امروز : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ - ۱۲:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جنجالی ترین واکنش های مجازی نسبت به بیانیات عراقچی

به گزارش بابل نوین،روزنامه افکار در گزارشی به بازتاب مجازی اظهارات معاون وزیرخارجه درباره تحریم های جدید پرداخت.

عباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه پس از مدت ها غیبت بالاخره شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد.

عراقچی در برنامه «نگاه یک» پیرامون برجام اظهاراتی داشت که با واکنش هایی را در بین فعالان فضای مجازی به همراه داشت.

وی ابتدا درخصوص برجام و مصوبه اخیر کنگره آمریکا در تمدید تحریم ایران و نقض برجام گفت:تحریم‌های جدید آمریکا قانون جدید و حرف جدید هست اما موضوع جدیدی نیست و در ادامه دشمنی‌های همیشگی آمریکاست.

عراقچی افزود: نباید توقع داشت که با برجام دشمنی آمریکا با ایران کاهش پیدا کند؛ چون برجام فقط درباره یک مساله است.

معاون ظریف تشریح کرد بنا بر بند ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام، با این کار آمریکا برجام نقض شده است چون تصریح شده که برجام با حسن‌نیت اجرا شود و هیچ کاری مانع‌تراشی برای آن نباشد. با این سه پاراگراف نقض برجام صورت گرفته است.

وی ادامه داد: ما در برجام یک «عدم اجرا» داریم و یک «عدم اجرای اساسی» که می‌توان نامش را «نقض برجام» و «نقض فاحش برجام» گذاشت. ممکن است گاهی نقضی صورت بگیرد اما چیزی نباشد که کشورها از برجام خارج شوند مانند تاخیر چندروزه در وظایف.

عراقچی افزود: در برجام رئیس‌جمهور آمریکا متعهد شده که تحریم‌ها را هر ۴ ماه یک‌بار ساقط کند، که اگر نکند این تحریم‌ها بازمی‌گردد و «نقض فاحش» برجام است. ترامپ دوبار با این مساله مواجه شده و آن را ساقط کرده؛ لذا تحریمی بازنگشته است که نقض فاحش برجام محسوب شود.

عضو تیم مذاکره کننده تصریح کرد: مادر تحریم‌ها  قادر نشده تحریم‌هایی که بر اثر برجام برداشته شده را برگرداند. ما هنوز به نقطه‌ای که منافع‌مان از رفع تحریم‌ها کاهش یابد نرسیده‌ایم.

در ادامه نیز واکنش برخی از کاربران شبکه های اجتماعی را مشاهده می کنید:

حمید مهربانی نوشت: یکی به عراقچی بگه اینقدر که برادفاع از برجام ماله کشیدی اگر برا ملی شدن صنعت هسته ای ایران تلاش کرده بودی الان تو اون ور دنیا نیروگاه می ساختیم.

محسن احمدی هم توئیت کرد: تا وقتی آمریکا می بینه این عراقچی ماله کشان بعد هر تحریم میاد وسط و می خواد جمعش کنه! خداوکیلی شما جای آمریکا بودی دوباره تحریم نمی کردی؟

امیرعلی صفا در این باره نوشت: حرفای شنبه شب آقای عراقچی من رو یاد خدا بیامرز مربیِ فوتبالِ زمینْ خاکیِ محلمون انداخت که هش تبر صفرعقب بود و فریاد می زد: نتیجه رو حفظ کنید.

رضا باقری پور در صفحه شخصی اش نوشت: براساس نظرعراقچی نقض برجام شده ولی با نقض فاحش برجام فاصله داریم!

جدا دیگه با مراعات نظیر، تلمیح، صنعت لف و نشر و… هم نمی شه عراقچی رو فهمید.

مهتا شین نیز به نکته جلبی اشاره کرد:

‏عراقچی:اینکه آمریکا و کنگره ما رو تحریم میکنن نشانه اینه که جمهوری اسلامی قدرتمنده

خب اگه با تحریم کردن ما قدرتمندیم پس چرا رفتید مذاکره؟

محمدجواد محمدزاده‏ هم با اشاره به این بخش از صحبت های عراقچی یک سوال اساسی را مطرح کرد:

‏عراقچی میگه اینکه تحریم‌های بانکی حل نشده ربطی به برجام نداره!

خب پس چرا روحانی در روز امضای برجام از باز شدن هزار ال‌سی خبر داد؟

حساب توئیتری جنلی هم با اشاره به واکنش های غیرمقتدرانه دولت نوشت: ‏عراقچى گفته ایران به اقدام آمریکا جواب میده، فکر کنم رفته یه بسته خودکار جدید خریده.

امین اسدی به نکته قابل تاملی اشاره کرد:  ‏آیا می دانید به فاصله‌ی ۱ سال از برجام بیش از ۸۳ قطعنامه و بیانیه‌ی تحریم ایران، در کنگره آمریکا مطرح شده است؟

یکی دیگر از کاربران با یادآوری فاجعه منا و عدم واکنش قاطعانه ایران در توئیترش نوشت: حالا فهمیدم چرا در قتل عام  منا ، آقایون واکنشی نشون ندادن. آخه ماجرا هنوز  فاحش نشده بوده! یه چند نفری زنده برگشتن !

توحید عزیزی هم نوشت: عراقچی فهمیده نقشه‌ی آمریکا ( ترامپ) چیست؛ ابطال  برجام با مقصر جلوه دادن  ایران اما غمبار این است که “ایران” هیچ کاری نمی‌تواند.

یکی دیگر از کاربران نیز با تعجب از فهم این جمله نوشت: « ابراز تحریم‌های جدید، حرف جدیده ولی قطعا موضوع جدیدی نیست!» این جمله یعنی چی آقای عراقچی؟/م

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين