امروز : یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۴ - ۱۳:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

در آینده شاهد حذف صفرهای بیشتری از پول می‌شویم

به گزارش بابل نوین، رئیس کل بانک مرکزی گفت: موضوع تومان بعد از تصویب مجلس عملیاتی می‌شود و قرار نیست اسکناس‌های موجود جمع شود.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره مسئله واحد پول و اجرایی شدن موضوع “تومان”، اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید این مسئله به تصویب هیئت دولت رسید، بعد از تصویب دولت به‌عنوان ماده‌ای از لایحه پیشنهادی دولت با عنوان “افزایش موادی بر قانون پولی کشور” به مجلس منعکس شده و ان‌شاءالله بعد از بررسی در مجلس و تصویب عملیاتی‌ می‌شود.

وی با اشاره به تحلیل‌هایی در این زمینه افزود: تحلیل‌هایی را نسبت به این موضوع می‌بینیم که به‌نظرم مبتنی بر واقعیت نیست. برخی از صاحب‌نظران معتقدند این کار هزینه‌های زیادی ایجاد می‌کند، در صورتی که قرار نیست اسکناس‌های موجود را جمع‌آوری کنیم و تومان‌های چاپ‌شده جدید را جایگزین سازیم، بلکه با استهلاک اسکناس‌های‌ قدیم به‌تدریج اسکناس‌های جدید جایگزین می‌شوند، لذا به‌مرور اسکناس‌های موجود از رده خارج و کار با نظم و انضباط مناسبی انجام می‌شود.

سیف تصریح کرد: اصلی‌ترین هدف از این کار تطبیق واقعیت‌های پولی با ذهنیت مردم است. می‌بینید مردم همیشه بحث از تومان می‌کنند، اما با ریال محاسبه می‌کنند، این‌گونه تناقض در ذهن به وجود می‌آید و بعضی وقت‌ها منجر به اشتباه می‌شود، ولی با این اقدام همه چیز شفافیت لازم را پیدا می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: به‌نظرم این اقدام مثبتی است، گرچه بحث رفرم پولی‌ با این مسئله نباید تداخل شود، زمانی که به یک شرایط خاص اقتصادی از نظر ثبات و افق پیشِ‌رو برسیم، آن زمان باید نسبت به حذف صفر از پول ملی‌مان اقدام کنیم، این امر موکول به شرایط آینده است که ان‌شاءالله در آینده نزدیک شاهد آن باشیم./م

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين