امروز : پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۱۴:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون برنامه‌ریزی وزارت بهداشت تاکید کرد

“عدالت در سلامت” اولویت اصلی وزارت بهداشت

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، ضمن اعلام برنامه‌های جدید این معاونت، عدالت در سلامت را یکی از اولویت‌های اصلی و اساسی وزارت بهداشت خواند.

به گزارش بابل نوین،دکتر علی‌اکبر حقدوست در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص برنامه‌های خود برای معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، گفت: معاونت چندین فعالیت اصلی و اساسی دارد و در هر حوزه باید اقداماتی انجام شود.

وی ادامه داد: معاونت برنامه‌ریزی و هماهنگی، برنامه‌های متعددی در حوزه سلامت با تولیت وزارت بهداشت در داخل و خارج وزارتخانه در حال انجام دارد که برنامه‌های بسیار موثری هستند، در عین حالی که موفقیت‌های زیادی داشتند، اما نارسایی‌ها و ایراداتی نیز وجود داشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: مهم آن است که هماهنگی بین برنامه‌ها و فعالیت‌ها به حداکثر ممکن برسد. در همین راستا تلاش زیادی برای افزایش هماهنگی با سایر واحدهای داخل و خارج وزارت بهداشت خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه هر یک از معاونت‌های وزارت بهداشت اقدامات بسیار خوبی انجام می‌دهند، اظهار کرد: اما گاهی اوقات این امکان وجود دارد که هماهنگی لازم بین معاونت‌ها وجود نداشته باشد، به طور مثال باید معاونت آموزشی برای برنامه های جدید خود از دو بعد به مساله نگاه کند و اگر رشته جدیدی تعریف می‌شود، باید ارزیابی کند که این رشته جدید چه میزان به نیازهای جامعه جواب می‌دهد و آیا منطبق بر نیازهای جامعه است و جامعه به چه تعداد از آن تخصص نیازدارد. ضمن آنکه باید از لحاظ علمی سرآمدی کشور در سطح جهان کاملا مشهود باشد.

حقدوست با تاکید بر لزوم تقویت زبان گفتگوی مشترکی بین معاونت‌ها عنوان کرد: ایجاد زبان مشترک و حداکثر هماهنگی بین واحدها از مهم‌ترین کارهایم در وزارت بهداشت و درمان است.

وی به برنامه‌های راهبردی این معاونت اشاره کرد و افزود: با در نظر گرفتن همه محدودیت‌هایی که وجود دارد باید برای آینده برنامه‌هایی رو به جلو متناسب با همه محدودیت‌ها داشته باشیم. همچنین برنامه‌هایی راهبردی که بتواند همه حوزه‌ها را هماهنگ با اهداف سلامت سوق دهد، در دستور کار داشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: برای رسیدن به هماهنگی حداکثری و برنامه‌های جامع، همه جانبه و آینده‌گرایانه نیاز است که دانشگاه‌ها را تقویت و پروژه‌های جدیدی را در هیات امنا بوجود آوریم. همچنین مدیریت غیر متمرکز را در وزارتخانه به حداکثر برسانیم.

وی با بیان این مطلب که اداره کردن معاونت وزارتخانه و دانشگاه همزمان امکان پذیر نیست، اعلام کرد: با کمک عقل جمعی در استان کرمان فرد شایسته‌ای برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان باید مشخص نمایند تا بهتر از گذشته دانشگاه علوم پزشکی را اداره کند.

حقدوست ادامه داد: برای انتخاب فرد اصلح برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان زمان نیاز است و بنده معتقدم که عقل جمعی همواره بهتر تصمیم می‌گیرد. بنابراین اگر بخواهیم براساس نظر نخبگان دانشگاه و هماهنگی حداکثری مدیریت های استان تصمیم گرفته شود، به زمان نیاز داریم و تا زمان انتخاب فرد اصلح بایستی کار ریاست دانشگاه علوم پزشکی و معاونت وزارتخانه را با هم انجام دهم.

وی عدالت در سلامت را یکی از اولویت های اصلی و اساسی وزارت بهداشت خواند و اظهار کرد: عقب افتادگی‌های جنوب استان کرمان قابل توجه هستند، اما اگر به روند رو به رشد حوزه سلامت جنوب استان توجه کنیم، در می‌یابیم که سرعت ارتقای بهداشت و درمان جنوب استان کرمان در سال‌های اخیر بیشتر از سایر استان‌های دیگر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، رشد حوزه سلامت را متناسب با رشد سایر حوزه ها دانست و بیان کرد: اگر بخواهیم رشد سلامت و درمان را در مناطق داشته باشیم، باید پزشک متخصص در مناطق جنوبی و محروم خدمت کند؛ حال حضور یک پزشک متخصص در مناطق محروم صرفا با دستور، فشار و زور امکان پذیر نیست. بنابراین اگر زیرساخت‌های اجتماعی به حداقل نرسیده باشد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که پزشکان متخصص در آن مناطق مستقر شوند.

وی از همدلی و وفاق برای ایجاد رشد متوازن سخن گفت و افزود: سرعت رشد حوزه سلامت در جنوب استان کرمان از سایر مناطق قطعا جلوتر است.

حقدوست رسانه ها را ابزارهای خوبی برای خدمت‌رسانی بهتر دانست و ضمن تشکر از رسانه‌ها، تصریح کرد: مشتاق شنیدن پیشنهادات و نظرات عملی که بتواند بنده را در این مسئولیت کمک کند، هستم./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين