امروز : پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/26 - 17:50 ذخیره فایل ارسال به دوستان

با «بمب اتم موسیقی» در نیویورک صدا می‌کنیم

«اینکه گروهی در نیویورک که با دولت آمریکا هم ارتباط مستقیمی ندارد، در یک کار جهانی تصمیم بزرگی می‌گیرد که ارکستر ۲۰۰ نفره‌ای را انتخاب کند و برای اجرا در سالن مشهور «کارنگی» من را به‌عنوان رهبر ارکستر انتخاب کند، اصلا شوخی نیست.»

علی رهبری مدتی است به مهم‌ترین بخش خبری حوزه موسیقی در ایران تبدیل شده است. نامه‌نگاری او به حسین علیزاده برای توصیه به نگرفتن عنوان شوالیه از فرانسوی‌ها نشان از این داشت که او به دقت جریان موسیقی در ایران را دنبال می‌کند. حضور او به‌عنوان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران و بحث ادغام ارکسترها و برخوردش با نوازندگان ارکسترها رفتار و گفتار او را زیر ذره‌بین خبرنگاران این حوزه قرار داد. حالا او که به تازگی به‌عنوان رهبر ارکستر بین‌المللی فیلارمونیک جهانی جوانان در نیویورک انتخاب شده است، در تازه‌ترین گفت‌وگویش موضوعی جنجالی و مهم را مطرح کرده است.

Tehran-Symphony-3-600x401

او از اینکه مورد حمایت شایسته‌ای از سوی دولتمردان ایرانی قرار نگرفته، گلایه کرده و گفته است: «به‌عنوان نمونه بهترین دوست من یعنی آقای گرگیف روسی هزار برابر من امکانات دارد و به‌خاطر اینکه از حمایت مستقیم آقای پوتین برخوردار است در بهترین شرایط ممکن قرار دارد اما من از حمایت مستقیم هیچ‌کس برخوردار نیستم. به محض دریافت خبر دعوتم برای حضور در این ارکستر فورا شرط گذاشتم حالا که از هنرمندان هفتاد کشور دنیا در ارکستر حضور دارند، پس بهتر است از موزیسین‌های ایرانی هم استفاده کنید که خوشبختانه با این شرط من نیز موافقت شد. به هر ترتیب خوشحالم که به‌عنوان یک ایرانی که در سطح حرفه‌ای رهبری ارکستر در دنیا مشغول به فعالیت است، در این مجموعه موسیقایی حضور دارم.»
این آهنگساز با اشاره به اینکه اجرایی که قرار است در ۲۷ سپتامبر توسط این مجموعه موسیقایی میزبان مخاطبان باشد همزمان با اجلاس سران کشورهای سازمان ملل با حضور روسای جمهور کشورها روی صحنه می‌رود، گفت: «مطمئن هستم همین اتفاق باعث مثبت‌تر شدن چهره ایران در جهان و در مسیر تقویت حضور رئیس‌جمهور ایران که آن زمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، خواهد شد، چراکه سالن «کارنگی» در نزدیکی مقر سازمان ملل قرار دارد. من می‌خواهم حالا که چنین فرصتی برای موسیقی کشورمان به وجود آمده از آقای روحانی تقاضای دیگری کنم، حالا که من به‌عنوان رهبر ارکستر بین‌المللی فیلارمونیک جهانی جوانان در نیویورک حضور پیدا می‌کنم، دستور دهند تا مقدمات حضور ارکستر سمفونیک تهران برای اجرای سمفونی نهم بتهوون که به‌عنوان نمادی از صلح در دنیا معرفی شده با مسئولیت من در مقر سازمان ملل حین برگزاری مجمع عمومی این نهاد جهانی فراهم شود. سمفونی نهم بتهوون نماد واقعی صلح است و من فکر می‌کنم در شرایطی که مسئولان ارشد کشورمان تمام‌مدت از صلح‌خواهی ایرانیان و اینکه انرژی هسته‌ای ایران برای دستاوردهای نظامی نیست، سخن می‌گویند اجرای این سمفونی توسط ارکستر سمفونیک تهران می‌تواند نقش موثری در تلطیف کردن فضای موجود داشته باشد.
درست است که این سفر هزینه‌هایی دارد ولی به عقیده من این‌جور چیزها ارزش این را دارد که ما دو روز با بچه‌ها برویم و برگردیم. تا آنجا که اطلاع دارم آقای روحانی از راه دور در جریان فعالیت‌های ارکسترها هستند بنابراین نباید زیاد به ایشان پافشاری کنم که برای دیدن کنسرت‌های ما به تالار وحدت بیایند.
برای من نقش رئیس‌جمهور زمانی مهم بود که وی در ابتدای شروع به کار دولت جدید اعلام کرد ارکسترها را باز می‌کنم. به هر ترتیب من فکر می‌کنم آقای رئیس‌جمهور بالاخره روزی بدون دعوت و پافشاری ما خودشان به ارکستر می‌آیند.
من تنها کاری که در این مدت می‌توانم انجام دهم این است که خدمت ایشان عرض کنم منی که عمرم را در این کار گذاشتم از رئیس‌جمهور کشورم خواهش می‌کنم پیشنهاد من را جدی بگیرند و حالا که علی رهبری را برای ارکسترسمفونیک تهران انتخاب کردید بدانید که همین علی رهبری حاضر است به صورت تضمینی قول یک اجرای بین‌المللی در سطوح عالی را در مجمع عمومی سازمان ملل بدهد.»
رهبری در ادامه این گفت‌وگو تاکید کرده است: «مطمئن باشید اگر شرایط این اجرا توسط دولتمردان در نیویورک فراهم شود می‌تواند به قدرت یک بمب اتم و حتی بیشتر صدا کند. بچه‌های ایرانی به قدری با قدرت در این کنسرت می‌نوازند که جهانیان را از این کیفیت متحیر خواهند کرد.»

می‌توانیم چهره فرهنگی‌مان را در دنیا بالا ببریم:
علی رهبری| متاسفانه رسانه‌های غربی چهره‌ای از ایران درست کرده‌اند که اصلا بعضی‌ها تعجب می‌کنند که چطور خانم‌ها می‌توانند در ارکسترها نوازندگی کنند. ولی وقتی رسانه‌های خارجی مانند گاردین که به‌عنوان یک رسانه جدی در دنیا خود را مطرح کرده، یک صفحه خود را به ارکستر سمفونیک تهران اختصاص می‌دهد و آن وقت تصویر رئیس‌جمهور کشورمان با لباس مذهبی را نیز در آن می‌گذارد اینها نشان‌دهنده ارزشی است که مسئولان ما به موسیقی فاخر داده‌اند و به نظر این یک موضوع بی‌نظیر است که خیلی از کشورها اگر یک میلیون دلار هم به گاردین بدهند، نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند. فوتبال، ارکستر سمفونیک و سینما سه چیزی هستند که به چهره یک مملکت کمک می‌کنند. اما شما می‌بینید همین کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که خودشان اصلا چیزی برای عرضه در موسیقی ارکسترال ندارند، می‌آیند و با هزینه‌های هنگفت نوازندگانی را از کشورهای اروپایی استخدام می‌کنند که نام ارکستر عربی به خود گیرند. اینها کشف کردند با یک مقدار پول خرج‌کردن می‌توانند بگویند که ما ارکستر فیلارمونیک یا سمفونیک داریم و می‌توانیم چهره فرهنگی‌مان را در دنیا بالا ببریم. ولی من با این چیزها اصلا موافق نیستم، چون که در آخر هیچ چیزی نمی‌ماند. یعنی همانی می‌شود که قبل از پیروزی انقلاب با ارکستر سمفونیک تهران انجام دادند.
ما باید بدانیم که در فوتبال فعلا حرفی برای گفتن نداریم. البته در ایران خیلی‌ها متوجه شدند که فوتبال و وزنه‌برداری مهم است. من هم به‌عنوان یک غیرکارشناس موافقم. حرفی هم ندارم. خیلی‌ها هم متوجه شدند که سینما مهم است. ولی حقیقت را نباید فراموش کرد که ما نمی‌توانیم از فوتبال‌مان در عرض یک مدت کوتاه انتظار نتیجه داشته باشیم. در سینما هم ممکن است یک کارگردان بزرگ داشته باشیم ولی باید بدانیم سینما صنعت عظیمی است که ممکن است نتوانیم به‌عنوان یک کشور سینمایی مانند هند، آمریکا، انگلیس، آلمان حرفی برای گفتن داشته باشیم. اما بدانیم چه علی رهبری باشد چه نباشد یک ارکستر سمفونیک داریم که در سطح جهانی است پس من از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهم این قضیه را جدی بگیرد. ما زیاد هم وقت نمی‌خواهیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين