امروز : چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ - ۱۱:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اردوغان: ترک‌های مقیم آلمان علیه مرکل رای دهند

به گزارش بابل نوین، رئیس جمهوری ترکیه گفت: حزب دموکرات مسیحی صدراعظم آلمان دشمن کشورش است و از ترک‌های ساکن آلمان خواست تا علیه احزاب بزرگ و اصلی در انتخابات آتی این کشور رای دهند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه واکنشی تند از سوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دولت برلین و برخی از سازمان‌های ترک در آلمان را در پی داشت و نشان دهنده اختلاف نظر میان این دو متحد ناتو و شرکای تجاری اصلی است.

رئیس جمهوری ترکیه پس از نماز جمعه در استانبول به اقلیت ترک در آلمان تاکید کرد تا به این احزاب درس بدهند و گفت: “من به تمامی ترک‌های ساکن آلمان می‌گویم که احزاب دموکرات مسیحی، حزب سبز و سوسیال دموکراتیک دشمن ترکیه هستند.”

روابط میان آنکارا و برلین پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه سال گذشته میلادی و برکناری و بازجویی ۱۵۰ هزار مظنون و بازداشت بیش از ۵۰ هزار تن شامل شهروندان آلمانی به سردی گرویده است.

مرکل در واکنش به این اظهارات اردوغان گفت:‌ ما چنین دخالتی را در امور داخلی کشورمان تحمل نمی‌کنیم.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان نیز اظهارات اردوغان را دخالت غیرمنتظره در تمامیت ارضی آلمان توصیف کرد و به ترک‌های ساکن آلمان تاکید کرد تا بدون توجه به حرف‌های رئیس جمهوری ترکیه، رای خود را بدهند.

آلمان دولت ترکیه را به استفاده از دستاویز و بهانه کودتا برای از میان برداشتن مخالفان متهم می‌کند.

انتخابات صدراعظمی آلمان ۲۴ سپتامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود و مرکل قصد دارد تا برای بار چهارم نامزد شود.
منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين