امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۶ - ۱۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بررسی سازو کار‌های کمک رسان در پرداخت یارانه ها

به گزارش بابل نوین، در شرایطی که نظام پرداخت دستمزد‌ها برای کارگران و کارمندان در سطح نازلی به سر می‌برد، تصمیم گرفته شد تا با حذف یارانه دهک‌های پردرآمد، بر میزان دریافت نیازمندان افزوده شود، موضوعی که ژنرال‌های اقتصادی دولت را به نتیجه نرساند؛ چراکه اوضاع بد اقتصادی مردم مانع از آن شد که از همین مبلغ اندک هم صرف‌نظر کنند.

در حالی که قیمت حامل‌های نفتی افزایش یافته و درآمد‌های دولت از هدفمندی یارانه بیشتر شده، ولی باز هم دولتمردان از عذاب الیم و مصیبت عظما سخن گفتند و پرداخت یارانه را یکی از مشکلات ماهانه و عذاب‌آور برای دولت معرفی کردند.

بر اساس این گزارش با وجود گذشت چندین سال از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بسیاری از افراد از نحوه اجرای آن شکایت دارند و به اعتقاد بیشتر کارشناسان ، اهداف متعالی این طرح محقق نشده است.

دراین باره ابوطالبی یکی از شهروندان تهرانی گلایه‌ای درخصوص عدم امکان ثبت نام مجدد در سایت یارانه‌ها داشت و گفت:ثبت نام دریافت یارانه در سال ۹۲ صورت گرفت اما دراین بین افرادی همچون بنده از این ثبت نام جا ماندیم ؛ درحال حاضر امکان ثبت نام مجدد وجود ندارد و زمانی هم که به این سایت مراجعه می‌کنیم دسترسی به آن محقق نمی‌شود.

وی ادامه داد: با یکی از نمایندگان مجلس دراین خصوص صحبت کردم که پاسخ وی این بود از طرف مجلس ، مجوز ثبت نام مجدد صادر شده ، اما دولت هنوز اجرایی نکرده است.

برای اطلاع بیشتر از مشکلات این طرح به سراغ یکی از نمایندگان مجلس و کارشناس اقتصادی رفتیم.

مجوز ثبت نام مجدد برای افراد یارانه بگیر ازسوی مجلس صادر شده است

معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به مشکل عدم ثبت نام مجدد افراد در سایت یارانه‌ها اظهارداشت: باید توجه داشت که مجوز ثبت نام مجدد افراد در سایت یارانه‌ها توسط مجلس صادر شده است و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی مناسبی برای دسته بندی پرداخت یارانه‌ها صورت گرفته و قرار است ساماندهی در شناسایی این امر صورت گیرد.

آقاپور تصریح کرد: متاسفانه اتفاقی که در یارانه‌ها برای افراد رخ داده این است که این مبلغ به افراد نیازمند نمی‌رسد، این درحالی است که باتوجه به تورم درکشور این مبلغ نمی‌تواند کمک خرج افراد مستضعف باشد.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی، قرار است ساز و کار‌های مناسبی برای افزایش قیمت یارانه افراد آسیب پذیر و همچنین کمک به نیازمندان صورت گیرد.

وی تاکید کرد: براین اساس حذف افراد غیر نیازمند در پرداخت یارانه باید در اولویت قرار گیرد.

دولت موظف به شناسایی افراد ثروتمند و حذف یارانه آنهاست

حسین وکیلی کارشناس اقتصادی دراین باره گفت: موضوع پرداخت یارانه‌ها از ابتدا بدون طبقه بندی گروه‌هایی که نیاز به آن دارند انجام شد، این درحالی است که کلیه طبقات درآمدی بدون شناسایی ، مشمول دریافت یارانه شدند.

وی ادامه داد: در دولت نهم و دهم، میزان دریافتی از محل افزایش حامل انرژی به منظور وصول منابع برای پرداخت یارانه‌ها درنظر گرفته شد.

وکیلی در ادامه تصریح کرد: در دولت یازدهم رفته رفته به این نتیجه رسیدند که عدم تعادل بین یارانه و قیمت اضافه شده حامل های انرژی، باری بر دوش دولت است چرا که همچنان به افرادی که نیازی به حمایت ندارند یارانه پرداخت می شود.

وی تاکید کرد:در این شرایط دولت موظف به شناسایی افراد ثروتمند و حذف یارانه آنها است تا یارانه به افراد مستحق برسد.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين