امروز : شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۵ - ۱۵:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
قائم مقام وزیر کشور:

یک‌چهارم کشور درگیر مواد مخدرند/ روی آوردن یک‌سوم افسرده‌ها به اعتیاد

به گزارش بابل نوین، قائم‌ مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۱۰ هزار نفر میزان مصرف‌کنندگان مواد مخدر است، از درگیری نزدیک به یک‌چهارم جمعیت کشور با معضل مواد مخدر به‌صورت تفنن یا مصرف‌کننده مستمر خبر داد.

تقی رستم وندی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری قوچان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی لطمات گسترده زیان باری را وارد می‌کنند، اظهار داشت: طبق آخرین مطالعه انجام‌شده در سال ۸۳ خسارات مربوط به مواد مخدر حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد شد که با نرخ ۷۰۰ تومانی دلار به ۱۲ میلیارد دلار خسارت مستقیم و غیرمستقیم رسیده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور این حجم لطمات را نمی‌تواند تحمل کند، گفت: میزان معتادان و مصرف‌کنندگان مستمر مواد مخدر تا ماه گذشته یک‌میلیون و ۳۲۵ هزار نفر بر اساس سرشماری سال ۹۰ اعلام‌شده بود، اما ماه قبل بر اساس پیمایش سازمان بهزیستی کشور این میزان ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار نفر بیان‌ شده است.

قائم‌ مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی با تأکید بر اینکه این آمار باید اصلاح شود، تصریح کرد: هم‌اکنون میزان مصرف‌کنندگان مواد مخدر کشور ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر است که اگر ۵۰ درصد مصرف‌کننده تفننی داشته باشیم بالای ۴٫۵ میلیون نفر یعنی یک‌چهارم کشور درگیر مواد مخدر هستند.

رستم وندی با بیان اینکه تا چند سال گذشته میزان کشته‌ها در تلفات جاده‌ای ۲۷ هزار نفر برآورده شده است، خاطرنشان کرد: این آمار هم‌اکنون با کاهش ۱۰ هزارنفری به ۱۷ هزار نفر رسیده است که معادل سقوط هفتگی یک بوئینگ در حال کشته دادن در جاده‌های کشور هستیم.

وی یادآور شد: صدمات تلفات جاده‌ای به‌اندازه میزان جنگ بوده و ۴۵۰ هزار مجروح تصادفات جاده‌ای در کشور وجود دارد که ۴۰ هزار نفر از آن‌ها دارای مصدومیت و مجروحیت شدید هستند.

قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی، اهمیت دوم آسیب‌های اجتماعی را در حوزه سیاسی و امنیت دانست و اضافه کرد: گاهی معضلات اجتماعی به‌گونه‌ای جلوه می‌دهد که می‌تواند یک بحران سیاسی و امنیتی را به وجود بیاورد که به عینیت در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ این معضلات اجتماعی و تبدیل‌شدن به مشکلات سیاسی و امنیتی مشهود است.

رستم وندی بابیان اینکه سومین اهمیت آسیب‌های اجتماعی را فضیلت‌مندی و تعالی انسانی است، متذکر شد: افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی از پیمودن مسیر تعالی باز می‌مانند و نباید نسبت به آسیب اجتماعی نگاه صرفاً اجتماعی داشت بلکه باید به‌سلامت اجتماعی که آن روی سکه است نیز توجه شود.

وی، بالا بردن سلامت اجتماعی را سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی برشمرد و تأکید کرد: یک‌سوم افراد افسرده به مواد مخدر روی می‌آورند و اضطراب، تنش و استرس میل به مواد مخدر و الکل را در کشور افزایش می‌دهد و این دلیلی برای ری آوردن دانش آموزان و دانشجویان به این معضل است.

قائم‌ مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی با یادآوری این مطلب که استرس کنکور و اضطراب‌های درسی دانش آموزان سبب می‌شود دانش آموزان به سیگار و دخانیات روی بیاورند، بیان کرد: هم‌اکنون ۵ میلیون نفر در کشور سیگار می‌کشند و به همین میزان از قلیان استفاده می‌کنند.

رستم وندی با اشاره به نظرات دو طیف از کارشناسان و مطالعات درباره علت‌های آسیب‌های اجتماعی، گفت: یک نظریه نگاه بیرونی شال فقر، بیکاری و شکاف طبقاتی بوده و نگاه دیگر مسائل روحی، روانی و شخصیت تکامل‌یافته مطرح می‌شود، اما باید این دو مؤلفه باهم استفاده شوند تا نابرابری‌ها، فقر و آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به تعیین دو راهکار اصلی در شورای اجتماعی کشور مبنی بر ارتقای فرایند آموزش مهارت‌آموزی و توانمندسازی، تصریح کرد: دومین برنامه‌ریزی برای سال جاری تقویت تشکل‌های مردمی و فعال‌سازی ظرفیت‌های آنها است که اگر شهرستان قوچان طرح‌های ویژه‌ای در پیش برد این دو رویکرد داشته باشند اعتبارات لازم اختصاص پیدا می‌کند./م

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين