امروز : سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ - ۱۲:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«آغاز و انجام هستی و راهبری انسان»؛ پاسخی برای شبهات فکری و اعتقادی

کتاب «آغاز و انجام هستی و راهبری انسان»، نوشته سید محمد رضا دربندی است و توسط «دفتر نشر فرهنگ اسلامی» منتشر شده است.

به گزارش بابل نوین، کتاب «آغاز و انجام هستی و راهبری انسان»، نوشته سید محمدرضا دربندی است و توسط «دفتر نشر فرهنگ اسلامی» منتشر شده است.

سید محمدرضا دربندی در مقدمه کتاب نوشته است: انسان از همان آغاز که پای بر زمین نهاد، با پرسش‌هایی چون از کجا آمده‌ام؟ برای چه آمده‌ام؟ به کجا خواهم رفت؟ آیا این جهان خالقی دارد؟ و امثال این پرسش‌ها روبرو بوده است. پرسش‌هایی که همواره به دغدغه اصلی بشر تبدیل شده‌اند. به قول هایدگر انسان حیوان ناطق نیست، بلکه انسان پرسشگر است. گویا، روح سرگشته او، از جایی آمده است که هوس بازگشت را همواره زنده نگه می‌‌دارد و جوان سرگشته امروز در این تکاپو برای پیدا کردن جوابِ پرسش‌های بنیادین، جستجو می‌کند و آن گاه یا پاسخ اصیل را می‌یابد و یا این که پای در راه سرگشتگی فلسفی، پوچ گرایی و معضلات فراگیر اجتماعی، همچون خودکشی، اعتیاد، سرخوردگی،  می‌نهد. در این کتاب پیشنهاد می شود که قبل از مواجه شدن با این سونامی فکری، بهتر است جوانان، یک دوره مسائل اعتقادی خود را مرور کرده و به رفع اشکالات فکری خود بپردازند.

سید محمدرضا دربندی درباره کتاب خود می گوید: «معمولا کتاب‌هایی که با رویکرد دانشگاهی با موضوع مباحث اعتقادی تألیف شده‌اند، از جمله دو کتابی که قبلا تحت عنوان «معارف اسلامی» و امروز با عنوان «اندیشه دینی» در دانشگاه ها تدریس می‌شود، یکسری مباحث خشک، سرد و بی‌روح را به دانشجو ارائه می‌دهد. دانشجویانی هم که از این کتاب‌ها قرار است بهره ببرند، دانشجویانی هستند که رشته‌ی تحصیلی آن‌ها الهیات نیست و قرار است در طول ۸ سال تحصیل، تا گرفتن مدرک دکتری در مجموع ۴ ساعت معارف دینی داشته باشند. در این ۴ ساعت، باید مطالبی را ارائه کنیم که موجب تحول و تغییری در زندگی‌ آن ها شود. کتاب‌های موجود به نظر من این کار را انجام نمی‌دهند و در واقع این کتاب می تواند چنین نقشی داشته باشد.»

دربندی درخصوص محتوای کتاب می گوید: « ارائه احادیثی از ائمه دین در تایید براهین فلسفی،ارائه ادله اثبات وجود خدا در نزد فلاسفه غربی به منظور نشان دادن اینکه همه انسان ها در همه اعصار به یک نحو به اثبات وجود خدا پرداخته اند و حذف اشکالات قدیمی که امروز موضوعیتی ندارند و طرح آنچه در بین جوانان امروز هنوز مطرح است محتوای این کتاب را تشکیل می دهد.»

آغاز و انجام هستی و راهبری انسان که ۲۸۸ صفحه دارد و در قطع وزیری است، با قیمت ۱۵۵۰۰ تومان به بازار کتاب عرضه شده است./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين