امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ - ۲۲:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارش اختصاصی به بهانه روز خبرنگار

خبرنگاران یادآور ولی‌نعمت بودن مردم به مسؤولان هستند

حمایت و هدایت خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی با توجه به نظرات مختلف برای جامعه رو به پیشرفت ما بر اساس آرمان‌های موجود بسیار مهم است

به گزارش بابل نوین به نقل از بلاغ، همزمان با هفدهم مردادماه روز خبرنگار در سراسر ایران اسلامی اهالی رسانه و خبرنگاران در تیررس نگاه مردم و مسؤولان قرار دارند و از این جهت می‌توان این روز و هفته خبرنگار را یکی از مقاطعی در طول سال دانست که می‌توان اوضاع رسانه‌ای کشور و به‌ فراخور آن خبرنگاران را بررسی کرد.

همگان در این مسئله اتفاق نظر دارند که خبرنگاران چشم بینا و گوش شنوای مردم هستند و پیام مردم را به مسؤولان و در صورت نیاز پیام  آن‌ها را به احاد جامعه منتقل می‌کنند پس نگاه منصفانه و نقادانه به این شغل که به عنوان یکی از پنج شغل سخت در دنیا مطرح است بسیار اهمیت دارد.

از همین رو به گزارشی پیرامون وظایف و عملکرد خبرنگاران از سه منظر و دیگاه مسؤولان، خبرنگاران و مردم می‌پردازیم تا شاید دریچه‌ای تازه را بگشاییم.

نظرات مسؤولان در مورد خبرنگار و رسالت خبری:

خبرنگاران مواظب باشند با افکار و دین مردم بازی نکنند

آیت‌الله سیدرحیم توکل عضو خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به رسالت امانت‌داری خبرنگاران اظهار کرد: ارزش هرعملی به توان آن عمل بر می‌گردد، هرچه توان عمل بالاتر باشد ارزش آن بالاتراست و اگر آن توان را در مسیرمنفی به کار بگیرد، تخریب آن بالاتر است پس خبرنگاران باید به ارزش عمل خود پایبند باشند.

وی افزود: انسان با افرادی مثلا با یکصد نفر در تماس است اگر کارما خوب باشد یکصد نفر را به کار خیر دعوت می‌کند کار منفی باشد یکصدنفر را به کار بد دعوت می‌کند و اگر این کار از سوی خبرنگار باشد این صدنفر می‌شوند هزار نفر یا ده میلیون نفر، هرچه برد عمل بالاتر باشد عمل مثبت باشد برکاتش بالاتر و اگر منفی باشد نکبت بالاتر است.

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: خبرنگاری کاری است که به زمان، منطقه و افراد خاص محدود نمی‌شود و گسترده است، میدانی باز می‌کند برای افراد و هرکه را به این میدان وارد کنیم راه برای آن فرد باز است تا ذهنیات فکری خود را انتقال دهد.

آیت‌الله توکل ادامه داد: اگر در کار خبر نکات مثبت باشد و در افکار مردم ایجاد کار مثبت و شبهات را برطرف کند به تعداد افرادی که مطالعه می‌کنند بر آن مسؤول یا خبرنگار نیز ثواب می‌نویسند. وی در پایان گفت: خبررسانی کار بسیار عظیمی است و خبرنگاران باید خیلی مواظب باشند، با افکار و دین مردم بازی نکنند.

داشتن اطلاعات درست مسؤولیت کار خبرنگاران را سنگین‌تر می‌کند

محمدتقی عباسپور فرماندار ویژه بابل ضمن تبریک به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: در میان اقشار جامعه بنابر اهمیت و ضرورت، روزهایی به نامشان وجود دارد که موجب بازنگری توجه نسبت به آن قشر می‌شود و بهانه‌ای است که از زحماتشان قدردانی شود و روز خبرنگار هم از همین روزها است.

وی افزود: این روز از این جهت ارزشمند است که در طول سال برای یک‌بار هم شده همه نگاه‌ها به سمت این قشر می‌رود و توجه ویژه‌ای به آن‌ها می‌شود.

فرماندار ویژه بابل با اشاره به وظایف خبرنگاران در جامعه ادامه داد: این دوستان انسان‌هایی علی‌القاعده آگاه، مطلع و دارای اشرافیت کامل اطلاعاتی در هر موضوعی باید باشند تا انعکاس دهنده واقعیت‌ها و حقایق باشند.

این مقام مسؤول تصریح کرد: کسی که درست و کامل نداند و متوجه تحلیل درست قضایا نشود طبیعتا در انعکاس خبر ممکن است دچار خطا شود.

عباسپور در پایان گفت: داشتن اطلاعات درست مسؤولیت کار خبرنگاران را سنگین‌تر می‌کند و امیدوارم با تعهدی که دارند بار رسالت سنگینی که در خصوص اطلاع‌رسانی دقیق، صحیح، به‌موقع و مطابق با واقعیت را به درستی بر دوش کشند.

اصحاب رسانه باید خیرخواهانه و نقادانه عمل کنند

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: باید بگویم خبررسانی مسؤولیت سنگینی است تا جایی که امیرالمومنین در این زمینه می‌فرمایند “طبیعت انسان این است دشمن چیزی باشد که نمی‌داند”.

وی افزود: رسالت خبر نگاران بر راستی و درستی است و با تفکر انقلابی و اسلامی باید در جامعه اسلامی به مسائل نگاه کند و خوب و بد هر چیز را تمیز دهد.

عضو فعلی کمیسیون تنقیح لوایح مجلس ادامه داد: خبرها انسان را در جریان مسائلی که نمی‌داند چه مثبت و چه منفی قرار می‌دهند و قوت و ضعفش را می‌رساند پس انتظار می‌رود خبرنگاران با مسؤولیت خطیری که دارند با منافع ملی، انقلابی و به دور از شایعه کار کنند.

ناصری در پایان با تاکید بر حفظ اصول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در انتشار اخبار گفت: خبرنگاران به محتوای خبرها و بازتاب آن‌ها توجه کنند زیرا آن‌ها مسؤولند و اصحاب رسانه باید خیرخواهانه و نقادانه عمل کنند.

خبرنگاران برای تعالی روزافزون جامعه اسلامی و فردایی بهتر گام بر می‌دارند

مهدی بادیکناری رییس شورای روابط عمومی شهرستان بابل و مدیر روابط عمومی فرمانداری ویژه این شهرستان در گفت‌و گو با ما اظهار کرد: روز خبرنگار در حقیقت روز نکوداشت تلاش‌های صادقانه مردان و زنانی است که در راه دسترسی، انعکاس اخبار و اطلاعات از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

وی افزود: خبرنگاران با تکیه بر تعهد و تخصص خویش، با نگاه پرسشگرانه و نقادانه‌شان، کژی را به راستی و کاستی را به کمال سوق داده و با نگاه کاوشگر خود برای تعالی روزافزون جامعه اسلامی در جهت دستیابی به فردایی بهتر گام بر می‌دارند.

 رییس شورای روابط عمومی شهرستان بابل ادامه داد: شرافت و بزرگی این حرفه را ارج می‌نهیم و خوشحالم بگویم تعامل بسیار خوبی بین روابط عمومی‌های ادارات و اصحاب رسانه این شهرستان برقرار است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

بادیکناری در پایان گفت: انجام رسالت آگاهی‌بخشی، شفاف‌سازی و ارتقاء سطح فرهنگی جامعه انتظار مسؤولان و مردم از خبرنگاران است که امیدوارم با استعانت و توکل به خداوند متعال در این راه موفق باشند.

نظرات خبرنگاران در مورد رسالت خبری

مطبوعات باید یادآوری کنند که مردم ولی نعمت ما هستند

مهدی رفیعی خبرنگار مازنیوز و عصر مازندران در گفت‌و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: باید بگویم که نقش مطبوعات دربسیاری از عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی در انقلاب اسلامی قابل تامل است و با توجه به رسالتی که به عهده این قشر است باید سعی کنند در تراز خبرنگار انقلابی عمل کنند.

وی افزود: با در نظر گرفتن مصالح، منافع ملی و مذهبی حرف‌های خود را به مسؤولان و به هموطنان خود ارایه دهند و در حقیقت پلی هستند میان مردم و مسؤولین.

این خبرنگار ادامه داد: هر چند این قشر زحمتکش خودشان هم هزاران مشکل معیشتی و مشکلات کاری دارند و بدون هیچ چشم‌داشتی در تمام عرصه‌های خبر رسانی حضور فعال دارند که شاهد مثال آن مقاطع مختلف انقلاب است که جایگاه اهل قلم به خوبی حس می‌شود و بیان حقایق آن‌ها موجب بیداری ملت ما شد.

رفیعی تصریح کرد: به نظر بنده مطبوعات باید یادآوری کنند که مردم ولی نعمت ما هستند و حکومت باید مردم را در عرصه‌های مختلف مشارکت دهد.

وی افزود: نقش مطبوعات در دوران‌های مختلف متفاوت است مثلا در جنگ تحمیلی عراق برعلیه ایران بار دیگر مسولیت مطبوعات و اهل قلم سنگین‌تر گردید که دراین برهه از زمان هم با از خود گذشتگی شخصیت‌هایی مانند سید شهیدان اهل قلم شهید آوینی و بعد از آن شهید صارمی موجب سربلندی این قشر گردید.

این خبرنگار تاکید کرد: بعد از جنگ که نقش مطبوعات در سازندگی غیرقابل انکار بوده و برای توسعه و اهداف برنامه‌های دولت‌ها نکات مهمی را از زبان مسؤولین به گوش ملت رسانده و حرف‌ها و دردل‌های مردم را هم به دست‌اندرکاران نظام گوشزد کردند.

رفیعی در پایان گفت: امیدوارم شاهد پیوند مستحکم‌تر مردم، مسؤولین ارشد و مدیران مازندران با رسانه‌ها باشیم و ان‌شالله همکاران بنده در انتقاد کردن که حق مسلم آن‌هاست حق را در نظر بگیرند، به هیچ‌وجه در انتقاد کردن اخلاق را به مسلخ نبرد.

خبرنگاران جهت تنویر افکار عمومی جامعه نقش‌آفرینی می‌کنند
علی کفایی‌مهر بازنشسته موسسه و روزنامه کیهان که همچنان به فعالیت رسانه‌ای خود در این مجموعه ادامه می‌دهد در رابطه با روز خبرنگار اظهار کرد: در پی شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ در مزار شریف در حین انجام وظیفه در افغانستان بدست عوامل طالبان شورای فرهنگ عمومی کشور در نخستین سالگرد شهادت این شهید روز ۱۷ مرداد را در سال ۱۳۷۸ به عنوان روز خبرنگار نامگذاری کرد که واقعا چنین روزی در تقویم کشور خالی بود.

وی افزود: در این روز و بعضا هفته به این بهانه پاسداشت‌ها و مراسمات گوناگون برای یادمان روز خبرنگار بر گزار می‌گردد که عملی نکوهیده است و امیدوارم فقط به این روز ختم نشود.

نماینده و خبرنگار روزنامه کیهان در بابل تاکید کرد: به نظر من خبرنگار و رسانه در دنیای کنونی با توجه به انفجار اطلاعات رکن چهارم دمکراسی قلمداد می‌شوند و به واقع هم اینگونه است.

وی در پایان گفت: خبرنگاران صدیق‌ترین و امین‌ترین افراد جامعه هستند که با خلوص نیت جهت تنویر افکار عمومی جامعه نقش‌آفرینی می‌کنند.

نظرات مردم در مورد رسانه و خبرنگاران

سیدرحیم فلاح (معلم بازنشسته): کار خبری بسیار سخت و طاقت فرساست، عموما خبرنگاران کمتر زحماتشان دیده می‌شود که این خیلی بد است.

مصطفی محمدی(مجری): کار خبر بسیار حساس و قابل ارزش است و اصحاب رسانه کمتر به چشم می‌آیند که از همین منظر خبرنگاران هم مانند هنرمندان دغدغه معیشت دارند، باید به صورت جدی از سوی مسؤولان به این مسئله توجه شود.

سیدرضا مقیمی (خبرنگار): خبرنگار و اصحاب رسانه به مثابه افسران جنگ‌نرم باید شجاع و متعهد باشند و در مقابل هجمه‌های خبرگزاری‌های وابسته به قدرت‌های استکباری به درستی و انقلابی عمل کنند و آنچه که حقیقت است را  انعکاس دهند البته با حفظ حرمت اشخاص چه حقوقی و چه حقیقی.

سیدحسین جعفرنژاد(متخصص شنوایی سنجی): اصحاب رسانه باید در کار خود تخصص و تعهد را همزمان به کار بندند و خبرنگارانی در این راه موفق هستند که دغدغه و مشکلات مردم را در اولویت قرار دهند.

سمیه بتیار(دانشجو): خبرنگارانی که از مردم بنویسند و مشکلاتشان را به گوش مسؤولان برسانند مورد توجه مردم قرار خواهند گرفت و مردم با دعای خیرشان از آن‌ها حمایت خواهند کرد.

به گزارش بلاغ،  امروزه فضای رسانه‌ای آنچنان مورد توجه مردم و ارتباطات جهانی قرار گرفته است و تاثیرات خود را بر مردم عیان کرده که حتی فضای مجازی در بستر اینترنت و خبرگزاری‌ها می‌توانند در بسیاری از اتفاقات روزمره تاثیرگذار باشند، از این رو حمایت و هدایت خبرنگاران در تراز انقلاب اسلامی با توجه به نظرات مختلف برای جامعه رو به پیشرفت ما بر اساس آرمان‌های موجود بسیار مهم است.

پس مسؤولان با درک این موقعیت تاریخی باید زمینه‌ساز بالابردن تراز علمی خبرنگاران و حل مشکلات معیشتی این قشر فرهیخته و کمتر دیده شده باشند تا در لوای آن بتوان در چارچوب رسالت خبری که همان آگاهی‌بخشی راستین به مردم است گام موثر برداشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين