امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۱۲:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
جهانگیر:

کاهش ۲٫۳ درصدی ورودی زندان‌های استان تهران در سال گذشته/ حذف بسترهای جرم زا با مشارکت قوای سه گانه امکان پذیر است

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: کاهش جمعیت کیفری بدون توجه به اصل پیشگیری و مشارکت عمومی جامعه امکان پذیر نیست.

به گزارش بابل نوین،اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها در همایش علمی-کاربردی زندان و کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: حذف بسترهای جرم زا با مشارکت قوای سه گانه یکی از ضرورت های راهبردی در کاهش جمعیت کیفری است.

جهانگیر با اشاره به تجربه موفق کشورهای جهان در امر پیشگیری از وقوع جرم گفت: کاهش جمعیت کیفری بدون توجه به اصل پیشگیری و مشارکت عمومی جامعه امکان پذیر نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: وضع قوانین موثر توسط نهادهای قانونگذار، توجه به اجرای صحیح قوانین توسط قوه مجریه، توسعه آموزش‌های همگانی از جمله اقداماتی است که باید به آن توجه داشت.

مشاور رئیس دستگاه قضا که در جمع دادستان ها و قضات استان تهران سخن می گفت با اشاره به جمعیت کیفری زندان‌ها بیان داشت: تراکم جمعیت کیفری در زندان ها امکان اجرای بهینه هرگونه فعالیت مثبت را کاهش می دهد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه توجه به شیوه‌های نوین مجازات و پرهیز از مجازات حبس را مورد بحث قرار داد و گفت: با پیگیری های سازمان زندان‌ها موضوع ظرفیت زندان‌ها به قانون تبدیل شده است که این یک اقدام مهم و موثر در کنترل جمعیت کیفری است.

رئیس سازمان زندان‌ها ضمن تشکر از دادستان عمومی و انقلاب تهران به خاطر برگزاری این همایش کاربردی گفت: بررسی آمارهای قضایی زندان‌ها در یک سال گذشته نشان دهنده بهبود شاخص‌های مختلف است که جا دارد در همین جا از تمامی همکاران قضایی تشکر کنم.

جهانگیر با اشاره به برخی شاخص‌های قضایی گفت: در سال گذشته ورودی زندان‌های تهران ۲.۳ درصد کاهش داشته است.

این مقام ارشد قضایی بیان داشت: سه جرم اول تهران عبارتند از: مواد مخدر و روان گردان‌ها، سرقت و جرایم علیه اشخاص که تقریبا با میانگین کشوری به لحاظ ترتیب و میزان یکسان است.

جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ۴ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه تعداد زندانیان تحت قرار حدود یک درصد و تعداد بازداشت موقت ها حدود ۳.۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان زندان ها گفت: در سال گذشته تعداد ۱۱۷۰۰۰ برای تعداد ۴۸۰۰۰ زندانی امر اعزام و بدرقه به دادگاه ها و مراجع قضایی را انجام دادیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود گفت: یکی از موضوعات مطرح در زندان های استان تهران وجود زندانیان غیربومی است که با توجه به مشکلات خانواده ها در تردد برای ملاقات و غیره باید مورد تامل بیشتر قضات قرار گیرد.

جهانگیر در این نشست که با حضور معاون حقوقی قوه قضاییه و دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد، افزایش تعامل مراجع قضایی با زندان‌ها و توجه به ظرفیت‌های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری و رسیدگی به امور زندانیان را مورد تاکید قرار داد.

شایان ذکر است؛ در ابتدای این نشست دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن سخنانی به تشریح اهداف این نشست پرداخت.

جعفری دولت آبادی حضور مداوم قضات در زندان ها را یکی از راهکارهای مهم در راستای کاهش جمعیت زندان ها عنوان کرد و از دادستان ها و قضات حاضر خواستار توجه جدی به این موضوع شد.

در این نشست خداییان معاون حقوقی قوه قضاییه نیز طی سخنانی به تشریح برخی از ظرفیت های قانونی در خصوص کاهش جمعیت کیفری و استفاده از مجازات های جایگزین پرداخت.

گفتنی است؛ در این نشست علاوه بر مقامات قضایی استان، تعدادی از معاونان و مدیران سازمان زندان‌ها و روسای زندان‌های تهران نیز حضور داشتند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين