امروز : پنج شنبه, ۱۴ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ - ۱۰:۴۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وعده های پوچی که به داد بازار مسکن نرسید/ افزایش ۲۵ درصدی قیمت مسکن در اوج رکود بازار

به گزارش بابل نوین، گزارشات میدانی حاکی از آن است بازار خرید وفروش مسکن به شدت تحت تاثیر بازار اجاره قرار گرفته و قیمت ها بدون رونق گرفتن این بازار افزایش یافته است.

به گفته بسیاری از مشاوران املاک کاهش نرخ سود بانکی بهانه ای شده است که سرمایه گذاران به سمت بازار مسکن هدایت شوند و با سرمایه گذاری در این بخش بتوانند رکود ۴ ساله این بازار را بشکنند.

براساس این گزارش یکی از مشاوران املاک کشور درگفتگو با خبرنگار مسکن ،با اشاره به اینکه پایه قیمت مسکن از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع می شود گفت: در سال های گذشته پایه قیمت مسکن از یک میلیون شروع می شد و نهایت قیمت مسکن ۵ میلیون تومان بود اما با گذشت زمان و ورود رکود به این بازار، قیمت ها افزایش یافت و در حال حاضر پایه قیمت خرید یک واحد نوساز ۳ میلیون تا ۳ میلیون و۷۰۰ هزار تومان است .

وی در ادامه افزود: مشکلات مالی و کاهش نرخ سود بانکی جرقه ای شده است که سرمایه گذاران به سمت بازار مسکن کشیده شوند و در حال حاضر این حرکت از بازار اجاره شروع شده است.

یکی دیگر از مشاوران املاک کشور در گفتگو با خبرنگار مسکن تصریح کرد:قیمت های ملک به ویژه در بخش خرید وفروش به صورت کاذب افزایش یافته است و مالکان به دلیل اینکه هیچ نیازی ندارند هر قیمتی که دلشان بخواهد واحد خود را برای فروش می گذارند.

یکی دیگر از مشاوران املاک کشور واقع در غرب تهران نیز درگفتگو با خبرنگار مسکن با اشاره به اینکه طی ۶ ماه گذشته شاهد افزایش شدید قیمتی هستیم گفت: قیمت های خرید مسکن که نهایت بین۲ تا ۳ درصد در زمان رکود افزایش می یافت، ۱۵ تا ۲۵ درصد رشد داشته است و این شوک بزرگی به بازار مسکن وارد می کند.

براساس این گزارش یک واحد ۷۳ متری واقع در شرق تهران محدوده گلبرگ شرقی ۳۴۳ میلیون تومان قیمت گذاری شده است همچنین یک واحد ۵۰ متری نوساز واقع در بلوار فردوس غرب ۳۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

براساس این گزارش یک واحد۵۴ متری۲۲ سال ساخت واقع تهرانپارس ۱۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده و یک واحد ۷۳ متری در سوهانک ۳۹۸ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در همین راستا پور حاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفتگو با خبرنگار مسکن با اشاره به اینکه انتظارات ما از بازار مسکن محقق نشده است گفت: در سال گذشته پیش بینی می شد که با برگزاری انتخابات وعملیاتی شدن صندوق پس انداز یکم تا شهریور ماه بازار مسکن رونق پیدا کند که متاسفانه این پیش بینی ها تا به امروز محقق نشده است.

وی در ادامه افزود: باید بانک ها به حوزه تولید در مسکن و به اشتغال وکار آفرینی کشور کمک کنند تا بازار مسکن رونق گیرد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: یک مقدار کار پیچیده شده و همان طوری که در سنوات گذشته اعلام کردیم تا نظام مالی منضبط نشود رونق به این بازار برمی گردد.

در سال گذشته بانک ها رعایت کردند و تحرک کوچکی در این بازار ایجاد شد اما امسال دوباره بانک ها به این شیوه عمل نکردند و بر خلاف مصوبه شورای پول واعتبار نرخ های خود را افزایش دادند.

براساس این گزارش با توجه به اینکه بازار مسکن خود یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی در کشور به شمار می رود دولت باید بتواند تمرکز و توجه خود را به این بخش دو چندان کند و در صورتی که این بخش رها شود باید منتظر عواقب نا به هنجار آن باشیم.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين