امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۷ - ۱۸:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شکایت کمیته ملی حقوق بشر قطر از عربستان به سازمان ملل

به گزارش بابل نوین، کمیته ملی حقوق بشر قطر روز شنبه اعلام کرد که درباره محدودیت ها و موانعی که عربستان برای حجاج قطری در ادای مناسک حج امسال ایجاد کرده،‌ به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی عقیده و مذهب شکایت کرده است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره،‌ کمیته ملی حقوق بشر قطر در بیانیه ای با مخاطب قرار دادن گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی عقیده و مذهب، ‌نگرانی شدید خود را در خصوص سیاسی کاری شعائر دینی و بهره بردای از آن برای تحقق اهداف سیاسی ابراز کرد.

به گزارش ایرنا این کمیته با بیان اینکه سیاسی کاری حج، نقض آشکار همه موازین و معاهدات بین المللی است که قائل به آزادی شعائر دینی است، اعلام کرد: عربستان از آغاز محاصره قطر در پنجم ماه ژوئن (۱۵ خرداد) اقدامات و تدابیر مختلفی از جمله سنگ اندازی در مسیر سفر شهروندان قطری به عربستان و اجرای مناسب دینی حج تمتع و عمره را در پیش گرفته است.

این کمیته غیردولتی قطر اعلام کرد: عربستان تنها از دو گذرگاه هوایی به قطری ها اجازه ورود به این کشور را داده است و این محدودیت ها را حتی برای قطری های مقیم خارج نیز اعمال می کند. به طوری که قطری های مقیم خارج باید ابتدا به دوحه بازگردند سپس از دو گذرگاه مشخص برای اجرای مناسک حج،‌ وارد خاک عربستان شوند.

کمیته ملی حقوق بشر قطر علاوه بر این شکوائیه‌، شکایتی درباره اقدامات محدود کننده عربستان برای حجاج قطری به سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی (یونسکو) تنظیم و اعلام کرده همچنان به اقدامات گسترده خود برای بین المللی کردن این موضوع در محافل ذیربط ادامه می دهد.

بر اساس این گزارش ایجاد محدویت برای شهروندان قطری در ادای شعائر دینی آنها مخالف همه شرایع و موازین بین المللی است. در این کنوانسیون های خارجی به زندانیان نیز تا حد امکان اجازه انجام فرائض دینی شان داده شده است.

این کمیته مستقل قطری پیشتر نیز در بیانیه ای از مسئولان حج عربستان خواست تا مساله حج را با اختلافات سیاسی به وجود آمده ارتباط ندهند و همچنین از حج برای فشار سیاسی علیه قطر استفاده نکنند.

پیش تر برخی از رسانه های قطر از کارشکنی مقام های عربستان برای اعزام حجاج فطری به سرزمین وحی خبر داده بودند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن گذشته (۱۵ خرداد۹۶) با متهم کردن دوحه به حمایت از سازمان های تروریستی ، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.

عربستان برای تحت فشار قرار دادن قطر به منظور تسلیم شدن در برابر خواسته های این کشور، از اهرم حج استفاده کرده و می کوشد با بهره برداری سیاسی از این موضوع،‌ شروط خود را بر دوحه تحمیل کند.
منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين