امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۴ - ۱۷:۵۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ضرورت تشکیل بازار مشترک اسلامی برای خدمات‌رسانی به حجاج

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: اگر چند کشور مسلمان بتوانند با یکدیگر پیمان تجاری منعقد کنند، فروشگاه‌های مشترکی تشکیل دهند و اجناس لازم برای زائران را فراهم کنند به تقویت بنیه اقتصادی مسلمانان کمک خواهند کرد.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی رهبر، امام جمعه موقت اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، درباره آثار اقتصادی مراسم حج برای مسلمانان و کشورهای اسلامی اظهار کرد: در روایات، به هر سه آثار اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فریضه حج اشاره شده است و باید هر سه مورد را مورد حج در نظر بگیریم و خود بنده هم کتابی با عنوان ابعاد سیاسی- اجتماعی حج نوشته‌ام که چندین بار چاپ شده و در اختیار حجاج قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در قرآن کریم آمده است: «لِیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَیَذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِی أَیَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلَی مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِیمَهِ الْأَنْعَامِ فَکُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِیرَ؛ تا شاهد منافع خویش باشند و نام خدا را در روزهاى معلومى بر دام‌‌هاى زبان‏‌بسته‏‌اى که روزى آنان کرده است ببرند پس از آنها بخورید و به درمانده مستمند بخورانید»(حج/۲۸) یعنی به حج بیائید تا منافع آن برای شما حساب شود. این منافع، تنها منافع مادی و اقتصادی نیست بلکه منافع مادی و معنوی و اقتصادی را هم شامل می‌شود و همه این موارد باید مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه موقت اصفهان یادآور شد: اگر بخواهیم این موضوع را از منظر اقتصادی مورد توجه قرار دهیم، در روایات اشاره شده است که بسیاری از افراد از این بازار استفاده کرده و اجناس را خرید و فروش می‌کنند و نه‌تنها تجار کلان بلکه افراد بسیاری، کالاهای بزرگ و کوچک را این ایام عرضه می‌کنند.
رهبر اظهار کرد: یکی از آثار حج این است که از کسی که کاروان‌دار است تا کسی که ماشین و هواپیما دارد و همه کسانی که در این ماجرا دخالت دارند و خدمات لازم برای زائران را فراهم می‌کنند، از منافع اقتصادی برخوردار خواهند شد؛ بنابراین اگر امت اسلام، منافع سیاسی و اقتصادی خود را هماهنگ کنند، می‌توانند از لحاظ اقتصادی از بیگانگان بی‌نیاز باشند و کمتر دست التماس به سوی بیگانگان دراز کنند اما متأسفانه اکنون وضعیت برعکس شده است.

ضرورت تشکیل بازار مشترک اسلامی برای خدمات‌رسانی به حجاج

وی ادامه داد: متأسفانه برخی از حکام کشورهای اسلامی، منافع خود را با منافع بیگانه گره زده‌اند؛ بنابراین باید توجه داشت که حج دارای همه ابعاد است و از جمله از بُعد فرهنگی، مردم با معارف دینی آشنا می‌شوند و به معنویات می‌رسند و از بُعد اجتماعی، مسلمانان، بیشتر با یکدیگر آشنا شده و نشست و برخاست‌ها دارند و از اطلاعات دیگر کشورهای اسلامی آگاه می‌شوند و در سطح کلان هم مسئولان کشورها می‌توانند با برقراری معاهداتی، روابط اقتصادی برقرار کنند و هزاران نفر از کسب و کار حاصله از این روابط اقتصادی استفاده می‌کنند.
امام جمعه موقت اصفهان تأکید کرد: درست است که حج، محلی برای کاسبی نیست اما یکی از نتایج آن، این است که داد و ستدها و خرید و فروش و عرضه کالا در آن انجام می‌شود؛ بنابراین باید ابعاد مختلف آن را مورد توجه قرار داد چراکه فعالیت اقتصادی در عرصه حج برای مسلمانان مجاز شمرده شده است.
رهبر یادآور شد: در روایات ما آمده است که وقتی در مورد آثار حج از امام صادق(ع) سؤال پرسیده می‌شود، در کنار بیان فواید مختلفی که اظهار می‌کنند، به فعالیت فروشنده، خریدار، کاروان‌ها، رد و بدل کالا و…. هم اشاره می‌کنند. البته این اصل حقیقت حج نیست بلکه از آثار جانبی آن است و مسلمانان می‌توانند هم از آثار معنوی و هم آثار اقتصادی آن استفاده کرد.
وی در ادامه به بیان دیدگاه‌های خود درباره تشکیل بازار مشترک اسلامی برای خدمات‌‌رسانی به زائران حج پرداخت و گفت: اگر واقعا چند کشور مسلمان بتوانند با یکدیگر پیمان تجاری منعقد کنند، فروشگاه‌های مشترکی تشکیل دهند و اجناس لازم برای زائران را فراهم کنند و اگر زائران، اجناسی را می‌آورند، از آنان خریداری کنند، یکی از فواید این مسئله این است که کالای خودی جایگزین کالاهای بیگانه می‌شود و وضعیت اقتصادی مسلمانان بهبود پیدا می‌کند.
امام جمعه موقت اصفهان در پایان گفت: اگر چنین اتفاقی به صورت صحیح انجام شده و یک بازار مشترک اسلامی تشکیل شود و به مکانی برای کالاهای خارجی تبدیل نشود، هیچ منافاتی با مسئله حج ندارد و می‌تواند به تقویت بنیه اقتصادی مسلمانان هم کمک کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين