امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ - ۱۴:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی:

تغییر واحد پول دردی از اقتصاد کشور دوا نمی‌کند/ بهتر بود ۴ صفر حذف می‌شد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: اقدام دولت در تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان، مصوبه چندان مؤثری برای اقتصاد کشور نیست و دردی را دوا نمی‌کند بلکه صرفا صحه گذاشتن بر آن کاری است که مردم از قبل انجام می‌دادند.

به گزارش بابل نوین، هیئت‌دولت در جلسه شب گذشته خود در جریان بررسی لایحه اصلاح نظام بانکی کشور با تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان موافقت کرد و براساس این مصوبه، واحد پول ایران، تومان و هر تومان برابر ۱۰ ریال تعیین شد. تغییر واحد پل ملی و حذف چند صفر از پول کشور، چند سالی است که در محافل اقتصادی کشور مطرح است و آثار اقتصادی مختلفی برای آن بیان می‌شود.
کامران ندری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) و مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در گفت‌وگو با ایکنا درباره آثار اقتصادی این مصوبه هیئت‌ دولت اظهار کرد: البته جزئیات این تغییر هنوز اعلام نشده است که قرار است این تغییر را به چه شکلی انجام دهند و آیا می‌خواهند همه اسکناس و مسکوکاتی که در دست مردم است و معاملات خود را با آن انجام می‌دهند را جمع‌آوری کنند یا اینکه فقط قرار است صورت‌‌های مالی بر پایه تومان تنظیم شود و ریال را از آن حذف کنند.
وی ادامه داد: هرکدام از این موارد برای خود دولت هم می‌تواند تبعات مالی داشته باشد و مثلا اگر بخواهند در مقیاس کشوری، اسکناس‌ها و مسکوکات را جمع‌آوری کرده و پول جدید چاپ کنند و سکه جدید بزنند، دارای هزینه است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) تأکید کرد: اگر هم قرار باشد در بودجه‌ریزی یا در عملیات حسابداری، به جای اینکه واحد پول ما، ریال باشد، تومان را ذکر کنیم، اصلاحات جزئی را می‌طلبد و مسئله چندانی ندارد بلکه مشکل اصلی موقعی است که می‌خواهیم صورت‌‌های مالی گذشته را هم با واحد پولی جدید تطبیق دهیم که در اینجا ممکن است مشکل ایجاد شود.
ندری افزود: در مجموع این موضوع به نحوه و ابعاد انجام آن بستگی دارد. البته به نظرم کار خیلی مؤثری در وضعیت فعلی نیست و خود مردم در معاملاتشان ریال را خیلی وقت است که حذف کرده‌اند و اکنون دولت هم می‌خواهد خود را با کاری که مردم به صورت عادی و معمولی و روزانه انجام می‌دهد تطبیق دهد.

مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: ریال برای بیش از سه دهه است که در معاملات روزمره مردم فراموش شده است و فقط در صورت‌‌های مالی و در اعلام‌های رسمی است که از ریال استفاده می‌شود که اکنون می‌خواهند با مردم سازگار و منطبق عمل کنند اما حذف یک صفر، سختی اعداد بزرگی که با آن درگیر هستیم را چندان تسهیل نمی‌کند و سختی‌ها به قوت خود باقی است.
وی یادآور شد: بنده معتقدم اگر قرار بر حذف صفر بود، ای کاش حداقل چهار صفر را از پول ملی حذف می‌کردیم اما نمی‌دانم چرا همیشه کارها را به شکل ناقص و بی‌فایده انجام می‌دهیم. حال که قرار است صفر را حذف کنیم باید این کار را به شکل مبنایی و اصولی انجام دهیم.
ندری با اشاره به پیش‌نیازهای حذف صفر از پول ملی گفت: این امر نیازمند آن است که اول نظام بانکی را اصلاح کرده و تورم را در بازده حداکثر ۷ درصد مهار کنیم و سپس چند صفر را از پول کشور حذف کنیم و این فرآیندی طبیعی و منطقی است. البته یکبار دیگر در آذرماه سال گذشته چنین مصوبه‌ای وجود داشت و اکنون دوباره تکرار شد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: به نظرم این اقدام، مصوبه چندان مؤثری برای اقتصاد کشور نیست و دردی را دوا نمی‌کند بلکه صرفا صحه گذاشتن بر آن کاری است که مردم از قبل انجام می‌دادند و تا آنجائی‌که بنده اطلاع دارم برنامه‌ای برای جمع‌آوری اسکناس و مسکوکات و چاپ اسکناس جدید با واحد تومان وجود ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر واحد پول ملی و حذف صفر دارای معنایی یکسان هستند؟ اظهار کرد: وقتی واحد پول ملی از ریال به تومان تغییر پیدا کند در واقع صفر حذف می‌شود. البته شاید منظور این است که واحد پول کلان تبدیل به تومان خواهد شد و واحد پول خُرد هم ریال خواهد بود و هر تومان برابر با ده ریال است؛ همانند واحد پول آمریکا که در سطح کلان دلار و در سطح خُرد، سنت است.
ندری در پایان یادآور شد: معمولا هم واحد پول کلان را به به صد واحد ریز تقسیم می‌کنند که در اینجا به ده واحد ریز تقسیم شده است. در آمریکا هر دلار برابر با صد سنت است و در اینجا هر تومان بر بر با ده ریال خواهد بود ولی واحد پول اصلی ما تبدیل به تومان خواهد شد. /ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين