امروز : یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۹ - ۱۴:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازار معامله اوراق بدهی شفاف نیست/انتقال نماد‌ها از بازار “ب” به “ج” شنبه آینده

به گزارش بابل نوین، امیر هامونی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت تابلوهای معاملاتی بازار پایه گفت: بازار پایه در احکام دایمی قانون برنامه های توسعه ای تعبیه شده، یعنی شرکتهای سهامی عام خارج از بازار سرمایه معامله نشوند؛ چراکه اگر از چتر حداقلی بازار خارج شوند، دچار مسائل مالکیت، احراز هویت مالک و نحوه قیمت گذاری می شود که کنترل آن مشکل خواهد بود و بازاری غیرشفافی شکل می گیرد.
مدیرعامل فرابورس افزود: اوراقی که در بانکها معامله می شود بازار سیاه است و اگر این اوراق در بورس معامله می شد بهتر بود؛ بنابراین بازار پایه به همین منظور شکل می گرفت تا شرکتهایی که از بورس اخراج می شدند، به این بازار بیایند.

وی تصریح کرد: از سال ٩٠ که این بازار تشکیل شد، ساز و کار مقدماتی این بازار شکل گرفت و این بازار با شرکتهای سهامی عامی شکل گرفت که در بورس پذیرش نمی شدند.

هامونی افزود: هم اکنون نیز ١۶٠ شرکت در این بازار فعال هستند که ۵٣ تا شرکتهای اخراجی بورس و حدود ١٠٠ شرکت نیز آنهایی هستند که در هیچ بازاری فعال نبودند؛ بنابراین از شرکتهای بسیار شفاف تا غیرشفاف که تا ۵سال مجامع خود را برگزار نکرده بودند در این بازار حضور دارند.

به گفته هامونی، امسال برخی از شرکتهای اخراجی از تابلوی الف به ب رفته اند و وضعیت خوبی دارند؛ بنابراین این بازار فضای خوبی وارد شده است.

وی گفت: انتقال نمادها از بازار پایه ب به بازار پایه ج از روز شنبه هفته آینده کلید خواهد خورد.

هامونی با اشاره به اینکه تعداد دفعات معاملات در بازار پایه عنوان کرد:تعداد دفعات تاخیر و نوع گزارش حسابرسی و میزان شفافیت نیز برای قرار گرفتن یک شرکت در تابلوی ب. و ج. تاثیرگذار است و فرصت شش ماهه در نظر گرفته شد تا خود را به استاندارد برسانند.در حالیکه ١۴ شرکت تابلوی ب استاندارد‌ها را رعایت کردند و در تابلو ب باقی ماندند و ١١ شرکت نیز از تابلوی ب به ج منتقل شده اند.

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه در اقدامات فرابورس بیان کرد: روی کدال مدیران ناشران باید گزارش خود را ثبت می‌کردند، بنابراین برنامه داریم که تمامی اعضای هیات مدیره شرکت‌ها با پیامک اطلاع رسانی، مطلع شوند که در موعد زمانی مقرر اطلاعات را در کدال ثبت کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين