امروز : یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۱ - ۱۸:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
محمدجوادظریف:

بدعهدی آمریکا در برجام باید به نحوی پاسخ داده شود که به نفع آنها نباشد

به گزارش بابل نوین، محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه صبح امروز (شنبه، ۲۱ مرداد ماه) فراکسیون امید حضور یافت و درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای چهار سال دوم کاری خود گفت: در حوزه سیاست خارجی طبق قانون وزارت خارجه صرفا مسئول روابط خارجی نیست و تمامی امور ویژه این حوزه زیر نظر مقام معظم رهبری است که در چارچوب‌ها تعیین می‌شود.

وزیر پیشنهادی امور خارجه کشورمان با بیان اینکه هماهنگی این وزارتخانه با سایر وزارتخانه‌ها در دولت یازدهم مناسب بود، عنوان کرد: در اجلاس اخیر علی‌رغم اینکه برنامه کاملا داخلی بود، اما ۲۷ کشور اروپایی در آن حضور داشتند لذا باید به واقعیات آنگونه که هست نگاه کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حضور ۱۰۵ هیأت خارجی در مراسم تحلیف در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌نظیر است، اظهار داشت: نباید این واقعیات را دست کم گرفت و باید از ظرفیت‌های موجود آن استفاده کرد.

ظریف حوزه همسایگان و دیپلماسی اقتصادی را از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت امور خارجه دانست و افزود: تا پیش از این هیچ سهمیه‌ای در معادلات بین المللی درباره سوریه نداشتیم اما اکنون ما تعیین کننده برگزاری جلسات و اعضایی که می‌توانند در این جلسات حاضر شوند، هستیم.

وزیر پیشنهادی امور خارجه با اشاره به تغییرات ساختاری که این وزارتخانه در دستور کار دارد، عنوان کرد: متناسب با اولویت‌ها تغییر در ساختار خواهیم داشت که برهمین اساس معاونت‌های منطقه‌ای حذف شده است و معاونت سیاسی با تمرکز بر حوزه‌های مورد نیاز فعال می‌شوند.

وی هماهنگی‌های داخلی وزارت خارجه با سایر دستگاه‌ها را در چارچوب دانست و اظهار داشت: در حوزه برجام به اهداف خود رسیده‌ایم و تاکنون موانع حمل و نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجایی که در مذاکرات درباره سایر حوزه‌ها صحبت نشد لذا نمی‌توان انتظار داشت تحریم‌ها در حوزه‌های دیگر نیز برداشته شود.

ظریف با بیان اینکه تاکنون میلیارد‌ها دلار سرمایه خارجی بعد از برجام وارد کشور شده است، ابراز داشت: البته بدعهدی آمریکا باید به نحوی پاسخ داده شود که در پایان این اقدامات به نفع آمریکایی‌ها نباشد چنانچه سرمایه‌گذاری توتال در ایران یک پله جهش محسوب می‌شود.

وزیر پیشنهادی امور خارجه کشورمان در پایان اظهارات خود درباره حضور زنان و اهل سنت در این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه در دولت یازدهم نخستین دستگاهی بود که از حضور زنان به عنوان معاون وزیر و سفیر و همچنین یک سفیر اهل سنت استفاده کرد که این منوال در دولت دوازدهم ادامه می‌یابد البته متأسفانه به دلیل عدم توجه به حوزه زنان، بانوان زیادی در سطوح مدیریتی وزارت خارجه نداریم، اما روی این موضوع کار می‌کنیم.

نجفی خوشرودی: تأکید بر مدیریت تنش در برنامه ۴ ساله وزارت امور خارجه

علی نجفی خوشرودی در جلسه فراکسیون امید با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: زمانیکه کشور با تحریم‌های پیچیده مواجه بود، آقای ظریف توانست به خوبی و با درایت از پس مسائل مذاکرات برآید و سیاست خارجی توسعه گرا را مدنظر قرار دهد.

نماینده مردم بابل در ادامه با تأکید بر اینکه باید فضای تهدید نظامی آمریکا را از جمهوری اسلامی دور کرد، اظهار داشت: برنامه وزارت خارجه برای ۴ سال دوم، بر مدیریت تنش تأکید دارد و در آن به گفتمان مبارزه با تروریسم توجه می‌شود.

صباغیان بافقی: ضرورت پایبندی طرفین مذاکره به نتیجه برجام

محمدرضا صباغیان بافقی نیز در ادامه جلسه بر ضرورت استفاده طرفین مذاکرات از نتیجه برجام به یک میزان تأکید کرد و گفت: لازم است طرف‌های مقابل به تعهدات خود پایبند باشند و وزارت امور خارجه باید در این زمینه شفاف سازی داشته باشد.

صادقی: سایر حوزه‌های سیاست خارجی به‌خاطر برجام مغفول نماند

محمود صادقی نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر اینکه وزارت امور خارجه باید از از بدنه فکری این وزارتخانه بهره ببرد، گفت: ارتقای ظرفیت ساختاری و چابک سازی در برنامه ۴ سال آتی وزارت خارجه مطرح است، اما وزیر پیشنهادی باید مطرح کند که جزئیات این تغییر ساختاری به چه شکل است.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه برجام اولویت ما بود که به این واسطه برخی حوزه‌ها مثل خاورمیانه مغفول ماند، خاطرنشان کرد: نهاد‌های زیادی با دخالت در امور سیاست خارجی باعث موازی کاری می‌شوند که وزارتخانه باید در این حوزه فعال‌تر عمل کند.

کواکبیان: تغییر ساختار وزارت امور خارجه به توسعه روابط کمک می‌کند

مصطفی کواکبیان همچنین با بیان اینکه وضعیت دیپلماسی اقتصادی در کشور مشخص نیست، بیان داشت: درخصوص دیپلماسی اقتصادی سندی وجود دارد، اما برای اجرای آن اراده جدی لازم است.

نماینده مردم تهران ادامه داد: تغییر ساختار وزارت امور خارجه باید به توسعه روابط و گسترش آن کمک کند همچنین باید در دیپلماسی پارلمانی جدی باشیم و از این ظرفیت برای گسترش روابط استفاده کنیم.

برزگر کلشانی: دیوارکشی ترکیه به دور مرز‌ها باعث افزایش امنیت جمهوری اسلامی می‌شود

شهروز برزگر کلشانی نیز در این جلسه درباره دیوارکشی ترکیه که برخی افراد نسبت به آن انتقاد دارند، عنوان کرد: انسداد مرز‌های ترکیه به نفع امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است و نباید آن را اهانتی به کشور تلقی کرد.

نماینده مردم سلماس ادامه داد: اکنون که در جزیره ناآرام منطقه قرار داریم باید بدانیم دیوارکشی ترکیه به دور مرز‌های خود باعث می‌شود امنیت برای ما به ارمغان آورده شود و از حیث تروریست‌هایی که قرار است از مرز ترکیه وارد خاک ایران شود، آسودگی خاطر داشته باشیم.

مقدسی: ضرورت انتخاب سفرای سیاسی و اقتصادی برای افزایش سطح روابط اقتصادی

سیدمهدی مقدسی در این جلسه با اشاره به بند الف ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور گفت: در این بند بر ۶۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی تأکید شده است.

نماینده مردم اراک تصریح کرد: انتظار داریم در دوره فعلی نسبت به دوره‌های پیشین سفرای اعزامی به کشور‌ها در کنار سابقه سیاسی، سابقه اقتصادی هم داشته باشند تا به این مهم در برنامه ششم دست پیدا کنیم.

رحیمی: ضرورت ارتباطات فرابخشی میان بخش‌های اقتصادی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با سایر وزارتخانه‌ها

علیرضا رحیمی بر تعامل هرچه بیشتر وزارت امور خارجه با مجلس به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تأکید کرد و گفت: حضور مخالفان و موافقان از ماهیت مجلس است لذا نظرات افراد نباید ارتباطات وزارتخانه با مجلس را تحت الشعاع قرار دهد.

نماینده مردم تهران اجرای دیپلماسی اقتصادی در برنامه ششم را از وظایف وزارت امور خارجه دانست و تصریح کرد: پیش بینی معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه در همین راستا بود که در کنار آن لازم است ارتباطات فرابخشی میان قسمت‌های اقتصادی و بین المللی وزارت امور خارجه با سایر وزارتخانه‌ها صورت گیرد.

فتحی: وزارت امور خارجه صرفا مسئول کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها نیست

محمدجواد فتحی تحریم‌ها را نتیجه سیاست‌های غلط در طول ۸ سال دولت احمدی نژاد عنوان کرد و گفت: تشتت مراجع در تصمیم گیری حوزه‌های خارجی باعث ایجاد مجاری غلطی در حوزه سیاست خارجی شد که تقابل را ایجاد می‌کند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: نباید برخورد منفعلانه نسبت به این قضیه داشت و وزارت خارجه باید بداند صرفا مسئول کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها نبوده و در سیاست خارجی نیز باید فعال باشد.

ذوالقدر: ضرورت استفاده از ظرفیت زنان در پست‌های مدیریتی وزارت امور خارجه

فاطمه ذوالقدر نیز در این جلسه با بیان اینکه زنان توانمند می‌توانند در حوزه حقوق بشری مثمر ثمر باشند، اظهار داشت: لازم است که از ظرفیت زنان نیز در حوزه مدیرکلی، معاونت و سفرا در وزارت امور خارجه استفاده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است دیپلماسی علمی و پزشکی نیز در وزارت امور خارجه طی ۴ سال آتی فراموش نشود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين