امروز : چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۱۶:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش به شایعه آبیاری سبزیجات جنوب تهران با آب آلوده

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: از سال گذشته به این طرف با همکاری وزارت نیرو چند چاه آب وارد مدار آبیاری شده و دیگر از آب آلوده برای آبیاری سبزی و صیفی استفاده نمی‌شود.

به گزارش بابل نوین، علی‌اشرف منصوری ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در سازمان جهاد کشاورزی استان تهران برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بخشی از زمین‌های جنوب تهران ازجمله شهرری و ورامین با آب‌های آلوده آبیاری می‌شود و بنا بر اعلام وزارت بهداشت سبزی و صیفی این منطقه را با مشکل مواجه کرده است، گفت: از سال گذشته با کمک وزارت نیرو تعدادی از چاه‌های آب که در اختیار این وزارتخانه بود را برای آبیاری سبزی و صیفی در منطقه شهرری وارد مدار کردیم و دیگر محصول سبزی و صیفی شهرستان شهرری با آب آلوده آبیاری نمی‌شود و اگر موردی مشاهده شود، با پیگیری قضایی قلع و قمع خواهد شد.

وی با تصریح بر اینکه نظارت بر آبیاری با آب آلوده تکلیف وزارت جهاد کشاورزی نیست، بیان کرد: وزارت بهداشت باید وارد این موضوع شود و ما هیچ دفاعی در این زمینه نداریم؛ مضاف بر آنکه طرح تصفیه‌خانه آب‌های جنوب تهران در دست اجراست که متولی آن شرکت آب و فاضلاب است، اما باید گفت که بخش‌های ری، ورامین و قرچک دارای آب سالم هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران خطاب به دستگاه‌های متولی از جمله شبکه بهداشت، سازمان حفاظت از محیط‌زیست و شرکت آب منطقه‌ای، گفت: در مسیر انتقال آب به جنوب تهران کارخانجاتی ساخته شده‌اند که دارای سیستم تصفیه نیستند که باید دستگاه‌های متولی با این گونه موضوعات برخورد کنند.

منصوری به طرح‌های تحقیقاتی در راستای جلوگیری از آلودگی‌های سموم شیمیایی و ورود آن به آب شرب نیز گفت: در حوزه آبریز استان تهران از جمله منطقه شمیرانات و بخش‌هایی از دماوند نمونه‌‌برداری‌هایی انجام گرفت تا ببینیم چه مقدار از سموم شیمیایی وارد آب می‌شود و در همین راستا آموزش‌های لازم به کشاورزان داده شده و نظارت‌های کافی انجام گرفته است.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: همه فعالیت‌های حوزه کشاورزی طی یکی،‌ دو سال اخیر در دو مقوله اشتغال و تولید از طریق افزایش بهره‌وری دنبال شده است که توسعه سامانه‌های نوین آبیاری ازجمله آنهاست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه مقوله کمبود آب یکی از چالش‌های استان تهران است، تصریح کرد: بر اثر کاهش بارندگی طی سال‌های گذشته با افت سطح آب‌های زیرزمینی مواجه بوده‌ایم که لازم است آبیاری نوین را در همین راستا توسعه دهیم که از سال ۹۴ تا امسال یک حرکت جهشی در این زمینه شکل گرفته است.

منصوری به این نکته اشاره کرد که در ابتدای سال ۹۲، ۲۹ هزار هکتار از مزارع تحت آبیاری نوین بوده است، اما تا پایان امسال این رقم به ۶۰ هزار هکتار می‌رسد که بر اساس مصوبات قانونی دولت، ۸۵ درصد هزینه‌های اجرایی را دولت پرداخته و مابقی توسط کشاورزان پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران همچنین به افزایش تولید محصولات استراتژیک با هدف تأمین غذای سالم اشاره کرد و افزود: باوجودآنکه با کاهش سطح زیرکشت در گندم مواجه بودیم، اما بر اساس برنامه ششم و با انجام کارهای به‌زراعی، به‌نژادی، استفاده از بذر اصلاح‌شده، مبارزه به موقع با آفات و آبیاری نوین از رشد بسیار خوبی در این محصول در استان تهران برخوردار بوده‌ایم.

وی گفت که تا این لحظه ۱۸۵ هزار تن گندم در استان تهران خریداری و تحویل مراکز نگهداری شده است که در خرید گندم رشد ۲۲ درصدی داشته‌ایم.

منصوری با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد بذر اصلاح‌شده مورد استفاده در استان را خودمان تولدی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بنا داریم تا پایان برنامه ششم صد درصد بذر مصرفی اصلاح‌شده را که راندمان بالایی هم دارد، تولید کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را خودکفایی در دانه‌های روغنی برشمرد و گفت: میزان سطح زیرکشت این محصول را در استان تهران به ۴ برابر افزایش داده‌ایم؛ چراکه کلزا در تناوب کشت برای حاصلخیز شدن خاک و کشت گندم بسیار مناسب است و ۴۶۰ تن تولید کلزا را به ۱۶۱۰ تن رسانده‌ایم.

منصوری همچنین مقابله با سن گندم د راستان تهران را یکی دیگر از موارد مهم برای افزایش کیفیت گندم عنوان کرد و گفت: استان تهران یکی از ۴ کانون اصلی آفت سن گندم است که در چند سال گذشته میزان سن‌زدگی بالای ۲ درصد بود که آن را با کارهای انجام‌شده به حداقل ممکن رساندیم.

به گفته وی امسال ۱۰ هزار هکتار برای کشت کلزا در استان تهران هدف‌گذاری شده که تأمین تسهیلات از جمله پرداخت بخشی از قیمت بذر، یارانه ماشین‌آلات و توسعه مکانیزاسیون نیز از جمله آنهاست.

منصوری توسعه واحدهای گلخانه‌ای را یکی دیگر از برنامه‌های جهاد کشاورزی استان تهران برشمرد و گفت: محصولات تولیدی در واحدهای گلخانه‌ای بازارپسند بوده و برای صادرات بهتر است، مضاف بر اینکه به ازای هر هکتار ۸ تا ۱۰ نفر اشتغالزایی دارد و در سال گذشته ۳۵۰ هکتار گلخانه جدید احداث شده و یا گلخانه‌های قدیمی بازسازی شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران یکی دیگر از برنامه‌های در دستورکار را استفاده از تسهیلات برای رونق تولید و راه‌اندازی واحدهای نیمه‌تمام و راکد عنوان کرد و افزود: ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات جهت رونق تولید در این بخش در استان تهران در نظر گرفته شده است، مضاف بر آنکه ۲۲ میلیارد تومان برای افزایش ضریب مکانیزاسیون، کاهش ضایعات محصول و استفاده مناسب از نهاده‌ها در نظر گرفتیم.

وی یکی از چالش‌های بخش کشاورزی را عدم وجود صنایع تبدیلی و صنایع بسته‌بندی دانست و اظهار داشت: هدف‌گذاری ما برای سال ۹۶، ۳۶ هزار تن جذب مواد خام بوده که برای ۳۰۰ هزار تن از این مواد پروانه بهره‌برداری صادر شده است.

منصوری از تهیه نقشه کاداستر اراضی استان تهران خبر داد و گفت:‌ در سال گذشته ۷۵ هزار هکتار را به پیمانکار واگذار کردیم و امسال مراحل نهایی را می‌گذارند و این موضوع به تأمین مالکیت و امنیت کشاورزان و همچنین جلوگیری از ساخت‌وساز در زمین‌های کشاورزی کمک شایانی می‌کند.

وی در پایان به این نکته هم اشاره کرد که در هفته دولت ۶۱ پروژه در استان تهران با صرف اعتباری بالغ بر ۱۱۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ نفر به بهره‌برداری می‌رسد.

اجرای سامانه‌های نوین آبیاری واحد تولید قارچ، صنایع تکمیلی، پرورش ماهیان زینتی، واحد دامداری شیری از جمله طرح‌هایی است که در هفته دولت در استان تهران به بهره‌برداری می‌رسد./م

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين