امروز : دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ - ۱۳:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واقعیاتی درباره زندگی شخصی نویسندگان کتاب‌های روان‌شناسی موفقیت

به گزارش بابل نوین، مدت‌های مدیدی است که نوع علاقه و سلیقه مردم به برخی کتب در زمینه‌های مختلف نظیر روان‌شناسی (روان‌شناسی موفقیت)، اقتصاد، ادبیات جهان، جامعه‌شناسی و حتی آیینی سمت و سوی ترجمه‌ای یافته است، البته شاید بتوان گفت قبل از آن، این گونه بوده است، اینکه در بازار نشر ما کتاب‌های ترجمه‌ای به خصوص کتاب‌های ترجمه شده از نویسندگان غربی بالاخص آمریکایی در حوزه‌های روان‌شناسی مبتنی بر راه‌های به سوی کامیابی، پولدار شدن، رسیدن به آرامش، راه‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد سرشار، راه‌های کاهش تنش و ده‌ها مسائل دیگر بازار نشر ما را احاطه کرده است، شاید نبود کتاب‌های داخلی یا نوع عطش مردم در این زمینه و نبود جایگزین و بسته فرهنگی متناسب با این موضوع خود مزید بر علت باشد.

نخستین گزارش این سلسله‌مطالب را در ادامه می‌خوانید.

*پرده اول

در زمینه کتاب‌های روان‌شناسی، ادبیات جهان، جامعه‌شناسی و … برخی انتشارات فعالیت دارند، نگاهی بر برخی کتاب‌هایی که تجدید چاپ متعدد داشته است، میزان علاقه‌مندی و رجوع مردم در دورانی که فروش کتاب‌ها وضع خوبی ندارد به کتب موفقیت را نشان می‌دهد.

در جدول زیر تنها یک نمونه آماری برخی کتب است که به صورت تصادفی انتخاب شده است:

نام انتشارات  مشخصات کتاب
افکار «تحلیل رویا ۱»(گفتارهایی در تعبیر و تفسیر رویا)، کارل گوستاویونگ، چاپ هفتم – ۱۳۹۴
«راه و رسم میلیونرها» مارک فیشر، چاپ دوم – ۱۳۹۴
«معبد میلیونرها»(سرانجام کتاب حکایت دولت و فرزانگی) مارک فیشر، چاپ پنجم – ۱۳۹۴
آئین‌های شفا، علیرضا ملک‌ راه، چاپ اول – ۱۳۹۳
نسل نواندیش «یک دقیقه به خودت اختصاص بده!»، اسپنسر جانسون، چاپ چهارم – ۱۳۹۶
«۱۰ راز دستیابی به موفقیت و آرامش درون»، وین دایر، چاپ دهم – ۱۳۹۶
«به پاخیزید و زندگی با عشق را آغاز کنید»، آنتونی رابینز، چاپ ششم – ۱۳۹۶
«قابلمه را فراموش کن!»(اگر می‌خواهی سالم شوی؟ و عمر طولانی داشته باشی)، هلموت واندمیکر، چاپ دهم – ۱۳۹۵
«اعتماد به نفس»(دستیابی به آن و زندگی با آن»، باربارا دی آنجلیس، چاپ دوازدهم – ۱۳۹۵
«کنترل ذهن»(تکنیک‌های رسیدن به سطح موفقیت ذهنی)، خوزه سیلوا، چاپ بیست و یکم – ۱۳۹۵
«مهارت‌های سخنرانی(سخن بگویید تا برنده شوید)، برایان تریسی، چاپ پنجم – ۱۳۹۵
«روش‌های جذب و متقاعد کردن دیگران»، دیوید جی.لیبرمن، چاپ نهم – ۱۳۹۵
«هنر گفت‌وگو با هر کس، در هر جا»(مهارت‌های لازم برای موفقیت در شرایط مختلف، روزالی ماگیو، چاپ هفتم – ۱۳۹۵
«رازهایی درباره زنان» (که هر مردی باید آن‌ها را بداند)، باربارا دی آنجلیس، چاپ چهاردهم – ۱۳۹۵
«رازهایی درباره مردان» (که هر زنی باید آن‌ها را بداند)، باربارا دی آنجلیس، چاپ بیست و یکم – ۱۳۹۵
«اسرار ذهن ثروتمند»، تی هارو اکر، چاپ دهم – ۱۳۹۵
«مبانی موفقیت»، جک کنفیلد، چاپ نهم – ۱۳۹۵
«موفقیت نامحدود در ۲۰ روز»، آنتونی رابینز، چاپ سی و چهارم – ۱۳۹۵
«۴۰ فکر سمی»(حتی یک لحظه هم این افکار را باور نکن!)، آرنولد لازاروس و دیگران، چاپ نهم – ۱۳۹۵
«دوازده ستون موفقیت»، جیم ران،کریس وایدنر، چاپ یازدهم – ۱۳۹۵
«معجزه سپاسگزاری»، راندا برن، چاپ هشتم – ۱۳۹۵
«قورباغه‌ات را ببوس!»، برایان تریسی،کریستینا تریسی استاین، چاپ پنجم – ۱۳۹۵
«رازهایی درباره زندگی»(که هر فردی باید بداند)، باربارا دی آنجلیس، چاپ دهم – ۱۳۹۵
«افکارتان را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند»، برایان تریسی، چاپ هفتم – ۱۳۹۵
«اثر مرکب» (ایجاد تحولی شگفت‌انگیز در زندگی درآمد و موفقیت شما)، دارن هاردی، چاپ هفتم – ۱۳۹۵
«شهامت موفق شدن!»، کاترین پاندر ، چاپ هشتم – ۱۳۹۵
«۵ دقیقه ماساژ ۲۴ ساعت آرامش»، رابرت دی، چاپ نهم – ۱۳۹۴
«۹۱۱ راز زیبایی»، دیان آیرونز، چاپ شانزدهم – ۱۳۹۴
«انسان شفابخش»،همراه با سی دی، خوزه سیلوا، چاپ هشتم – ۱۳۹۴
«لحظه‌های ناب و حقیقی»، باربارا دی آنجلیس، چاپ ششم – ۱۳۹۴
«قوانین روابط موفق»، باربارا دی آنجلیس، چاپ پنجم – ۱۳۹۴
«معجزه صمیمیت»(راز موفقیت در انتخاب و رابطه با همسر)، حمیدرضا غلامرضایی، چاپ نوزدهم – ۱۳۹۴
«نگران نباشید، پول درآورید» (۱۰۰ کلید ثروتمند شدن)، ریچارد کارلسون، چاپ نهم – ۱۳۹۴
«۲۱ راز موفقیت در لحظه‌های بحرانی»(تسلط یافتن بر بحران)،  برایان تریسی، چاپ چهارم – ۱۳۹۴
«جادوی فکر بزرگ(اهداف عالی برای خود تعیین کنید…آن گاه از آن ها فراتر روید)، دیوید جی. شوارتز، چاپ سیزدهم – ۱۳۹۴
«۱۳ اشتباه مهلک مدیران»(و طریقه اجتناب از آن‌ها)، دابلیو استیون بران، چاپ سیزدهم – ۱۳۹۴
«چگونه منطقی زندگی کنیم؟»، آلبرت الیس،رابرت هارپر، چاپ ششم – ۱۳۹۶
«دستان شفابخش»، خوزه سیلوا،رابرت استون، چاپ چهل و ششم – ۱۳۹۶

«نمی‌گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد»، آلبرت الیس،آرتور لانگ، چاپ هفتم – ۱۳۹۶

«آیا تو آن گمشده‌ام هستی؟»، باربارا دی آنجلیس، چاپ سیزدهم – ۱۳۹۶
ایران‌بان،قطره «چطور باید در بحران بلوغ زنده بمانیم؟»، فیلیپ ژیمه،اودیل آمبلار، چاپ نهم – ۱۳۹۴
«چطور باید یک دختر زنده بماند؟»،‌ امانوئل ریگون،برنادت کاستاپراد، چاپ یازدهم – ۱۳۹۴
«قله‌ها و دره‌ها»(مدیریت لحظه‌های خوب و بد زندگی)، اسپنسر جانسون، چاپ دهم – ۱۳۹۳
«قوانین زندگی»، ریچارد تمپلر، چاپ دهم – ۱۳۹۲
«روان‌شناسی زنان»(سهم زنان در تجربه بشری)، جانت شیبلی هاید، چاپ چهارم – ۱۳۹۴
اهورا «سنگ درمانی»، ادیث شوفل برگرلاندهر
«سنگ درمانی ۲»، شوفل برگر، ادیث لاندهر
«خانواده و مدیریت پول»، سیده مهشید پیام

*پرده دوم

عالیه یگانه مدیر داخلی انتشارات نسل نواندیش که از قضا دستی بر ترجمه هم دارد، درباره کتاب‌های پرفروش انتشاراتش به خبرنگار فارس می‌گوید: کتاب‌های «اثر مرکب»، «قطار سرعت به سوی ثروت» و «امسال تکرار نخواهد شد» اثر دارل هاردی امسال برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب عرضه شد که بسیار مورد استقبال واقع شد، همچنین بیشتر کتاب‌هایی که در رابطه با موفقیت و ارتباطات هستند هم مخاطبان را به خود جذب کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه عمده کتاب‌های ترجمه‌ای این انتشارات یا از سوی ناشر و یا از سوی مترجم معرفی می‌شوند و بعد ترجمه می‌شوند، می‌افزاید: بیشتر کتاب‌های انتشارات نسل‌نواندیش از آثار آنتونی رابینز، باربارا دی آنجلیس، برایان تریسی، وین دایر، رابرت کیوساکی، جک کنفیلد، دارن هاردی، ران دابر، دبی فورد، رندی گیج، اندرو متیس، خوزه سیلوا، ناپلئون هیل و دونالد ترامپ است، که مورد استقبال خوب عموم  هم واقع شده‌اند.

یگانه با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم به خصوص در زمینه کتاب ابراز می‌دارد: با این وجود اکثر کتاب‌های موفقیت با استقبال عموم مواجه است، البته در این میان نوع سلیقه و زمینه مطالعات مردم هم تغییراتی داشته است که اینکه به سوی کتاب‌های موفقیت و راه‌های ثروتمند شدن سوق پیدا کرده است.

وی با تأکید بر اینکه اکثر مترجم‌‌های انتشارات نسل‌نواندیش، بومی‌سازی کتاب‌ها را مدنظر قرار می‌دهند، ادامه می‌دهد: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، بنده و همکارانم شاهد بودیم که برخی مخاطبان این کتاب‌ها از تغییر اندیشه و شیوه زندگیشان سخن گفتند و اینکه این کتاب‌ها تا چه میزان توانسته در زندگی آنها مثمرثمر باشد و خواستار معرفی کتاب‌های تازه ترجمه شده بودند.

*پرده سوم

کتاب‌های افرادی همچون باربارا دی آنجلیس، برایان تریسی، آنتونی رابینز، وین‌دایر و دیگر نویسندگان روان‌شناسی یا جامعه‌شناسی غربی با تیراژی بسیار بالا چاپ می‌شود. این اشخاص از اندیشه‌های تشکیلاتی پیروی می‌کنند که ایده‌ها و گفته‌های بسیاری در زمینه خودشناسی و رشد معنوی انسان دارند، اما این معنویت ره به کجا می‌برد، معنویتی که سر از «نیروی درون به عنوان خدای درون یا ترویج قانون جذب، تجسم خلاق و…» سر می‌آورد! در ادامه نگاهی اجمالی به زندگانی، نوع تفکر و فعالیت‌های سه نویسنده برجسته در این زمینه می‌پردازیم.

-ایستگاه اول/باربارا دی آنجلیس

نویسنده و سخنور مشهور آمریکایی بیشتر به عنوان متخصص روابط شناخته می‌شود. وی ناکامی‌های متعددی را در ایجاد، حفظ و ثبات ارتباطات خود با جنس مخالف داشته، محصول تجربیاتش را با قلمی شیوا به رشته تحریر کشیده است، جالب اینکه دی آنجلیس برهه‌ای همسر جان گری نویسنده کتاب معروف «مردان مریخی و زنان ونوسی» با موضوع تحکیم روابط زناشویی زوجین بوده که البته زندگی مشترک آنان به طلاق ختم می‌شود، وی در سال ۱۹۵۱ در آمریکا به دنیا آمد، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه سیرا لس‌آنجلس در رشته روانشناسی گرفت و مدرک Ph.D خود را از دانشگاه کلمبیا یاسیفیک دریافت کرد، کتاب «عشق‌ورزی کار» وی در سال ۱۹۹۴ برنده جایزه Infomercial سال شد، کتاب‌هایش به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده که نام برخی از این کتاب عبارتند از: رازهایی درباره زندگی که هر فردی باید بداند، عشق و شور زندگی، اعتماد به نفس، رازهایی درباره زنان، رازهایی درباره مردان، رازهایی درباره‌ زندگی، رازهایی درباره‌ عشق، لحظه‌های ناب و حقیقی، روابط رمانتیک پلی به سوی عشق الهی، عشق را بجویید تا بیابید ، از باربارا بپرسید، یک صد درس آموزنده درباره زندگی عشق و ازدواج، چطور به این وضعیت دچار شدم؟، سوپ جوجه برای روح زوجین، سوپ جوجه برای روح رمانتیک و … . باربارا بارها در کتاب‌هایش تعابیر مختلفی از خدا با عباراتی مانند نیروی برتر، نیروی متعالی، قدرت  برتر، خداوند یا هرآنچه شما اسم آن را می‌گذارید، نام برده است که این نوع ادبیات مروج نسبیت و پلورالیسم است، وی با توجه به سبک زیست جامعه غربی، در آثارش از روابط کوتاه مدت (یک تا چند ماهه) خود با مردان سخن به میان آورده و از هر یک تجربه‌ای ناکام کننده را به عنوان درسی برای زندگی بیان می‌کند و حال با توجه به این شرایط برای دیگران نسخه تعالی می‌نویسد!

-ایستگاه دوم/آنتونی رابینز

آنتونی رابینز متولد ۱۹۶۰ در کالیفرنیای آمریکا، مسیحی پروتستان، دارای مطالعات بسیار گسترده در علم روان‌شناسی، نویسنده و سخنران است. مدیر و مؤسس انستیتو بین‌المللی رابینز است. که به تحقیق درباره‌‌ افزایش توانایی‌های فکری و جسمی انسان و تندخوانی و تربیت و… می‌پردازد. وی در ۲۹ فوریه ۱۹۶۰ در خانواده‌ای نسبتا فقیر به دنیا آمد و به گفته‌ خودش در ۲۹ سالگی ره صد ساله را در یک شب گذراند، کتاب‌هایش به فارسی ترجمه و پخش شده است، از جمله‌ می‌توان به توان بی‌پایان و ۱۱ جلد شاه کلید موفقیت (مدیریت احساسات، خودت را بشناس و…) اشاره کرد، در آثار او هم ترویج پلورالیسم دینی مشاهده می‌شود،‌ چرا که مخاطب خود را به خدای درون و نیروی درون سوق می‌دهد، در واقع معنویت و روی‌ آوردن به خدای یکتا نهایت ادعای او نیست.

-ایستگاه سوم/برایان تریسی

برایان تریسی مدیرعامل و و رئیس شرکت بین‌المللی برایان تریسی است که تخصصش توسعه و بهبود عملکرد افراد و سازمان‌ها است، وی روز ۵ ژانویه ۱۹۴۴ در کانادا متولد شده است تا کنون سمینارهای بسیاری در زمینه انگیزش انسان‌ها و سازمان‌ها ارائه داده و کتاب‌های زیادی در زمینه تجارت، نحوه برخورد و رفتار با انسان‌ها ارائه کرده است، اغلب موضوع سمینارهای وی شامل رهبری، فروش، مدیریت مؤثر و استراتژی کسب و کار است، قورباغه‌ات را قورت بده، قورباغه‌ات را ببوس، قدرت جذبه، رموز اعتماد به نفس، راز موفقیت میلیونرهای خودساخته و  فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند از جمله آثار  اوست، با این وجود القائات و اندیشه‌های وی قطعه‌ای از پازل «تجارت عصر جدید» است، کتابهایش اغلب کم حجم و غالباً تکرار مطالب همدیگر است. در آثار وی نیز می‌توان به اهدافی نظیر تغییر ذائقه معنوی دیگران و ترویج فرهنگ زندگی امریکایی و ارائه یک طرح معنوی سکولاریزه شده دست یافت.

*پرده چهارم

پژوهشگران و نویسندگان علوم رفتاری و اجتماعی غربی بیشتر آثار خود را در حوزه ارتباط فرد با خود یا ارتباط فرد با دیگران مورد بررسی قرار می‌دهند، به عبارتی دیگر آثار آنها مبتنی بر تجریباتشان به رشته تحریر در می‌آید، عدم تحکیم خانواده و عدم ثبات زندگی زناشویی یا راهبری مرموزگونه از فرهنگ آمریکایی برای پیشبرد نظم نوین جهانی همه و همه در آثار این نویسندگان مشهود است که به نوعی اندیشه‌های وحیانی یا همان جایگاه خداوند متعال نادیده گرفته شده است،‌ در این میان در کشور ما نیز عدم  وجود ارائه ما به ازای اسلامی از سوی ا ندیشمندان و محققان دانشگاهی و حوزوی مزید بر علت شده است که تبعات آن در دراز مدت در جامعه نمایان خواهد شد./م

منبع: صراط

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين