امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۴ - ۹:۴۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
داوود امیریان:

نویسندگان در خلق آثار به خود واقعی‌شان توجه داشته باشند

به گزارش بابل نوین، داوود امیریان، نویسنده و مدرس دوره‌های داستان‌نویسی آل‌جلال اظهار داشت: نخستین ثمره و نتیجه برگزاری این دوره‌ها از سوی بنیاد، تمرکززدایی آموزش در حوزه داستان است.

وی همچنین با تأکید بر اینکه نویسندگان جوان در استان‌های مختلف کشور در خلق آثارشان باید رجعت به خود و محیط خودشان را مد نظر قرار دهند، گفت: در کارگاه‌هایی که بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار می‌کند، این نکته را گوشزد می‌کنیم. برای نمونه در آخرین دوره که در پارس‌آباد استان اردبیل برگزار شد، تأکید من به شرکت‌کنندگان این بود که داستان‌های فولکلوریک این منطقه را با زبان امروزی و برای نسل امروز بنویسند.

نویسنده کتاب پرفروش «جام‌جهانی در جوادیه» ادامه داد: نویسندگان پارس‌آباد و استان‌های آذربایجان و اردبیل از رودخانه ارس استقبال می‌کنند. افسانه «سارای» را هم دارند که خیلی در فرهنگ آن منطقه تأثیرگذار است. آذری‌ها می‌گویند این داستان زمانی ساخته شد که قفقاز را از ایران جدا کردند.

امیریان ادامه داد: از دیگر مواردی که در کارگاه‌ داستان‌نویسی آل‌جلال در پارس‌آباد روی آن تأکید کردم، مسأله نوشتن روی سوژه‌های مدرن بود. غربی‌ها بهتر از ما فضای مدرن را می‌شناسند و درباره آن آثار بسیار خوبی هم خلق کرده‌اند. نویسندگان ایرانی در این فضا کارهای خوبی نوشته‌اند، اما همیشگی نبوده‌ است.

وی افزود: وقتی نویسنده‌ای شهرستانی که در محیط او طبیعت، سنت و فرهنگ خاص وجود دارد، به سراغ فضای مدرن در داستانش می‌رود، مانند این است که بچه‌ای لباس پدرش را بپوشد و احساس بزرگ شدن بکند که از واقعیت به دور است.

امیریان همچنین با بیان اینکه در کارگاه داستان‌نویسی آل‌جلال در پارس‌آباد متوجه شدم که نثر فارسی نویسندگان این منطقه بسیار فاخر است، گفت: ادبیات کلاً در منطقه آذربایجان یک مسأله جدی است؛ به خصوص شعر آن.

وی ادامه داد: زبان فارسی و فارسی نوشتن، میراث مشترک ما ایرانی‌ها و بسیار باارزش است. همه ما در قبال زبان فارسی مسئولیم. ما چند موضوع باارزش در کشور داریم که یکی از آنها حتماً زبان فارسی است و باید آن را حفظ کنیم. بریتانیا با زبان انگلیسی، دنیا را فتح کرد و اگر می‌خواهیم حرفی در دنیا برای گفتن داشته باشیم، باید در حفظ و گسترش زبان فارسی همت کنیم. یکی از ابزار این حفظ و گسترش، همین دوره‌های آموزشی است که بنیاد شعر و ادبیات داستانی در سراسر کشور برگزار می‌کند.

وی سپس با ارائه پیشنهادی به این بنیاد برای معرفی نمایندگان استانی از میان فعالان حوزه کتاب و نویسندگی و بدون اتکا به امکانات دولتی، گفت: حوزه هنری این تجربه ناموفق را دارد که در استان‌ها نمایندگی‌های خود را با ساز و کار اداری راه‌اندازی کرد. متأسفانه گاهی این نمایندگی‌ها تنها در مقام حقوق‌بگیر فعال هستند.

برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه نتایج برگزاری دوره‌های داستان‌نویسی شگفت‌انگیز است، گفت: همین که کارگاه پیشرفته رمان‌نویسی احمد دهقان، چهار یا پنج خروجی رمان دارد که به زودی منتشر می‌شود، برای من عجیب و شگفت‌آور است. مجموعه داستان «قرار ساعت ۲۲» هم که شامل ۳۲ داستان کوتاه شاگردان کلاس داستان‌نویسی پیشرفته داود غفارزادگان است، برای من حیرت‌انگیز است و این معنی را می‌دهد که آثار جدید و جریان‌سازی از دل دوره‌های آل‌جلال بیرون خواهد آمد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين