امروز : یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۷ - ۱۰:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

یاراکارت، مرهم درد کشاورزان شد

به گزارش بابل نوین، طی سال های اخیر کشاورزان برای دریافت تسهیلات خرد به منظور تامین نهاده های مورد نیاز با موانع متعددی از سوی بانک ها در جهت تامین وثیقه و ضامن روبرو بودند.

براین اساس با هدف سهولت در انجام امور بانکی کشاورزان و خرید ملزومات و ابزار نهاده های کشاورزی ، اواخر خرداد ماه برای اولین بار یاراکارت از سوی بانک کشاورزی رونمایی شد که انتظار می رود با استمرار در پرداخت این یاراکارت ها نگرانی کشاورزان به حداقل برسد.

حال به سراغ کارشناسان مربوطه می رویم تا از آخرین وضعیت عرضه یاراکارت ها با خبر شویم:

محمد رضا غفوری کارشناس بانک در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت عرضه یاراکارت به کشاورزان اظهار داشت: عرضه یاراکارت از سوی بانک کشاورزی به تازگی در تمامی استان ها آغاز شده و تا کنون مشکلی خاصی در این زمینه گزارش نشده است.

وی افزود: براساس بخشنامه بانک مرکزی حداکثر مبلغ یاراکارت ۵ میلیون تومان است که اعطای آن بسته به میزان دریافت یارانه به کشاورزان متفاوت است.

غفوری با اشاره به اینکه عرضه یاراکارت دستاوردی برای بخش کشاورزی به شمار می رود، گفت: براین اساس کشاورزان برای دریافت تسهیلات خرد نیازی به وثیقه و ضامن ندارند.

این کارشناس بانکی با بیان اینکه عرضه یاراکارت به کشاورزان از ماه گذشته آغاز شده است، عنوان کرد: با توجه به تبلیغات اخیر عرضه این یاراکارت ها مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته که طبق بخشنامه سود این تسهیلات ۱۸ درصد است.

کشاورزان نگران دریافت تسهیلات نباشند

علی خان محمدی مدیرعامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزیگفت: تزریق منابع مالی به هر بخشی مزایا و ضررهای فراوانی به همراه دارد و این درحالی است که اگر عرضه یاراکارت ها در جهت کمک به تولید داخل باشد تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری خواهد داشت.

به گفته وی عرضه یاراکارت به کشاورزان نباید به گونه ای باشد که آنها بتوانند آن را در امور دیگر هزینه نمایند.

خان محمدی تصریح کرد: با توجه به عرضه یاراکارت کشاورزان دیگر دغدغه ضامن برای دریافت تسهیلات خرد جهت تامین نهاده ها، مکانیزاسیون و ادوات مورد نیاز خود را ندارند.

عرضه یاراکارت دستاوردی مهم برای بخش کشاورزی

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی بیان کرد: با توجه به آنکه کشاورزان قبل از شروع سال زراعی با مشکلات متعددی نظیر تامین بذر، کود، سم روبرو هستند از این رو اعطای تسهیلات با شرایط آسان می تواند راهکار مناسبی در جهت بهبود شرایط کشاورزان باشد.

وی افزود: عرضه یاراکارت به منظور خرید ماشین آلات و ادوات مورد نیاز کشاورزان از سوی بانک کشاورزی اقدامی موثر در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر است.

به گفته پاپی زاده استمرار عرضه یاراکارت های ۵ میلیون تومانی دستاوردی مهم برای بخش تلقی می شود چرا که تاثیر بسزایی در بهره وری محصولات کشاورزی دارد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين