امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/05/26 - 15:10 ذخیره فایل ارسال به دوستان

محمدرضا درویشی فستیوال «آینه‌دار» را برگزار می‌کند

فستیوال موسیقی نواحی و آیینی «آینه‌دار» با دبیری محمدرضا درویشی در تهران برگزار می‌شود.

محمدرضا درویشی آهنگ‌ساز، پژوهشگر موسیقی و مؤلف دائرهالمعارف سازهای ایران است.وی در سال ۱۳۵۷ در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد. اوd532d788-333c-4c6d-917a-ed85e143d184 علاوه بر آهنگسازی، از بیست سال پیش پژوهش در موسیقی نواحی مختلف را با سفر به شهرها و روستاهای ایران آغاز کرده‌است.او در موردِ موسیقیِ «کِلیدر» می گوید:

«کلیدر یکی از تلخ‌ترین و سیاه‌ترین کارهایی است که در زندگی هنری خود نوشته‌ام. در خود رمان هم چنین است که هرچه داستان جلوتر می‌رود، نسبت‌های بیشتری با تاریکی پیدا می‌کند. نوشتن این قطعه مثل سیاه‌چاله‌ای بود که هر چه در آن جلوتر می‌رفتم، تلخ‌تر می‌شد. من تاکنون قطعه‌ای به این تلخی ننوشته‌ام. این موسیقی برایم عزیز است و آن را با همهٔ جانم نوشته‌ام.»

موسیقی کلیدر که بر اساس رمان کلیدر محمود دولت آبادی ساخته شده‌است، یکی از شاخص‌ترین آثار درویشی است.

در این دوره از فستیوال که ۱۶ تا ۱۹ خرداد با تمرکز بر موسیقی جنوب کشور برگزار می‌شود، بیش از ۱۲۰ هنرمند به‌صورت انفرادی و گروهی در سه روز در تالار رودکی به اجرای موسیقی مناطق جنوبی کشور می‌پردازند. در این دوره همچنین از هنرمندان شاخص موسیقی نواحی جنوب کشور در مراسم اختتامیه تقدیر خواهد شد. محمدرضا درویشی به‌عنوان دبیر علمی و علی مغازه‌ای به‌عنوان دبیر اجرایی از پارسال به همت بخش خصوصی، فستیوال موسیقی نواحی و آیینی «آینه‌دار» را با هدف ارائه موسیقی بومی و ثبت و حفظ این میراث معنوی پایه‌گذاری کرده‌اند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين