امروز : جمعه, ۲۶ دی , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/26 - 17:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نمایش اپرای «رستم و سهراب» با حضور چکناواریان

فیلم اپرای «رستم و سهراب» که در دو پرده و چهار صحنه به آهنگسازی و رهبری لوریس چکناواریان و کارگردانی وحید زارع‌زاده اجرا شده است، ۹ خرداد به‌نمایش گذاشته می‌شود.Loris-Tjeknavorian5

به لوریس چکناواریان ۲۵ اردیبهشت در روز ملی فردوسی، نشان فردوسی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اهدا شد. این نشان به او به‌عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته فرهنگی و هنری که آثار ارزشمند هنری درباره داستان‌های شاهنامه خلق کرده، تقدیم شد. این رهبر ارکستر می‌گوید: «علاقه به شاهنامه و فردوسی موجب شد در این حوزه با تلاش زیادی کار کنم و مجموعا چهار اپرا درباره داستان‌های شاهنامه نوشتم که این اپراها در طول ۴۰ سال گذشته بارها در داخل و خارج از کشور اجرا شد.»

لوریس چکناوریان از ارمنی‌های ایرانی و زاده بروجرد است.او از سال ۱۹۸۹ (میلادی) تا ۲۰۰۰ رهبری ارکستر فیلارمونیک ارمنستان را برعهده داشت و بیش تر در ارمنستان به سر می‌برد. به مدت ۳ سال (۹۳-۱۹۹۱) نیز برای اجراهای خیریه با این ارکستر در وین بود.او بیش از ۷۵ اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از ۴۵ موسیقی فیلم ساخته‌است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين