امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ - ۱۴:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون وزیر نفت خبر داد:

عدم‌نیاز به واردات گاز ازترکمنستان با راه اندازی خط انتقال گاز نکا- دامغان

معاون وزیر نفت گفت: با راه اندازی خط انتقال گاز دامغان به نکا، ضرورت واردات گاز از ترکمنستان از بین می رود، اما با هدف گسترش تعامل با کشورهای همسایه، سواپ گاز این کشور را ادامه می دهیم.

به گزارش بابل نوین،«حمیدرضا عراقی» روز سه شنبه در گفت وگو با  ایرنا، درباره راه اندازی خط انتقال گاز دامغان به نکا، بیان داشت: از طریق این خط لوله که بزودی به بهره برداری خواهد رسید، روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت انتقال گاز مناطق شمالی کشور افزوده می شود.
وی درباره تاثیر راه اندازی این خط لوله در بی نیازی کامل به واردات گاز از ترکمنستان، گفت: ضرورت این واردات با راه اندازی این خط از بین می رود. در واقع با راه اندازی این خط لوله، این ضرورت که در صورت قطع گاز ترکمنستان با مشکل مواجه شویم، به پایان رسید.
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: البته با توجه به تمایل ما برای تعامل با همسایگان، سواپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان را ادامه می دهیم.
به گزارش ایرنا، خط لوله نکا-دامغان قرار است هفته آینده به طور رسمی افتتاح شود. با راه اندازی این خط لوله، گاز استان های شمالی و شمال شرق کشور به صورت پایدار تامین شده و مشکل افت فشار در فصل زمستان در این مناطق به طور کامل برطرف می شود.
بزرگ ترین مشکل در تامین گاز مناطق شمالی، ضعف شبکه گاز شمال کشور بود که با بهره برداری از خط لوله انتقال گاز قوشه- دامغان- کیاسر- ساری- نکا این مشکل به طور کامل مرتفع می شود.
پیش از این، بخشی از گاز مناطق شمالی کشور از محل واردات گاز ترکمنستان تامین می شد که البته این کشور بارها در روزهای سرد سال، تلاش کرد با تهدید به قطع گاز، از ایران امتیازاتی را بگیرد و حتی در برخی موارد قیمت گاز را نیز افزایش دهد.
در نهایت، شرکت ترکمن گاز از ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۵، اقدام به قطع صادرات گاز به ایران کرد.
این کشور، صادرات گاز به ایران را در حالی با ادعای طلب ۱٫۸ میلیارد دلاری متوقف کرد که با هیات ایرانی مذاکره و توافق کرده بودند روند صادرات گاز ادامه داشته باشد.
ادعای طلب از شرکت ملی گاز ایران بابت صادرات گاز در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ است که تهران آن را قبول نداشته و خواستار ارجاع موضوع به داوری بین المللی است.
در دیماه ۱۳۸۶ که سرمای زمستان به اوج خود رسید و بیش از ۲۰ استان کشور با افت شدید دمای هوا و یخبندان مواجه شدند، «ترکمن گاز» با سواستفاده از این فرصت و مغایر با قرارداد منعقد شده، اعلام کرد قیمت گاز صادراتی خود را به ایران ۹ برابر بالا برده و از ۴۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب به ۳۶۰ دلار افزایش می دهد.
دولت وقت ایران(دولت نهم) در آن مقطع زمانی با این درخواست غیرمنطقی موافقت کرد و بدین ترتیب براساس محاسبات ترکمن گاز، طلبی حدود ۱٫۸ میلیارد دلار به حساب ایران نوشته می شود. البته با گذشت زمان و پس از افت قیمت گاز در بازارهای جهانی، قیمت گاز صادراتی این کشور به ایران کاهش می یابد که همچنان ادامه دارد.
پس از استقرار دولت یازدهم، ایران به صورت ماهانه اقدام به تسویه بدهی گازی خود با ترکمنستان کرده و بنابراین مبلغ دیگری به این طلب افزوده نمی شود.
پس از اقدام ترکمنستان در قطع گاز، حرکت های مردمی برای بهینه سازی و کاهش مصرف گاز برای مقابله با این اقدام شکل گرفت.
با وجود قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران در اوج سرمای دی ماه، هیچ مشکلی در تامین گاز مناطق شمالی کشور رخ نداد و از طریق مدیریت شبکه توزیع، گاز مورد نیاز این مناطق تامین شد./ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين