امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۲ - ۲۰:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زنگنه: پول راکد و سرگردان نداریم

به گزارش بابل نوین، وزیر نفت با تاکید بر اینکه در حال حاضر در کشور پول راکد و سرگردان نداریم، گفت: خوزستان از نظر زیرساختی برای صادرات شرایط بسیار خوبی دارد.

بیژن نامدار زنگنه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان که در محل سالن اجتماعات شهید رجائی استانداری خوزستان برگزارشد، با اشاره به شرایط ایده‌ال خوزستان در بحث صادرات اظهارکرد: خوزستان به لحاظ زیرساختی در شرایط بسیار خوبی جهت صادرات قرار دارد.

وی با بیان اینکه مشکلات مربوط به صادرات مختص خوزستان نیست و حتی در تهران نیز وجود دارد، متذکر شد: با توجه به ظرفیت‌هایی مثل نفت، پتروشیمی و… که در استان وجود دارد، صادرات خوزستان با سایر استان‌ها قابل مقایسه نیست.

وزیر نفت قول داد: طی روزهای آینده تمام ‌مشکلات مربوط به صادرات در بحث گمرک، بانک‌ها، وزارت امورخارجه و.. در قالب یک جلسه اقتصادی دیگر حل و فصل می‌شود.

نامدار زنگنه گفت: خوزستان با برخورداری از مزیت نزدیکی به دریا و کشوری مثل عراق می تواند جایگاه موثری در حوزه صادرات و حضور در بازار آن کند.

وی با اشاره به نامشخص بودن تصمیم طرف عراقی جهت خرید محصولات پتروشیمی توضیح داد: اما به عراقی ها پیشنهاد دادیم گازهای همراه با نفت خود را در میسان و بصره به ما بفروشند در این خصوص نیز نه جوابی به ما دادند و نه مشخص است تصمیم آنها در این مورد چیست.

نامدار زنگنه بیان کرد: به طور حتم عراقی‌ها اگر در صدد راه‌اندازی پتروشیمی هستند، به فکر احداث صنایع بالا دستی هستند.

وی متذکرشد: چنانچه بتوانیم در تامین کالاهای نهایی پتروشیمی عراقی پیشتاز باشیم، بدون شک می‌توانیم بازار آنها را بگیریم.

نامدار زنگنه یاد آورشد: خوزستان با وجود برخورداری از نفت زیاد اما گاز ندارد، که گاز مورد نیاز ان باید تامین شود.

وی با بیان اینکه یکی از مزیت‌های اقتصادی خوزستان ساخت تجهزات نفت است، تاکید کرد: باید قراردادهایی به منظور بازسازی صنعت نفت منعقد شود و صنعت نفت را فعال کرد.

نامدارزنگنه با بیان اینکه هر زمانی در خوزستان حاضرشدم به لحاظ ذهنی آزاد بودم‌ و مانند سایر استان ذهنم درگیر نیست، خاطرنشان کرد: در خوزستان همه چیز مهیاست، فقط باید تلاش کرد و افکار عمومی شهروندان را فعال کرد.

وی توضیح داد: در حال حاضر در کشور پول راکد و سرگردان نداریم و هر کسی پولش را در بهترین جا به کار گرفته است.

نامدار زنگنه افزود: در بانک‌ها نیز پول راکد نداریم و بانک‌ها ظرفیت وام دهی ندارند، این گونه هم نیست که هر کسی بیاید موسسه بزند و پول مردم را ببرد چرا که بانکها تابع قواعد خاص خود هستند.

وی صنایع تبدیلی، کشاورزی، صادرات به عراق، صنایع بالادستی، پتروشیمی و…از مزیت‌های بسیار خوب استان جهت رشد اقتصادی عنوان کرد.

نامدارزنگنه با تایید توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای به عنوان ظرفیتی جهت افزایش مهارت افراد هدف گفت: اصل آموزش خوب است و در این خصوص به همه مناطق باید کمک شود، اما نفت منابعی در این خصوص ندارد که برای آموزش اختصاص دهد.

وی با ابراز تاسف از خروجی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: برخی با مدارک بالا فارغ التحصیل می‌شوند اما دانش مورد نیاز را فرا می‌گیرند و این یعنی هدر رفت سرمایه است.

نامدار زنگنه گفت: اکنون صنعت کشور به جوشکار، دانش آموخته الکترونیک و… نیاز دارد که به درد صنعت کشور بخورد نه نیرویی که صرفا به دنبال گرفتن مدرک است.

وزیر نفت در پایان با تاکید بر لزوم آلودگی‌های زیست محیطی بیان کرد: به احتمال ۹۰ درصد دستور خواهم داد که نفتی که در مخازن می‌ماند، دیگر سوزانده نشود./م

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين