نامه سازمان نهضت سواد آموزی با کمیته امداد امام خمینی(ره) که در ساختمان مرکزی کمیته امداد برگزار شد، با بیان اینکه از نظر ما هر قابلیت و دانشی که کمک می‌کند انسان زندگی بهتری را تجربه و مراحلی از حیات طیبه را طی کند از جنس سواد است گفت: امروز بیش از هرچیزی به سواد و مهارت زندگی نیاز داریم.

وی افزود: سواد خواندن و نوشتن یک سواد پایه است و اگر نباشد ابعاد دیگر سواد به اندازه کافی توسعه نمی یابد و این در حالی است که اگر افراد از ابعاد دیگر سواد باز بمانند در زندگی دچار مساله و مشکل می شوند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه مطالعات ما ثابت می کند که آموزش جزو لاینفک پروژه های فقرزدایی است اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد فقر اقتصادی از دلایل اصلی ترک تحصیل است. مطالعه‌ای بر روی جمعیت کلاس اول ، دوم و سوم که ترک تحصیل کرده بودند داشتیم و ۵۳ درصد علت اصلی ترک تحصیل را فقر اعلام کرده اند. ۳۵ درصد به علل فرهنگی و اجتماعی و ۱۲ درصد به علت نبود امکانات آموزش و پرورش ترک تحصیل کرده بودند.

باقرزاده ادامه داد: ۹۸ درصد کودکان ۶ تا ۱۱ سال وارد مدارس ابتدایی می شوند و عمدتا در بزرگسالان بالای ۱۰ سال مشکلاتی داریم زیرا این گروه دیگر فرصت مدرسه رفتن را از دست داده اند.

وی با بیان اینکه مشوق‌هایی برای سوادآموزی همه ساله لحاظ می شود عنوان کرد: سالانه ۱۳۹هزار و ۶۰۰ تومان پاداش نقدی سوادآموزی به هر شخصی که دوره سواد خود را طی کند می پردازیم. در حال پرداخت پاداش های سال۹۵ هستیم و پاداش ۹۴ را پرداخته کرده‌ایم.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی افزود: در زندان ها تقریبا آمار بیسوادی به صفر نزدیک می شود. طرحی برای آموزش سواد به اولیای بیسواد دانش آموزان داشتیم که اکنون کمتر از ۱۵۰ هزار ولی دانش آموز باقی مانده‌اند.

باقرزاده با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در همه دنیا با آن روبرو هستند نرخ بازگشت به بیسوادی است گفت: اگر آموزش مداوم و مستمر نباشد نرخ پایداری خواندن و نوشتن پایین می آید.  مطالعات نشان داده در این شرایط افراد ابتدا سواد خواندن را از دست می دهند و بعد سواد نوشتن را؛ باید روی پروژه های تداوم سواد فکر کنیم.

وی با اشاره به آمار ۵۰ هزار بیسواد تحت پوشش کمیته امداد اظهار کرد: باید به سرعت عمل کنیم تا این ۵۰ هزار نفر تحت پوشش امداد تا دو سال آینده حتما باسواد شوند. تفاهم نامه ما با کمیته امداد پنجساله بود که اکنون تمام شده و امروز آن را تمدید می کنیم و امید است دیگر خانواده بیسوادی در کمیته امداد نداشته باشیم.

باقرزاده ادامه داد: ۴۰ عنوان کتاب را برای کسانی که دوره سوادآموزی را طی کرده اند تولید کرده‌ایم و افراد ما پس از سواد آموزی هم دائم در معرض خواندن و نوشتن هستند. می توانیم این کار مشترک را با کمیته امداد انجام دهیم تا کتابهای مناسب در سبد زندگی مردم قرار بگیرد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به طرح یادگیری محلی عنوان کرد: ۲۰۰ ساعت مهارت آموزی تحت عنوان طرح یادگیری محلی ترتیب داده‌ایم، اکنون ۲۳۰ مرکز یادگیری محلی داریم که تعهد کردیم تا پایان سال به ۳۰۰ مرکز برسد.

وی در پایان گفت: در سالهای اخیر ۲٫۸۵ درصد به نرخ باسوادی افزوده شده و یک میلیون و ۱۱۳ هزار و ۷۰۰ مورد از آمارهای بیسوادی کاسته شده و اکنون آمار بیسوادان زیر ۵۰سال ما ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار نفر است که البته بخشی از اینها اتباع و بخشی دیگر سوادناپذیرند. اما در مجموع پنج درصد بیسواد مطلق در جامعه داریم و امیدواریم در آینده نزدیک یک میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی سواد پذیر بیسواد را هم تحت پوشش ببریم./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين