امروز : شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۱۷:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی خبر داد:

برنامه ریزی برای ایجاد ۶۰۰ هزار شغل در سال

وزیر رفاه گفت:در دهه کنونی قشر تحصیلکرده افزایش یافته و ما برای حدود 600 هزار شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم.

به گزارش بابل نوین، علی ربیعی وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی گفت: تمرکز ما در برنامه ششم بر کاهش بیکاری است . این وزارتخانه نمی تواند شغل ایجاد کند، بلکه مسئول ایجاد شغل بخشهایی هستند که سرمایه گذاری را در دست دارند.

وی افزود : در دهه کنونی قشر تحصیل کرده افزایش یافته و ما برای حدود ۶۰۰ هزار شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم.

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش قدرت خرید کارگران و بازنشستگان هم گفت : راهبرد ما افزایش پلکانی حقوق و دستمزد است .

فقر زدایی و اشتغال دو هدف عمده وزارت رفاه

وی افزود: سیاست اشتغال و تولید همبسته هستند  و بازرگانی و تولید و اشتغال به هم وابسته اند.

ربیعی با بیان اینکه  مسئول تولید جای دیگر است و به سیاست های کلان مالی کشور بستگی دارد، تاکید کرد:سال ۹۳ من پدیده رشد بدون اشتغال را مطرح کردم و ما گفتیم که یک درصد رشد، ۱۰۰ هزار شغل تولید می کند.

وزیر رفاه ادامه داد: رشد در سال های اولیه خود، رشد با کیفیت کم است و رشد طولانی، کیفیتی بالاتر دارد. ما رکود طولانی و مزمنی داشتیم و رشد در نفت و گاز برای ما رکود داشت.

ربیعی گفت: فعلا اتفاقات بزرگی در کشور صورت گرفته است و نسبت به دهه ۶۰ و ۸۰ پنجره امنیتی بزرگی برای کشور باز شده است. در دهه کنونی قشر تحصیلکرده افزایش یافته است و ما برای حدود ۶۰۰ هزار شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: ما دو نوع رشد داریم که اشتغال کمی، می آورد و یک نظریه اشتغال فراگیر را مطرح کردیم و کارشناسان معتبری از برزیل و سنگاپور آوردیم تا بر رشته های پر کشش اشتغال سرمایه گذاری کنیم و وضعیت استان ها را از نظر پوشاک و باغداری و تجارت بررسی و ابلاغ کردیم

وی افزود: تمرکز ما در برنامه ششم روی کاهش بیکاری است بااینکه عرضه نیروی کار بر کار پیشی گرفته است.

ربیعی افزود: بانک مرکزی و دولت به ایجاد اشتغال متقاعد شده اند و در زمینه گردشگری معتقدند وام باید به جای هتل به جاذبه گردشگری داده شود.

وی گفت: ما سیاست جبرانی و سیاست صدقه ای رفاه نداریم و آخرین مرحله کار در حوزه اشتغال، توانمند سازی است و طبیعت تعاون ایرانی یعنی همکاری های جوامع که در حال حاضر نیز بحث روستا تعاون را دنبال می کنیم.

وی گفت: در جایی که بخش خصوصی نتوانسته ۲۵درصد رشد کند، نمی توان انتظار داشت تعاونی هم به ۲۵ درصد رشد برسد.

ربیعی ادامه داد: اکنون ما حدود ۱۲۰ هزار تعاونی داریم و قصد داریم از ۷۵۷ هزار تعداد، آنها را به یک میلیون و ۱۲۷ هزار برسانیم و انشاالله با افزایش تعاونی ها، آنها را به طبیعت خود بازمی گردانیم.

وی در ادامه گفت: در دوران وزارت بنده برای رفاه کارگران و افزایش درآمد آنها سیاستی اتخاذ شد که رئیس جمهور نیز آن را پذیرفت، سیاست این بود که قدرت خرید کارگران را در یک بازه زمانی بالا ببریم. زمانی که بنده وزیر شدم یک بازنشسته ۴۸۰ تومان حقوق می گرفت که الان به یک میلیون رسیده است این هم رقم پایینی است اما پلکانی افزایش حقوق داشته ایم و قدرت خرید را نیز بالا برده ایم.

وی ادامه داد: ۶۷ درصد حقوق بازنشسته ها از تورم پایین تر است و قدرت خرید آنها نیز کم شده است، اقتصاد ما در حال حاضر کشش ندارد اما استراتژی برای  افزایش قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را در برنامه داریم.

وی افزود: فکر می کردم در مجلس ضعف ها را بتوانیم برطرف کنیم، در کمیسیون های مجلس نیز مطرح شد اما آنجا نیز جای جمع کردن موضوع نبود. خودم باید سر فرصت وقت بگذارم و موضوعی نیست که بتوانم آن را به دیگران احاله بدهم.

ربیعی با بیان اینکه سیاست رفاهی بخشی از تامین اجتماعی است، گفت: ما از اول باید تامین اجتماعی را بزرگ می کردیم. ما با گونه های مختلف فقر روبرو هستیم، فقر درآمدی، یک از فقرهای اجتماعی است.

وی با بیان اینکه بیمه سلامت مقابله با فقر بیمه ای بود، افزود: توانمند سازی معتادان مبارزه با فقر سلامتی است، ساماندهی کودکان کار نیز در راستای مبارزه با فقر انجام می شود.

وی افزود: راه بی بدیل ما نظام چند لایه اجتماعی است، صندوق ها دارند به بحران آینده کشور تبدیل می شوند. صندوق ها در حقیقت از چند نقطه آسیب دیده اند، چون صندوق ها زیر نظر دولت بود و سیاست های حمایتی و سیاست های بیمه ای با هم در آمیخت و مشکلات بیشتر شد.

ربیعی در ادامه گفت: یکی از برنامه هایم این است که ۶ میلیون شاغل داریم که بیمه بازنشستگی ندارند و امیدواریم بخش بیمه فراگیر را در بخش بازنشستگی دنبال کنیم. برنامه ما درباره صندوق ها این است که باید اصلاحات را پارامتریک کنیم دولت باید چند برنامه در طی ۲۰ سال داشته باشد که بتوانیم بدهی ها را تامین کنیم. در صندوق ها دولت ها در ۲۰ سال گذشته سرمایه را به شرکت های ورشکسته داده اند. باید از بنگاه داری خارج شویم که این یکی از کارهای من در این دوره است.

وی گفت: یکشنبه آینده بحث اصلاح ساختار صندوق ها در دستور کار دولت است. بیکاری و فقر و بحران صندوق ها در این وزارتخانه است. افزایش حقوق بازنشستگان نیز در دستور کار است و سعی داریم فقر مطلق را کاهش دهیم و از بین ببریم.

ربیعی تاکید کرد: اصلاح ساختار صندوق ها بدون همکاری و همبستگی امکان ندارد./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين